Podkarpacie bliżej Internetu szerokopasmowego

- Porażka projektu szerokopasmowego internetu, to porażka całego Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej – uważa Jacek Piorunek, członek zarządu województwa podlaskiego. Obok niego Adam Jarubas, marszałek świetokrzyski i Mirosław Karapyta.

PODKARPACKIE. Powstanie 10 tys. kilometrów światłowodów.

Województwo podkarpackie bierze udział w realizacji największego w Europie projektu dotyczącego informatyzacji. Powstać ma m.in. 10 tys. kilometrów światłowodów.

W tym tygodniu w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się robocze spotkanie z udziałem marszałków czterech województwa Polski wschodniej oraz urzędników odpowiedzialnych za projekt Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej. Jak mówił marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, Podkarpackie jest najbardziej zaawansowane w przygotowaniach do projektu
– Po spotkaniach z wykonawcami opowiadamy się za sposobem realizacji w trybie DBO czyli ogłoszenie jednego przetargu na zaprojektowanie, zbudowanie i eksploatowanie sieci – mówi Sławomir Miklicz, członek zarządu województwa podkarpackiego. – W innych regionach takiej decyzji jeszcze nie podjęto.

Podkarpacki marszałek Mirosław Karapyta przypomina, że w tej chwili jest ostatni dzwonek ma rozpoczęcie prac i pozyskanie wykonawców, gdyż im bliżej do końca obecnego budżetu Unii Europejskiej (rok 2013), tym bardziej będzie o nich trudniej.

– To że jeden projekt realizowany jest wspólnie przez kilka województw ma same zalety – dodał Mirosław Karapyta. – Przede wszystkim znaczne ograniczenie kosztów projektowania i budowy, ponadto kosztów zarządzania i promocji.

ac

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments