Podkarpacie liderem elektronicznej administracji?

– Nikt nie ma wątpliwości, że te projekty zrealizujemy – zapewnia Sławomir Miklicz, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego. Fot. Arkadiusz Rogowski

PODKARPACIE. 3 projekty o łącznej wartości prawie 500 mln zł mają zmienić i unowocześnić nasz region.

Szerokopasmowy Internet, elektroniczna administracja publiczna oraz elektroniczna dokumentacja medyczna – tak ma wyglądać Podkarpacie już w 2015 roku. Te trzy projekty realizowane przez Urząd Marszałkowski są już na etapie wyboru wykonawców. Ich łączna wartość to prawie 500 mln zł, z czego zdecydowaną większość stanowią środki unijne. – Im wcześniej ustanowimy standardy, tym szybciej będziemy z nich korzystać – mówi Sławomir Cynkar, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego UMWP. Co więc będzie standardem?

Przede wszystkim dostęp do szybkiego Internetu. Do 2015 roku, w ramach projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej”, w naszym województwie ma powstać 2000 km światłowodów. Ma to wyeliminować tzw. białe plamy, czyli miejsca, w których mieszkańcy zagrożeni są tzw. “wykluczeniem cyfrowym”.

– Dostęp do szerokopasmowego Internetu będzie miało 95 proc. mieszkańców Podkarpacia – mówi Cynkar. Przedsięwzięcie będzie kosztować 294 mln zł, z czego ponad 2/3 stanowią dotacje z Unii Europejskiej.

Drugim standardem ma być elektroniczne załatwianie spraw w urzędach. Podkarpacki System Administracji Publicznej, zintegrowany z elektroniczną Platformą Usług Administracji Publicznej (ePUAP) realizowaną przez MSWiA, będzie kosztował 103 mln zł, a jego wdrożenie w życie planowanie jest w III kwartale 2014 roku. Jak dotychczas na zasadzie dobrowolności przystąpiło do niego 159 podkarpackich samorządów. Te, które będą chciały dołączyć w przyszłości, same będą musiały sfinansować tego koszty.

Również w III kwartale 2014 roku ma zacząć działać Podkarpacki System Informacji Medycznej. Ma on ułatwić korzystanie z opieki zdrowotnej poprzez m.in. internetową rejestrację, wymianę elektronicznych informacji medycznych pomiędzy jednostkami opieki zdrowotnej, w tym kolejek oczekujących na zabiegi. Projekt ten realizowany będzie na 2 poziomach: wojewódzkim (8 szpitali wojewódzkich) oraz powiatowym (19 szpitali powiatowych oraz szpital MSWiA w Rzeszowie), a jego koszty to 57,7 mln zł.

***
Cieszy fakt, że na Podkarpaciu będzie można wiele spraw załatwić przez Internet, ale nie można też nie zauważyć, że te trzy ważne projekty mają zostać ukończone tuż przed kolejnymi wyborami samorządowymi. Niemniej jednak trzymamy kciuki i mamy nadzieję, że o ich wdrożeniu będziemy mogli napisać znacznie wcześniej.

Arkadiusz Rogowski

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
ROMAN Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ROMAN
Gość
ROMAN

czy ; szerokopasmowy internet-dokumentacja medyczna w postaci elektronicznej- oraz administracja publiczna w formie elektronicznej
– czy to już spowoduje nowoczesność naszego regionu- śmiem wątpić – to dopiero mały krok do tego celu
– a inne obszary życia to co ? – to działanie wyrywkowe a nie kompleksowe
-dalej pozostajemy co najmniej 50 lat za postępowym światem – nie ma się co podniecać,