Podkarpacie na targach Paris Air Show

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Dolina Lotnicza na jednej z największych imprez lotniczych na świecie.

Województwo podkarpackie, miasto Rzeszów i Dolina Lotnicza promują się na wspólnym stoisku podczas Międzynarodowych Targów Paris Air Show Le Bourget 2013. To jedna z największych imprez lotniczych na świecie. W tym roku prezentuje się tutaj 2200 wystawców z 44 krajów.

W poniedziałek oficjalnego otwarcia stoiska dokonał Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. W oficjalnej delegacji znaleźli się jeszcze radni sejmiku: Teresa Kubas-Hul, Lidia Błądek i Zdzisław Nowakowski. Miasto Rzeszów reprezentował wiceprezydent Marek Ustrobiński, a Dolinę Lotniczą prezes Marek Darecki.

– Cieszę się, że mogę tutaj być, bo moje serce i dusza są blisko lotnictwa i Doliny Lotniczej – powiedział w dniu otwarcie podkarpackiego stoiska Władysław Ortyl. – Nie miałem jeszcze okazji być na tak dużych targach lotniczych. Cieszę się, że jest tu nasze stoisko i tak wiele firm z Podkarpacia. To jest wspaniała promocja, informacja o tym co robimy i w jakim kierunku zmierzamy. Chcemy, aby plany wyszły poza Podkarpacie i poza kraj.

Na stoisku Podkarpacia prezentował się m. in. motoszybowiec z napędem elektrycznym AOS-71. To wspólne przedsięwzięcie Politechniki Rzeszowskiej i Politechniki Warszawskiej. Będzie on wykorzystywany głównie w działalności naukowobadawczej i dydaktycznej. Prace nad motoszybowcem oficjalnie rozpoczęły się w lipcu 2008 roku. W chwili obecnej jest w trakcie prób w locie. Przewidywany termin dopuszczenia do eksploatacji to grudzień 2013 r.

Zwiedzający targi na stoisku podkarpackim mogli zobaczyć też Imitator Celu Powietrznego MJ-7 Szogun produkowany przez firmę Eurotech z Mielca. To bezzałogowa platforma powietrzna wyposażona w cyfrowego autopilota. Produkowana przez firmę Hispano-Suiza Polska w Sędziszowie Małopolskim.

Targi to nie tylko ekspozycje i rozmowy, to także pokazy lotnicze. Podczas pierwszego dnia na paryskim niebie zaprezentował się produkowany w Polskich Zakładach Lotniczych, śmigłowiec Black-Hawk S70i. Targi potrwają do 23 czerwca.

and

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o