Podkarpacie pogrążą się w bezrobociu i biedzie

W naszym województwie w lutym zarejestrowanych w urzędach pracy było 17,1 proc. mieszkańców. Fot. Archiwum

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, stopa bezrobocia w lutym wyniosła 14,4 proc. w skali kraju. Na Podkarpaciu sytuacja wygląda jednak dużo gorzej. W naszym województwie w lutym zarejestrowanych w urzędach pracy było 17,1 proc. mieszkańców. Ofert zatrudnienia jest zaś niewiele, a te, które są, z reguły kierowane są do specjalistów z kilkuletnim stażem i doświadczeniem.

Ludność na Podkarpaciu liczy 2 130 001 osób (najnowsze dane z 30 września 2012 r.). Aktywne zawodowo są 960 234 osoby. W lutym liczba bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy wyniosła 164,2 tys. osób. To jednak wcale nie oznacza, że pozostałe 796 tysięcy osób ma stałą pracę. Z nieoficjalnych danych wynika, że około 200 tysięcy mieszkańców Podkarpacia emigrowało za granicę w poszukiwaniu zarobku. Liczba ta wciąż rośnie, bo emigranci ściągają do siebie swoje rodziny z Polski.

Spora część osób nieposiadających statusu bezrobotnego, wcale nie pracuje na etacie. Choć nie ma oficjalnych danych wskazujących, ile osób zatrudnionych jest obecnie na umowach cywilnoprawnych, można oszacować, że jest to jedna czwarta z tego, co nam zostaje, czyli średnio 150 tysięcy, bez składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, bez szansy na zasiłek dla bezrobotnych po otrzymaniu wypowiedzenia. Połowa z tego pracuje na umowę o dzieło, za kilkaset złotych miesięcznie bez ubezpieczenia zdrowotnego. Mają nawet gorzej niż bezrobotni z prawem do zasiłku. Ci przynajmniej posiadają ubezpieczenie zdrowotne i nie muszą ponosić kosztów wizyty u lekarza ogólnego, specjalisty czy wezwania karetki pogotowia.

Przybywa osób bez pracy
Poniżej krajowej stopy bezrobocia są u nas tylko: Rzeszów (8,8 proc.), Krosno (8,7 proc.) oraz powiat mielecki (14,0 proc.) i sanocki (14,1 proc.). Najwięcej zarejestrowanych w urzędach pracy osób jest w powiecie niżańskim, gdzie bezrobocie sięga 25,6 proc. Pracy nie ma tam ponad 6,3 tys. osób.

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w lutym 2013 r. wyniosła 164,2 tys. osób. W tym samym miesiącu poprzedniego roku w rejestrach pozostawało 156 tys. osób. Mamy więc do czynienia ze znaczącym wzrostem osób zarejestrowanych w urzędach pracy. Tak dużego przyrostu w ostatnich latach nie było. W ciągu roku przybywało nie więcej niż dwa do trzech tysięcy bezrobotnych.

Oferty pracy są, ale nie dla nas
W marcu, w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rzeszowie było zgłoszonych ponad 200 ofert pracy. Są to propozycje na stanowiska wymagające konkretnego zawodu i doświadczenia. Znajdziemy ofertę zatrudnienia dla głównej księgowej z doświadczeniem od 5 lat, inżyniera elektryka z wyższym wykształceniem i doświadczeniem min. 2 lata, przedstawiciela handlowego na umowę- zlecenie, montera instalacji sanitarnych za najniższą krajową czy kierownika ds. realizacji budów ze znajomością branży elektrycznej i energetycznej oraz trzyletnim doświadczeniem w zarządzaniu grupą pow. 30 osób.

Choć ofert pracy przybywa, to w grupie bezrobotnych wciąż dominują osoby po pięćdziesiątym roku życia, których pracodawcy nie chcą zatrudniać ze względu na ich wiek oraz młodzi do 30 roku życia tuż po wyższej szkole bez żadnego doświadczenia, które jest wymagane teraz przy każdym stanowisku i bez konkretnej specjalizacji, a teraz właśnie posiadacze konkretnych zawodów są najbardziej rozchwytywani przez pracodawców. Jedynym wyjściem wydają się być kursy doszkalające bezrobotnego, po których i tak nieliczny odsetek dostaje stałą pracę. Można też zaryzykować i skorzystać z bezzwrotnej pożyczki na założenie własnego biznesu. Ludziom brakuje jednak pomysłów na działalność gospodarczą i pewności, że utrzymają się w branży i nie splajtują po kilku miesiącach.

Blanka Szlachcińska

20
Dodaj komentarz

avatar
16 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
17 Comment authors
Markiz De SadeP.Kbasikludkakutafon Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Markiz De Sade
Gość
Markiz De Sade

DALEJ GŁOSUJCIE NA PIS.

P.K
Gość
P.K

W tym kraju nie wolno protestować , trzeba mieć pozwolenie .
Ci co podnoszą głos upominają się o sprawiedliwość trafią do wiezienia.
Żadnych praw, poszanowania konstytucji mafia Tuska nie przestrzega.

basik
Gość
basik

Popieram opinie rzeszowiaka, sama prawda….

kutafon
Gość
kutafon

ZASTANÓWCIE SIE DO CZEGO DOPROWADZIŁY RZĄDY LIBERAŁÓW?!! CO OBIECYWALI A CO ZROBILI?
WSZYSTKO ODWROTNIE DO OBIETNIC! NAJGORSZE JEST TO ŻE NIE MA ŻADNYCH PRZESŁANEK NA LEPSZE JUTRO!!! FRANCOWACI POLITYCY Z PLATFORMY I SZCZURY Z PSLU DOPROWADZILI KRAJ DO UPADKU!!! POLSKA NIESTETY TONIE JAK TYTANIK I TYLKO GŁUPCY „PASAŻEROWIE” CIĄGLE SŁUCHAJĄ MUZYKI!!!

Kondzio
Gość
Kondzio

Nie pisz bzdur, macie kogo wybraliście… Oni wszyscy już byli i przy tym korycie zmieniają się tylko prosiaki.Na jaką emeryturę mogą liczyć ludzie pracujący na tych umowaxh o dzieło,zlecenie ,pół , czy ćwierć etatu? ROBIĄ(bo pracą tego nazwać się nie da) bo muszą i chcą uczciwie żyć,dlatego biorą co jest a rząd po kilkanaście kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie plus premie w kółko jedno i to samo: musimy zaciskać pasa- odkąd żyję słyszę jedno i to samo.

czytelniczka
Gość
czytelniczka

Nie narzekajcie co chcieliście to macie.Kogoście wybrali to macie.Tu od lat była jest i będzie Galicja,Weźcie sprawy w swoje ręce,a jak wam się nie chce,to nie czekajcie,że wam same gołąbki wpłyną do gąbki.

blokers
Gość
blokers

Szambo wybieranie ,napełnianie,wylewanie pod wskazanym adresem.Czekam na propozycje

rzeszowiak
Gość
rzeszowiak

POLACY KU…. POWINNI WZIĄŚĆ PRZYKŁAD Z GREKÓW I WYJŚĆ NA ULICĘ ,SZANOWNY RZĄD SAM BY SOBIE ZACZĄŁ PRACOWAĆ NA LUDZI – ZROBIŁO BY SIĘ ROZPIERDUCHĘ BO ILE MOŻNA TYCH OSZOŁOMÓW TOEROWAĆ ,A TEGO POŻAL SIĘ BOŻE roztowskiego CZY JAK MU TAM KTÓRY NIE WYKORZYSTUJE WSZTSKICH ŚRODKÓW JAKIE DOSTAŁ POWIESIĆ BO TAKA HIENA JEST NIC NIE WARTA.

ludka
Gość
ludka

Popieram!

ludka
Gość
ludka

Popieram! I jestem za ludzie obudzcie się!

rzeszowiak
Gość
rzeszowiak

„czyli średnio 150 tysięcy, bez składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, bez szansy na zasiłek dla bezrobotnych po otrzymaniu wypowiedzenia. Połowa z tego pracuje na umowę o dzieło, za kilkaset złotych miesięcznie bez ubezpieczenia zdrowotnego. Mają nawet gorzej niż bezrobotni z prawem do zasiłku. Ci przynajmniej posiadają ubezpieczenie zdrowotne i nie muszą ponosić kosztów wizyty u lekarza ogólnego, specjalisty czy wezwania karetki pogotowia.” Panie Tusk przeczytaj te zdanie i wbij sobie do głowy coś zrobił z tym krajem ,skazałeś za czasów swoich nieudolnych rządów porządnych uczciwych mieszkańców na taki smutny los, kosztem oszustów którzy dorabiają siena uczciwych polakach ,mam nadzieje że odpowiedz… Czytaj więcej »

sas
Gość
sas

bedzie jeszcze gorzej-a ludzi e bardziej zli!

jk
Gość
jk

Mam 18 lat..Kończe Liceum i wyjeżdżam z tego bagna,gdyż tutaj nie ma żadnych perspektyw,na „normalne życie. Podobnie za rok zrobi mój brat. W tym skorumpowanym kraju młodzi ludzie ,nie mają przed sobą żadnych perspektyw. Praca na umowach śmieciowych ,lub najniższa krajowa być może wystarcza tylko na skromne przetrwanie,lecz nie daje żadnych innych perspektyw.

wyborca
Gość
wyborca

Tysiące młodych ludzi ,większości dobrze wykształconych bez perspektyw wyjeżdża za granicę,pada reszta zakładów a państwowe łączą się w grupy aby zapewnić sobie pozycję monopolisty i obsadzić więcej stanowisk koalicji rządzącej, media w obawie o stołki milczą np.niezalezna.pl nasz blogi janie bury oddaj za kolację i załącznik pismo pracowników tv Rzeszów , takie działanie prowadzi do wyniszczenia nie tylko województwa ale i państwa.

tomek
Gość
tomek

mam wyższe wykształcenie.wczoraj pracodawca na rozmowie kw powiedział mi że nie zatrudnia ludzi z wyższym wykształceniem. zastanawiam się po co się uczyłem i czy wpisywać na cv że mam wyzsze!!!!

Ferdek K.
Gość
Ferdek K.

Bieda biedą, a z głodu jakoś jeszcze nikt nie umarł…

rzeszowiak
Gość
rzeszowiak

A jakby umarł panie ferdku to czy ktoś o tym by napisał ???? zastanów się dobrze i nie pisz więcej głupot.

emigrant
Gość
emigrant

Niewolnicy na galerach tez mieli co jesc i zapewniona prace.

stanislaw d
Gość
stanislaw d

Za to towarzystwo z pod zielonego listka na czele z P posłem i Mironem ma się coraz lepiej tylko prokuratura im przeszkadza

ROMAN
Gość
ROMAN

Pani redaktor- ameryki Pani nie odkryła cały czas jesteśmy na szarym końcu w kraju / od 01-05-2004 jesteśmy na szarym końcu UNI – jeśli nasz obszar to 17 846 km 2 – a lasy zajmują ponad 37 % pow. – zakłady przemysłowe te co były padły – no to nie ma się co dziwić że na podkarpaciu najlepiej czuje się dzika zwierzyna[ 460 wilków- 130 niedźwiedzi – 277 żubrów – 9,8 tyś. jeleni – 8,3 tyś bobrów ,
a te 2 miliony niewolników – kto się nimi przejmuje ? oni są tylko otoczką walczącą o przetrwanie.