Podkarpacie robi pierwszy krok

– O istnieniu zagrożenia wirusem HPV i jego konsekwencjach powinno się mówić w szkole, żeby przygotować młodych ludzi do dorosłego życia – mówiła na spotkaniu w Rzeszowie Małgorzata Stelmach, dyrektor Biura Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet. Fot. Archiwum

RZESZÓW, PODKARPACIE. W szkołach ponadgimnazjalnych regionu rusza program “Wybierz Życie – Pierwszy Krok”.

To program edukacyjny, który ma poszerzać wiedzę uczniów na temat profilaktyki raka szyjki macicy i zakażeń HPV. Realizowany jest przez wychowawców, nauczycieli lub pielęgniarki środowiskowe, których zadaniem jest zachęcanie młodzieży do odpowiedzialności za swoje zdrowie i zdrowie osób z najbliższego otoczenia.

– Wiedza o zagrożeniu rakiem szyjki macicy i powodującym go wirusem HPV, nie jest niestety rozpowszechniona wśród młodzieży. Tymczasem kształtowanie świadomości zdrowotnej powinno być obowiązkowym elementem procesu edukacji od najmłodszych lat. Problem raka szyjki macicy jest wciąż problemem wstydliwym, którego się unika. Tymczasem istnienie zagrożenia wirusem HPV i jego konsekwencji powinno być częścią rozmów wychowawczych, przygotowujących młodych ludzi do dorosłego życia – powiedziała Małgorzata Stelmach, dyrektor Biura Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet.

– Dostępne są sposoby profilaktyki pierwotnej (szczepienia ochronne) i wtórnej (badania cytologiczne), które powinny być powszechnie znane.

Wojewódzka i Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w Rzeszowie i woj. podkarpackim, które będą wspierać szkoły w prowadzeniu programu, przeszły już niezbędne szkolenia w tym zakresie. Realizacja programu możliwa jest dzięki finansowemu wsparciu Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet oraz Urzędu Marszałkowskiego.

W jego ramach każdy uczeń i każdy dorosły, może sprawdzić swoją wiedzę na temat wirusa HPV i profilaktyki raka szyjki macicy, wypełniając prosty test na stronie programu: www.pierwszykrok.edu.pl

Anna Moraniec

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o