Podkarpacie robi pierwszy krok

– O istnieniu zagrożenia wirusem HPV i jego konsekwencjach powinno się mówić w szkole żeby przygotować młodych ludzi do dorosłego życia – mówiła na spotkaniu w Rzeszowie Małgorzata Stelmach, dyrektor Biura Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet.

PODKARPACIE. W szkołach ponadgimnazjalnych regionu rusza program “Wybierz Życie – Pierwszy Krok”.

To program edukacyjny, który ma poszerzać wiedzę uczniów na temat profilaktyki raka szyjki macicy i zakażeń HPV. Realizowany jest przez wychowawców, nauczycieli lub pielęgniarki środowiskowe, których zadaniem jest zachęcanie młodzieży do odpowiedzialności za swoje zdrowie i zdrowie osób z najbliższego otoczenia.

- Wiedza o zagrożeniu rakiem szyjki macicy i powodującym go wirusem HPV, nie jest niestety rozpowszechniona wśród młodzieży. Tymczasem kształtowanie świadomości zdrowotnej powinno być obowiązkowym elementem procesu edukacji od najmłodszych lat. Problem raka szyjki macicy jest wciąż problemem wstydliwym, którego się unika. Tymczasem istnienie zagrożenia wirusem HPV i jego konsekwencji powinno być częścią rozmów wychowawczych, przygotowujących młodych ludzi do dorosłego życia – powiedziała Małgorzata Stelmach, dyrektor biura Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet. – Dostępne są sposoby profilaktyki pierwotnej (szczepienia ochronne) i wtórnej (badania cytologiczne), które powinny być powszechnie znane.

Wojewódzka i Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w Rzeszowie i woj. podkarpackim, które będą wspierać szkoły w prowadzeniu programu, przeszły już niezbędne szkolenia w tym zakresie. Realizacja programu możliwa jest dzięki finansowemu wsparciu Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet oraz Urzędu Marszałkowskiego.
W jego ramach każdy uczeń i każdy dorosły, może sprawdzić swoją wiedzę na temat wirusa HPV i profilaktyki raka szyjki macicy, wypełniając prosty test na stronie programu: www.pierwszykrok.edu.pl

Anna Moraniec

do “Podkarpacie robi pierwszy krok”

 1. Ambroży

  Odezwa Koła Polskiego Stronnictwa Ludowego z Chorzelowa gm. Mielec:

  W dniu 13 grudnia 2012 roku, na konferencji prasowej zorganizowanej przez Ruch Palikota padły następujące słowa: „Przyszliśmy tu dziś zaprotestować stanowczo przeciwko tymczasowemu aresztowaniu pana, który rzucił żarówką z farbą w kierunku bohomazu na Jasnej Górze. Oczywiste rzucił w kierunku tego bohomazu, ale go nie uszkodził w żaden sposób, bo chroniła go pancerna kuloodporna szyba – powiedział na konferencji w Sejmie poseł Armand Ryfiński. Ruch Palikota chce poręczyć za mężczyznę, by „mógł odpowiadać, tak jak inni, z wolnej stopy”.

  My Ludowcy, członkowie Koła Polskiego Stronnictwa Ludowego z Chorzelowa, stanowczo protestujemy przeciwko obrażaniu Naszych uczuć religijnych, Naszej Wiary i Naszej Historii. Nazwanie wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej „bohomazem” jest dla Nas obelgą nie mającą usprawiedliwienia. Ruch Ludowy, w tym Polskie Stronnictwo Ludowe jest historycznie i pokoleniowo związane z Wiarą Naszych Ojców, nasze fundamenty oparte są na Wartościach Chrześcijańskich. Nasze Sztandary posiadają na sobie wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej, a także inne wizerunki i elementy kultu religijnego. Sztandar PSL z Chorzelowa z dumą nosi wizerunek Matki Bożej Chorzelowskiej Królowej Rodzin – łaskami słynącego Obrazu w miejscu Jej kultu z Sanktuarium w Chorzelowie.

  Hymn Polskiego Stronnictwa Ludowego – ROTA – to Nasza Modlitwa i Nasza Tożsamość. Nasze Sztandary uczestniczą we wszystkich możliwych uroczystościach patriotycznych, kościelnych, partyjnych, obrzędach pogrzebowych i innych.

  Usprawiedliwianie przez Ruch Palikota osób dopuszczających się obrażania i atakowania wizerunków kultu religijnego, może doprowadzić do eskalacji ataków na Sztandary i Poczty Sztandarowe mające takie wizerunki na swych płatach. Pomni takiego zagrożenia, odpowiadamy słowami Roty i mówimy: Nie będzie Ruch Palikota pluł Nam w twarz…Tak Nam Dopomóż Bóg!!!

  My, Ludowcy z Chorzelowa, jako członkowie Kościoła Katolickiego – uważamy treść tej Konferencji Prasowej jako obelżywą i dlatego zwracamy się do Posłów Klubu Parlamentarnego PSL, Naczelnego Komitetu Wykonawczego i Rady Naczelnej PSL, Zarządu Wojewódzkiego PSL w Rzeszowie, Wszystkich działaczy i sympatyków Stronnictwa o zaprzestanie jakichkolwiek kontaktów z Ruchem Palikota, na wszystkich szczeblach. O wszczęcie postępowań prawnych mających na celu zahamowanie prowokacji i podjudzania przez Ruch Palikota ataków na wartości narodowe. Niech Bóg – Honor – Ojczyzna będą wartością najwyższą. Nie żądamy usprawiedliwień i przeprosin ze strony obrażających Nas przedstawicieli Ruchu Palikota, wierząc że jedynym władnym i mogącym przyjąć usprawiedliwienie i przeprosiny jest Miłosierdzie Boże.

  Zwracamy się do wszystkich czytających ten tekst, o publiczne poparcie naszego Apelu.

  W Imieniu Ludowców z Koła PSL w Chorzelowie, gm. Mielec – Podkarpacie

  Krzysztof Jachyra – Prezes Zarządu

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.