Podkarpacie robi pierwszy krok

– O istnieniu zagrożenia wirusem HPV i jego konsekwencjach powinno się mówić w szkole żeby przygotować młodych ludzi do dorosłego życia – mówiła na spotkaniu w Rzeszowie Małgorzata Stelmach, dyrektor Biura Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet.

PODKARPACIE. W szkołach ponadgimnazjalnych regionu rusza program “Wybierz Życie – Pierwszy Krok”.

To program edukacyjny, który ma poszerzać wiedzę uczniów na temat profilaktyki raka szyjki macicy i zakażeń HPV. Realizowany jest przez wychowawców, nauczycieli lub pielęgniarki środowiskowe, których zadaniem jest zachęcanie młodzieży do odpowiedzialności za swoje zdrowie i zdrowie osób z najbliższego otoczenia.

– Wiedza o zagrożeniu rakiem szyjki macicy i powodującym go wirusem HPV, nie jest niestety rozpowszechniona wśród młodzieży. Tymczasem kształtowanie świadomości zdrowotnej powinno być obowiązkowym elementem procesu edukacji od najmłodszych lat. Problem raka szyjki macicy jest wciąż problemem wstydliwym, którego się unika. Tymczasem istnienie zagrożenia wirusem HPV i jego konsekwencji powinno być częścią rozmów wychowawczych, przygotowujących młodych ludzi do dorosłego życia – powiedziała Małgorzata Stelmach, dyrektor biura Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet. – Dostępne są sposoby profilaktyki pierwotnej (szczepienia ochronne) i wtórnej (badania cytologiczne), które powinny być powszechnie znane.

Wojewódzka i Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w Rzeszowie i woj. podkarpackim, które będą wspierać szkoły w prowadzeniu programu, przeszły już niezbędne szkolenia w tym zakresie. Realizacja programu możliwa jest dzięki finansowemu wsparciu Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet oraz Urzędu Marszałkowskiego.
W jego ramach każdy uczeń i każdy dorosły, może sprawdzić swoją wiedzę na temat wirusa HPV i profilaktyki raka szyjki macicy, wypełniając prosty test na stronie programu: www.pierwszykrok.edu.pl

Anna Moraniec

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ambroży Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ambroży
Gość
Ambroży

Odezwa Koła Polskiego Stronnictwa Ludowego z Chorzelowa gm. Mielec: W dniu 13 grudnia 2012 roku, na konferencji prasowej zorganizowanej przez Ruch Palikota padły następujące słowa: „Przyszliśmy tu dziś zaprotestować stanowczo przeciwko tymczasowemu aresztowaniu pana, który rzucił żarówką z farbą w kierunku bohomazu na Jasnej Górze. Oczywiste rzucił w kierunku tego bohomazu, ale go nie uszkodził w żaden sposób, bo chroniła go pancerna kuloodporna szyba – powiedział na konferencji w Sejmie poseł Armand Ryfiński. Ruch Palikota chce poręczyć za mężczyznę, by „mógł odpowiadać, tak jak inni, z wolnej stopy”. My Ludowcy, członkowie Koła Polskiego Stronnictwa Ludowego z Chorzelowa, stanowczo protestujemy przeciwko… Czytaj więcej »