Podkarpacie spychane na boczny tor

Przy okazji budowy autostrady A-4 powstają 2 kilkukilometrowe fragmenty S-19, łączące się z autostradą. Według planów rozwoju kraju jeszcze długo te kawałeczki S-19 będą drogami do nikąd. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Nasz region bez metropolii, dróg i szybkiej kolei.

W planach rozwoju kraju Podkarpacie w najbliższych latach nie ma co liczyć na poważniejsze inwestycje. Ma nas ominąć budowa drogi ekspresowej S-19, nie będziemy też mieli połączenia z Warszawą.

Zostaniemy też pominięci przy modernizacji linii kolejowych i dostosowania ich do pociągów poruszających się z wysokimi prędkościami.

Rządowi analitycy nie dają szans Rzeszowowi na stanie się metropolią w ciągu najbliższych 20 lat. Według Strategii Rozwoju Kraju 2020 do 2030 roku rangę metropolitalnego obszaru średniego wzrostu osiągną Poznań, Łódź, Kraków, trójmiasto, Wrocław i Katowice. Natomiast Warszawa będzie metropolitalnym obszarem silnego wzrostu. Natomiast pozostałe miasta wojewódzkie, w tym Rzeszów, według rządowych planów mają być słabymi obszarami metropolitalnymi.

Nieliczni o tym głośno mówią

Na problem ten zwrócił uwagę Jacek Kiczek, rzeszowski radny. Podczas ostatniej sesji, podczas której dyskutowano o poszerzeniu Rzeszowa, radny (PO) Kiczek zwrócił uwagę na te niekorzystne zapisy w strategii rozwoju kraju. Jak dotychczas nie słychać odzewu z strony podkarpackich samorządowców, ani apeli do Warszawy o zmianę strategii.. – To już nie pierwsze próby marginalizowania Podkarpacia i Rzeszowa na przestrzeniu ostatnich 10 lat – mów radny Jacek Kiczek. – dotychczas udawało się zmieniać takie zapisy. Jak będzie tym razem dopiero się przekonamy.

Kolejna strategia też niekorzystna

Obecnie powstaje Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030. Ten dokument nie jest jeszcze w pełni gotowy ale zostanie ogłoszony już niebawem. Z jego streszczenia wynika, że i w tym planie Podkarpacie traktuje się po macoszemu. W tym dokumencie Rzeszów również nie jest uznawany za metropolię i proponuje się wpisanie stolicy Podkarpacia na tą listę dopiero w 2030 roku.

Bez złudzeń

Właśnie ten dokument nie postawia nam specjalnie złudzeń. Według rządowego planu w 2030 nie będziemy mieli dróg ekspresowych. Rząd przewiduje zastopowanie rozwoju podkarpackiej infrastruktury na wybudowaniu autostrady A-4, która obecnie powstaje. S-19 a także S-74 to jak na razie bardo odległa przyszłość. Według map załączonych do Koncepcji Zagospodarowania S-19 w 2020 będzie dopiero w trakcie realizacji. Może to oznaczać zarówno, że będzie budowana jak i to, ze będą dopiero trwały prace dokumentacyjne, przygotowawcze i przetargowe. Nie ma też planów budowy tras kolejowych dużych prędkości. Koncentrują się one na zachodzie kraju. Natomiast na Podkarpaciu jest planowana jedynie modernizacja istniejącej linii z Radomia do Przemyśla. W 2020 roku Jasionka ma być lotniskiem uzupełniającym. Chociaż Koncepcja Zagospodarowania przewiduje, że w 2030 będzie to port lotniczy o znaczeniu podstawowym dla lotniczego transportu w Polsce. Tym samym lotnisko ma awansować w strukturze komunikacji lotniczej.

*****

Od dawna trwają zmagania naszego regionu o równoprawne miejsce w rządowych strategiach. Nie tylko PO spycha Rzeszów i całe województwo na margines. Próbował to robić też PiS. Jednak nie o partie tu chodzi, a o pewne zjawisko, które powoduje, ze zawsze jesteśmy traktowani jak Polska B. Szczególnie widoczne to jest przy rozdzielaniu pieniędzy na inwestycje. Także sprawa uznania Rzeszowa za metropolię wskazuje, że mamy pod górkę. Niestety zbyt mało udało nam się wyrwać pieniędzy podczas inwestycji przed Euro 2012. Zyskamy dzięki temu autostradę, która z większymi bądź mniejszymi opóźnieniami powstanie. Natomiast władze nie “załatwiły” nam kolejnych inwestycji. Dlatego teraz będziemy mieli pod górkę. Bo od lat zawsze rządy spychały nas na koniec kolejki. Jeżeli czegoś nie załatwiliśmy przy okazji Euro to będziemy na to czekać latami. Dlatego rozwinięte Podkarpacie to póki co science fiction.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
RCIE Rzeszów
RCIE Rzeszów
9 lat temu

dobrze, że w końcu prasa zaczyna podnosić ten temat bo rzeczywiście przygotowywane dokumenty są niekorzystne dla Podkarpacia, a możemy to zmienić, właśnie trwają konsultacje społeczne „Długookresowej Strategii Rozwoju Kraju”.
W ramach tych konsultacji, każdy mieszkaniec Podkarpacia, a zwłaszcza samorządy i różne organizację, media (może Super Nowości) mogą wziąć udział.
Więcej w tym temacie na stronie: http://zds.kprm.gov.pl/aktualnosci/konsultacje-spoleczne-i-miedzyresortowe-dlugookresowej-strategii-rozwoju-kraju

Bonifacy
Bonifacy
9 lat temu

A na kogo się głosowało?
Prezes obiecał, premier się obraził i są wyniki.

Mariusz
Mariusz
9 lat temu
Reply to  Bonifacy

Czyli to prawda o rudych ? Że zawistne bydlaki ?

rzeszowiak2
rzeszowiak2
9 lat temu
Reply to  Mariusz

prawda
lać pisiorów ile wlezie
zawistne bydlaki

ja
ja
9 lat temu

Lepiej zamiast jęczeć zróbcie w Warszawie demonstracje na kilka tys. ludzi to ktoś was usłyszy, a nie płaczcie jacy to jesteście poszkodowani i narzekajcie, raz na PO, a innym razem na PiS. Nie ma co słychać takich matołów jak komentatorzy wyżej, którzy naiwnie myślą, że to głosowanie na PiS coś zmienia, gdybyście poparli PO to i tak nic by wam to nie dało. Zamiast płakać ruszcie 4 litery i pokażcie rządowi w Warszawie swoją siłę i determinacje. Popatrzcie na Śląsk, wystarczyło, że zaczęli mówić o odłączeniu od republiki warszawskiej, bo ciężko to nazwać Polską, a od razu znalazły się pakiety… Czytaj więcej »

garda
garda
9 lat temu

Jak był Kaczynski przy władzy i miał ogromne poparcie w naszym regionie to jeszcze bardziej wypiął się grubą d-ą na iwestycje w naszym regionie.Powiem nawet ,że zapomniał.
Więc nie narzekajmy-zawsze byliśmy poza centralą a nasi posłowie i senatorzy niczego nie potrafią zrobic dla naszego regionu.
Ps.Kto posciąga jeszcze wiszące plakaty na słupach oświetleniowych w mniejszych miastach.Dot.Pana Szlachty?

n

rzeszowiak2
rzeszowiak2
9 lat temu

głosowali na PiS – co się dziwisz …. :wink: :)

Kaczyński raz na cztery lata na rosół ze swojskiej kury przyjedzie na podkarpacie nawet bryczką ale tutejsze drogi wiszą mu jak kilo kitu
(Ziobro mu spierniczył z grupą ziobrystów a on sie o podkarpacką S19 bedzie marwił ?)
Hrynkiewicz ? przeciez tu nie mieszka – jak trzeba to przyleci za 4 lata do Jasionki
a po czym Ożóg z Kuchcińskim będą jeździc – tak samo jej zwisa ….

Jan
Jan
9 lat temu

Ta sytuacja spoowodowana jest przez całkowity brak skuteczności polityków z regionu, zwłaszcza tych z partii aktualnie rządzącej.
Przede wszystkim żałować trzeba, że wstrzymano inwestycje już rozpoczęte (np. S-19 czy szybka kolej z Rzeszowa do Warszawy).

rr
rr
9 lat temu

ciemnogrod sam sobie winien. moze dyrektor mafii z torunia cos tu wybuduje.

Mariusz
Mariusz
9 lat temu
Reply to  rr

Może dyrektor czosnkowej mafii coś wybuduje ? Albo milioner kotliński (z datków takich durni jak ty) ??

xyz
xyz
9 lat temu

Zemsta Donalda… :-)

babcia zosia
babcia zosia
9 lat temu

a, co się dziwić.Jak Kuba Bogu…… .Pozakładajcie sobie dalej te berety na łby,wytyczne od toruńczyka i popierajcie partię czynem-umierajcie przed terminem.Może wtedy dobre Bogi pozwolą na normalność tego regionu

Mariusz
Mariusz
9 lat temu
Reply to  babcia zosia

Idź pomódl się do urbana albo innego palikota. Jeśli to ma być „zemsta” Tuska, to c…. w du… kaszubowi. Pies mu córkę je…