Podkarpacie wkracza do gry

SPORTY ZIMOWE. W środę młodzi zawodnicy będą rywalizować w Dębicy, Wołosatem Szczyrku i Kościelisku.

W 6. dniu Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych “Podkarpackie 2013” odbędą się pierwsze konkurencje na obiektach naszego województwa. Na lodowisku w Dębicy zaplanowano trzy kolejki rundy grupowej w curlingu, z kolei na trasach w Wołosatym zawodnicy będą rywalizować w sprincie na dystansie 1,2 km.

– Na razie wszystko przebiega zgodnie z planem, za wyjątkiem biegów narciarskich. Ze względu na brak warunków do przeprowadzenia zawodów na trasach w Ustjanowej musieliśmy skorzystać z tras rezerwowych w Wołosatym – wyjaśnia Marian Sikora, koordynator OOM wiceprezes Podkarpackiej Wojewódzkiej Federacji Sportu.

Brązowy Ruda
W dotychczasowych zmaganiach nasze województwo może pochwalić się dwoma medalami. Oba zdobył w konkursach skoków zawodnik Zagórskiego TS “Zakucie”, Adam Ruda. Pierwszy, brązowy krążek, wywalczył podczas inauguracyjnego konkursu w Szczyrku. Drugi, także brązowy również zdobył w… Szczyrku. – Pierwotnie drugi konkurs miał odbyć się w Wiśle, na większej skoczni, ale ze względu na opady śniegu nie można było przeprowadzić treningów. W związku z tym organizatorzy podjęli decyzję, aby zawody przeprowadzić ponownie w Szczyrku – wyjaśnia Sikora.

Kiedy następne medale?
Czy nasze województwo może liczyć na kolejne medale? – Trudno powiedzieć, ale z moich informacji wynika, że w biegach narciarskich, gdzie wystartuje 7 naszych reprezentantów, nie są oni zaliczani do grona faworytów. Zawsze oczywiście może być jakaś niespodzianka, bowiem w biegach narciarskich zawsze dzieje się dużo – przekonuje Sikora, który dodaje: – O wiele większe szanse na medal będziemy mieli od piątku, kiedy to do rywalizacji przystąpią łyżwiarze szybcy, którzy będą rywalizować w Sanoku. Tam będziemy mieli 19 naszych zawodników i tam liczymy na medal.

Również w środę zmagania rozpoczynają curlingowcy. – Przygotowanie lodowiska w Dębicy wymagało sporo pracy. Trzeba było przygotować odpowiedniej jakości lód, namalować specjalne linie. W tej konkurencji nie będziemy mieli swojej reprezentacji. O medale walczyć będzie z kolei 8 drużyny – dodaje koordynator OOM.

Jeszcze miesiąc zmagań
XIX OOM “Podkarpackie 2013” potrwa do 6 marca. Młodzi sportowcy z całej Polski rywalizować będą w 12 dyscyplinach: biathlon, curling, hokej na lodzie, łyżwiarstwo figurowe i szybkie (tor długi i short track), narciarstwo alpejskie, biegi narciarskie, skoki narciarskie, kombinacja norweska, saneczkarstwo i snowboard.

Oficjalne otwarcie XIX OOM zaplanowano na najbliższą sobotę (godz. 17) w Ustrzykach Dolnych. Na 15 lutego swój przyjazd do Rzeszowa zapowiedziała z kolei minister sportu, Joanna Mucha, która w Dębicy prawdopodobnie otworzy zmagania łyżwiarzy figurowych.

PROGRAM 6. DNIA OOM
Curling (Dębica): 4 kolejki rundy grupowej (godz. 10 – 22)
Biegi (Wołosate): sprint (godz. 10)
Kombinacja norweska (Szczyrk): skoki (godz. 10.30), biegi (godz. 13.30)
Biathlon (Kościelisko): biegi sprinterskie (godz. 10)

Marcin Jeżowski

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o