Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki nadal bez pieniędzy

Budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki ma kosztować około. 24 mln zł, z czego po 6 mln zł miałoby się dołożyć miasto i województwo, a resztę ministerstwo sportu. Fot. Archiwum
Budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki ma kosztować około. 24 mln zł, z czego po 6 mln zł miałoby się dołożyć miasto i województwo, a resztę ministerstwo sportu. Fot. Archiwum

RZESZÓW. Niby wszyscy chcą inwestycję, ale funduszy wciąż nie ma.

Minęła już kolejna sesja Rady Miasta Rzeszowa, na której radni zwracali uwagę prezydentowi o konieczności wpisania do Wieloletniej Prognozy Finansowej kwoty dofinansowania do budowy Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki. – Powinniśmy wpisać kwotę na rozpoczęcie prac. Zbliża się już marzec i to jest ostatni moment. Ministerstwo z uruchomieniem środków czeka na krok samorządu – mówił Robert Kultys.

Radny zwrócił uwagę, że miastu powinno zależeć na inwestycji, która w większości będzie sfinansowana ze środków zewnętrznych. – Miasto ma tutaj dołożyć 25 proc. kwoty. Ponawiam wniosek, żebyśmy jak najszybciej wpisali kwotę, chyba że miastu zależy, żeby przestać o tym rozmawiać, to powiedzmy wprost, że miastu na tej inwestycji nie zależy – grzmiał Kultys.

Prezydent Ferenc zapewniał, że miasto dołoży się do budowy, a jeśli będzie decyzja ministerstwa i Resovii to również marszałek dołoży swoje 25 proc. Robert Kultys stwierdził, że to jest tylko takie przerzucanie się słowami i odpowiedzialnością.

– Wpisanie kwoty do WPF nie jest jedynym elementem, które rozwiązuje sprawę. Marszałek przekaże kwotę miastu, jeśli miasto będzie inwestorem lub współinwestorem. Nadal nie rozwiązaliśmy kwestii tego, kto będzie utrzymywał obiekt – zwracał uwagę Marcin Deręgowski.

Skarbnik miasta, Janina Filipek, stwierdziła, że wpisanie tej kwoty do WPF nie jest taką prostą sprawą, bo choć technicznie jest to możliwe, to jest problem merytoryczny. – Żeby to zapisać, musimy mieć dokumenty, że my to budujemy, albo pomagamy komuś – marszałkowi czy klubowi sportowemu – mówiła.

Przypomnijmy, że prezes klubu Resovia, Aleksander Bentkowski, zdeklarował się już wielokrotnie, że klub zgadza się być inwestorem i tylko czeka na wpisanie ok. 6 mln zł do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Zdaniem Andrzeja Deca, przewodniczącego rady, ta inwestycja powinna być inwestycją województwa, skoro ma się nazywać „Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki”. Dyskusję zakończył Witold Walawender, który podsumował: – Myślę, że głupotą byłoby, gdybyśmy z tej inwestycji zrezygnowali.

Na czym stanęło? Chociaż wszyscy deklarują, że chcą budować centrum lekkiej atletyki to pieniędzy na ten cel nadal oficjalnie nie zapisano. Może się okazać, że po inwestycji zostaną tylko piękne wizualizacje.

Blanka Szlachcińska

13
Dodaj komentarz

avatar
12 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
pawełAlekMaciejJaśjohan Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
paweł
Gość
paweł

Tygodnik Podhalański artykuł ,,Gromada Kłopotów,, J.Jurecki o przejmowaniu hotelu w Zakopanem.

Alek
Gość
Alek

Teren jest bardzo atrakcyjny i gdy powstanie to takie centrum to nie da się go przerobić już na żaden market ani centrum handlowe czy nawet hotel.A przecież miał obiecane to kolega naczelnika,już nawet kolega Bogdan K,założył na ul,Asnyka spółkę z o o. Resovia Park tzw spółka ,,śpioch,,ale koledzy się pożarli o udziały i wylądowali w sądzie najwyższym gdzie jeden ma chyba nadal układy.Póżniej był podstawiony inny inwestor ale był goły jak,, mysz kościelna,, i nic mecenasowi z PSL nie pomógł.Mało tego mecenasa nachodził inwestor spod Jasła wraz z radcą prawny,była prawniczka z UM wydziału Architektury ale nic te nachodzenia nie… Czytaj więcej »

Maciej
Gość
Maciej

Tak to ,,świnto prawda,,,dokładnie to opisał redaktor Jerzy Jurecki w artykule,,Gromada Kłopotów,,w Tygodniku Podhalańskim jaki ukazuje się w Zakopanym.

Jaś
Gość
Jaś

Inwestor jasielski a dokładnie (Rysiek z Przysiek) podobno prze-formatował radnych przemyskich i chciał wybudować na placu rybnym coś na wzór galeria+ hotel z kilkoma gwiazdkami.Ale kupcy się postawili i chyba nic z tego nie będzie bo facet i jego rodzina ma poważne problemy nie tylko z kodeksem karnym.W innych miastach jak w Zakopanem też chciał przejąć hotel Gromada, już nawet podpisał umowę przedwstępną z prezesem który wycofał ogłoszenie przetargowe ale umowa zajęła się prokuratura a zainteresowani tym obiektem górale podobno przegonili intruza aż do Nowego Sącza.W żadnym innym mieście nie chcą z tym inwestoem robić biznesu tylko w Rzeszowie ma… Czytaj więcej »

johan
Gość
johan

djcie podkulskiemu to zaraz powstanie centrom z galerja Tadek i rada miasta niech kase daja a nie kreca

kozak
Gość
kozak

Panie – beton-. Czy pan nie ogląda obrazka pokazującego plan obiektu? Przecież łucznicy, skoczkowie czy młociarze nie trenują na trybunach. Ja piszę o widzach, dla których są te ogromne trybuny. Czy widział pan ilu było widzów w Rzeszowie na Mistrzostwach Europy w łucznictwie? Ja tam byłem a obok mnie kilkanaście osób. Podobnie było na mistrzostwach Polski w skokach do wody na Matuszczaka, gdzie było dosłownie kilka osób. Miejsca dla zabawy w la jest dosyć przy szkołach,

Oldres
Gość
Oldres

p.mecenasunio zadeklarował zgodę na przygarnięcie tych kilka drobnych banieczek, ludzkie panisko i litościwe. Niech ci prze-rajcy oglądają każdą złotówkę z trzech stron zanim ją wydadzą, jestem za budową centrum l.a. ale niech resovia nie ma z tym nic wspólnego i pieczeniarze zgromadzeni wokół tej inwestycji też, dlatego potrzebny dobry rozmysł i plan organizacyjny ale wątpię czy ratuszowi są do tego zdolni.
Cytat z p.Felypek, „wpisanie kwoty nie jest sprawą prostą ale możliwą technicznie” /koniec cyt./, no nie, odkrycie kopernikańskie, wystarczy długopis, ołówek, gęsie pióro`. `niepotrzebne skreślić.

kozak
Gość
kozak

Panowie, trochę rozumu i umiaru przy proponowaniu wydawania kasy mieszkańców. Czy pomyślano o tym, dla jakiej grupy mieszkańców ma być przeznaczony taki obiekt i za czyje pieniądze będzie on utrzymywany?
Moim zdaniem, na całym Podkarpaciu nie ma tylu kibiców lekkiej atletyki żeby wypełnić trybuny

beton
Gość
beton

To nie o kibiców chodzi a o sportowców. Ostatnia wieksza modernizacja tego obiektu była przed spartakiadą młodzieży, jeszcze za komuny. Widziałeś w jakich warunkach trenują np. łucznicy? Jak jest pogoda, to jeszcze ok. Ale jak leje albo zima to trenują po wynajmowanych obiektach (np.szkoły) A inni sportowcy? Skoczkowie, młociarze i wiele innych? Oczekujemy na zawodach i olimpiadach wory medali i wymagamy światowego poziomu, więc dajmy im szansę trenowania na obiekcie o światowym standarcie. Wbrew pozorom, to obiekt dla bardzo dużej grupy mieszkańców, bo narzekamy, że młodzi tylko komputer albo komórki widza, a do sportu się nie pala, więc dajmy im… Czytaj więcej »

panW
Gość
panW

Targi trwają. Znajomi królika będą blokować póki im nie skapnie odpowiednio duża „prowizja”.

antykomuch
Gość
antykomuch

Tak właśnie wygląda innowacja w wykonaniu innowacyjnego prezydenta (lat 75).

Rudy
Gość
Rudy

Nie dla Resovi to dla kogo dla prywatnej spółki Resovia Park czy dla Stali Rzeszów,gdzie miasto już dołożyło do inwestycji m.in do stadionu który jest ciągle deficytowy.

hcyz
Gość
hcyz

Prawidlowo. Budowac tylko nie na resowii