Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne UR będzie gotowe w tym roku

Prace przy budowie Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego UR idą zgodnie z planem. Fot. Paweł Dubiel

RZESZÓW. Hala ma spełniać wymogi Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (pow. 7,3 tys. mkw., wys. – 11,75 m, szer. – ok. 100 m), co umożliwi rozgrywanie na niej zawodów międzynarodowych.

Budowa Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego to świetna wiadomość dla studentów, lokalnego środowiska sportowego i mieszkańców miasta. W ramach inwestycji powstanie m.in. hala lekkoatletyczna, laboratorium biomechaniki ruchu sportowca i gabinety odnowy biologicznej. Obiekt za kwotę 52 mln zł będzie gotowy latem.

W październiku 2018 r. w siedzibie Wychowania Fizycznego UR przy ul. Cichej wmurowano kamień węgielny pod budowę akademickiego Podkarpackiego Centrum Lekkoatletyczne. Mowa o obiekcie, który będzie pełnił rolę kompleksu sportowego, a jednocześnie laboratorium badawczego.

Zaraz po symbolicznych uroczystościach ruszyły prace inwestycyjne. Założenia robią wrażenie. W ramach zadania powstać ma m.in. laboratorium fizjologii i biochemii wysiłku fizycznego oraz gabinety masażu i odnowy biologicznej. – W bieżnie wbudowane zostaną czujniki naciskowe, dzięki czemu będzie można sprawdzić czy użytkownik odpowiednio kładzie stopę w trakcie biegu – informował kilka miesięcy temu dr Maciej Ulita, rzecznik prasowy Uniwersytetu Rzeszowskiego. To nie wszystko. Studenci skorzystają z 200-metrowej bieżni 6-torowej, rzutni do pchnięcia kulą, rozbiegu do skoku o tyczce, rzutni do oszczepu, skoczni do skoku w dal i trójskoku, 80-metrowej bieżni do rozgrzewki oraz usiądą na widowni dla ok. 300 osób.

– Centrum zostanie udostępnione do celów treningowych, ale także skorzystają z niego m.in. mieszkańcy – wskazywał niedawno dr Ulita. Hala ma spełniać wytyczne Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (pow. 7,3 tys. mkw., wys. – 11,75 m, szer. – ok. 100 m), co z kolei umożliwi rozgrywanie na niej prestiżowych zawodów krajowych oraz międzynarodowych. Na jakim etapie dziś jest inwestycja? – Prace idą zgodnie z planem, hala przykryta jest termomodernizacyjnym zadaszeniem, dzięki czemu roboty mogą być prowadzone także w zimie. Obecnie wykonywane są instalacje wodne, elektryczne i klimatyczne. Możliwe, że centrum będzie gotowe w połowie roku – wyjaśnia dr Ulita. Oznacza to, że studenci skorzystają z niego już w kolejnym roku akademickim.

Kamil Lech

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Piotrstary Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
stary
Gość
stary

Coś jest nie tak z tym centrum lekkoatletycznym. Na forum inwestycje-rzeszów pokazane jak budynek miał wyglądać a to co obecnie budują to 1/2 wielkości tego co na mapkach i wizualizacjach.

O co chodzi? Wersja ekonomiczna czy pieniędzy zabrakło?

Piotr
Gość
Piotr

To pewnie nie ten obiekt. Ten, o ktorym mowisz to slynnedna z makietek Prezydenta (jest kolekcjoneram, ma lodowisko , basen, wspomniany stadion i pare innych). Prezydent swojego czasu oswiadczyl ze na sport, kulture, szkoly I ochrone srodowiska da grosza I jest konsekwentny.