Podkarpackie uczelnie nie kształcą prezesów firm

Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Marzysz o fotelu prezesa? Nie studiuj tutaj wyjedź do Krakowa lub Warszawy.

Szefowie największych polskich firm nie kształcą się na Podkarpaciu. Na liście 22 uczelni z całego kraju, które ukończyli prezesi ponad 300 największych polskich firm nie ma ani jednej uczelni z naszego regionu. Lista została przygotowana przez “Rzeczpospolitą” i nie znalazła się na niej, żadna z uczelni z naszego regionu, wynika z niej, że droga do zarządzania wielkimi firmami nie wiedzie przez progi naszych szkół wyższych.

W zestawieniu znalazły się 22 uczelnie głównie politechniki oraz wyższe szkoły ekonomiczne. Najwięcej prezesów wykształciła Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie. Co dziesiąty prezes wielkiej firmy ukończył właśnie tą uczelnię.

Zaraz za nią plasuje się ze zbliżonym wynikiem znajduje się Politechnika Warszawska i Politechnika Śląska w Gliwicach. Miejsce czwarte zajęła Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, a piąty w zestawieniu jest Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Co dwudziesty prezes to absolwent właśnie SGH lub krakowskiego UE.

U nas prezesem nie zostaniesz

W zestawieniu nie ma żadnej ani publicznej ani prywatnej uczelni z Podkarpacia. Co dziwne chociażby Politechnika Rzeszowska została wyprzedzona przez Politechnikę Łódzką, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet w Olsztynie, Politechnikę Częstochowską czy Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Wszystkie te uczelnie chociaż dobre wcale nie należą do polskich potentatów w dziedzinie edukacji wyższej, a i tak kształcą więcej menadżerów niż podkarpackie uczelnie.

Jaki ten prezes?

Według przytoczonego rankingu, prezes dużej firmy, to absolwent renomowanej publicznej uczelni. Najwięcej szefów kończy politechniki i to nie koniecznie na kierunku marketing i zarządzanie. Przede wszystkim prezesi kończą kierunki ścisłe i techniczne. Studia z kierunku zarządzania lub kursy menażerskie kończą później i są one uzupełnieniem ich wykształcenia i kwalifikacji. Co ważne niewielu menadżerów studiowało za granicą. Większość ukończyło studia w Polsce. Jak widać z rankingu ukończyli je nie na Podkarpaciu. Pytanie tylko, czy absolwenci podkarpackich uczelni, mają tak słabe kwalifikacje, czy też z prowincjonalnej Polski B trudniej jest wystartować im wyżej?

Te szkoły najczęściej kończyli prezesi największych polskich firm

Nazwa uczelni  odsetek prezesów z dyplomem tej uczelni [proc.]

1. Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie         10,2

2. Politechnika Warszawska     9,9

3. Politechnika Śląska w Gliwicach     7,8

4. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie    5,7

5. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie     5,1

6. Uniwersytet Warszawski     4,2

7. Politechnika Poznańska        3,9

8. Politechnika Wrocławska     3,6

9. Politechnika Krakowska      3,6

10. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu    3,3

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments