Podkulski nie wybuduje połączenia z ul. Króla Augusta

W tym miejscu miał powstać nowy przejazd przez tory. Nie zgodziła się na to kolej. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Polskie Linie Kolejowe nie zgadzają się na nowy przejazd przez tory

Do naszej redakcji dotarła informacja, jakoby Ryszard Podkulski, inwestor powstającego kompleksu handlowo-hotelowo-konferencyjnego City Center odstąpił od wybudowania przejazdu przez tory w kierunku ul. Króla Augusta. Informację sprawdziliśmy u źródła i okazało się, że rzeczywiście przejazdu nie będzie, bo zabrakło na to zgody PKP.

Zanim bezpośrednio skontaktowaliśmy się z inwestorem, z zapytaniem dotyczącym budowy przejazdu udaliśmy się do ratusza. – Nic mi nie wiadomo, jakoby inwestor miał zrezygnować z tych planów – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Tadeusza Ferenca. – Z tego co wiem, to wkrótce mają się tam rozpocząć prace, które przecież leżą również w interesie samego inwestora. Musi być przecież droga dojazdowa, którą do sklepów galerii mogło by dojechać zaopatrzenie.

Rzecznik swoje, inwestor swoje

Zdanie rzecznika nie pokrywa się jednak z odpowiedzią udzieloną nam przez samego zainteresowanego. Nie dość, że planowanego przejazdu nie będzie w ogóle, to okazało się, że sytuacja jest wynikiem braku zgody PKP. – Nie jest prawdą, iż Ryszard Podkulski odstąpił od wybudowania przejazdu przez tory w kierunku ul. Króla Augusta. Jeszcze w pierwszym kwartale 2011r. spółka projektowa ARKADIS działająca na zlecenie Ryszarda Podkulskiego wystąpiła z pismem do Zakładu Linii Kolejowych w Rzeszowie o wyrażenie zgody na rozpoczęcie prac projektowych i udzielenie wytycznych w stosunku do warunków technicznych przejazdu, które były udzielone jeszcze w 2005r. na rzecz poprzednika prawnego Spółki Semako. – wyjaśnia Robert Podkulski, marketing manager Star Europa Holding. – Pismem z dnia 11 kwietnia 2011r., działający w imieniu PKP Polskie Linie Kolejowe SA Dyrektor poinformował, iż nie wyraża zgody na budowę nowego przejazdu kolejowego oraz na zmianę kategorii przejazdu na linii 106 Rzeszów-Jasło. W piśmie tym stwierdzono również, że wydane w 2005r. uzgodnienia straciły ważność.

Jak dodaje Robert Podkulski, zdaniem PKP SA nie ma możliwości wprowadzenia jakichkolwiek zmian i tym samym wdrożenia wcześniej projektowanych rozwiązań. – Reasumując powyższe należy stwierdzić, iż Ryszard Podkulski podjął działania zmierzające do wykonania modernizacji przejazdu kolejowego ale z przyczyn niezależnych zarówno od niego jak i od gminy miasto Rzeszów wykonanie tych prac nie jest możliwe. Należy również zauważyć, iż prace te nie miały być wykonywane na rzecz gminy miasto Rzeszów, a na rzecz PKP SA, która prowadzi taka samą komercyjną działalność gospodarczą jak każdy inny podmiot prawa handlowego – kończy przedstawiciel inwestora.

***

Kto ponosi winę za taki stan rzeczy? Naszym zdaniem miasto. Przecież o budowie przejazdu mówi się od lat. Była wpisana do planu zagospodarowania uchwalonego przez radnych. Jest częścią umowy pomiędzy miastem a inwestorem. Skoro napotkała ona na trudności nie do przeskoczenia w postaci braku zgody PKP, trzeba było interweniować zawczasu. Teraz najwidoczniej nie zaznajomiony ze sprawą rzecznik prezydenta oznajmia, że wkrótce mają zacząć się prace, choć takowe nie są nawet przewidziane. Tymczasem połączenie z ul. Króla Augusta ma kluczowe znaczenie dla obsługi komunikacyjnej galerii City Center. Ułatwiało by wyjazd w kierunku zachodnich osiedli miasta. Panie Prezydencie! Oczekujemy, że szybko znajdzie i rozliczy Pan winnych i znajdzie rozwiązanie problemu.

Katarzyna Szczyrek

do “Podkulski nie wybuduje połączenia z ul. Króla Augusta”

  1. Romek

    Dzisiaj miałem okazje jechać ul A.Towarnickiego koło 6 Lo przy wiadukcie..Ciężko przejechać..Szok samochody zaparkowane tak jakby to była jednokierunkowa ulica..

  2. realista

    Podkulski najwidoczniej zatrzymał się w czasie i nie wie, że w miastach zamiast przejazdów kolejowych buduje się wiadukty lub tunele podziemne?

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.