Podopiecznymi fundacji było już kilkadziesiąt osób

Fundacja „RUDEK dla Życia” od 2014 r. pomaga ludziom, którzy ze względu na ciężką chorobę wymagają stałej rehabilitacji, na którą prywatnie ich nie stać.

Pierwszą beneficjentką była 36-letnia Magda z Rzeszowa, chora na stwardnienie rozsiane. Drugim 34-letni mężczyzna Bartłomiej, sparaliżowany po upadku z wysokości, kolejnym 24-letni Michał, muzyk, który wrócił po operacji autoprzeszczepu twarzy z USA, następnym 27-letnia Anna, która podczas pobytu w Belgii doznała udaru mózgu i stała się więźniem swojego sparaliżowanego ciała.

Na rehabilitację zawsze było i jest bardzo duże zapotrzebowanie, bo dzięki niej wielu chorych ma szansę na lepszą jakość życia, a nawet powrót do pracy, jak w przypadku Michała. Niestety, w świadczeniach rehabilitacyjnych wciąż obowiązują limity, a NFZ płaci za ściśle określoną liczbę zabiegów. Co pozytywne, osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, takie jak np. Magda, mają teraz łatwiejszy dostęp rehabilitacji finansowanej przez NFZ. – Dlatego Magdzie z pieniędzy fundacji opłacamy logopedę, którego pomocy wymaga, a której nie refunduje jej fundusz – mówi Andrzej Rudek, właściciel NZOZ RUDEK.

I dodaje, że działania jego placówek od lat skierowane są głównie na dobro pacjenta. Chodzi im bowiem o to, by nie dopuścić do sytuacji, w której pacjent miesiącami oczekuje na rozpoczęcie rehabilitacji, bo cała fizjoterapia jest jak lek na receptę. Jeśli jest potrzebna, to powinna być realizowana tu i teraz. Za pół roku może nie mieć sensu, bo będzie równoznaczna z zabiegiem kosmetycznym. – Mając na uwadze to, że wciąż są ludzie, którzy nie mogą czekać w kolejce na rehabilitację, a nie mając pieniędzy na prywatne leczenie, pozostają niepełnosprawni, powołaliśmy do życia Fundację „RUDEK dla Życia”. I robimy co w naszej mocy by opieką objąć jak najszerszą grupę potrzebujących. Niestety ich wciąż przybywa, szybciej niż pieniędzy na rehabilitację. Liczymy więc na pomoc darczyńców – mówi Andrzej Rudek. 

***
Chcąc pomóc ludziom potrzebującym rehabilitacji pieniądze można wpłacać na konto Fundacji RUDEK dla Życia nr: 19 1140 2004 0000 3102 7538 1420
kod IBAN: PL19 SWIFT: BREX PL PW MBK

Anna Moraniec

– Fundacja Rudek dla życia objęła mnie opieką, udostępniając swoje konto jeszcze w czasie gdy zbierałem fundusze na operację w USA. Potem okazało się, że pieniędzy starczy mi na rehabilitację po zabiegu i tak korzystam z niej po dziś. Co dała mi rehabilitacja? Jej efekty tak naprawdę widać dopiero teraz, bo odzyskałem mowę i mogę w miarę normalnie jeść. Dzięki niej mogłem też wrócić do zawodu, który kocham – mówi Michał Grzywna z Tryńczy, u którego kilka lat temu zdiagnozowano miopatię – nieuleczalną chorobę, prowadzącą do zaniku mięśni. Fot. Anna Moraniec

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o