Podpisując list polecony przyjmujesz jednocześnie mandat

Na wysłanie mandatu kierowcy, który popełnił wykroczenie, zarejestrowane przez fotoradar inspektorzy mają 180 dni. Fot. Wit Hadło, Wojciech Preisner

PODKARPACIE, KRAJ. Inspektorzy transportu drogowego mają 180 dni na wysłanie kierowcy mandatu za przekroczenie prędkości.

Odbierasz list polecony za zwrotnym potwierdzeniem odbioru z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, podpisujesz listonoszowi i… tym samym przyjmujesz mandat, który otrzymałeś za zbyt szybka jazdę. Czy to oznacza, że właściciel auta przyjmuje karę za zdjęcie z fotoradaru w ciemno?

Jak można wyczytać na stronie GITD do tej pory, przyjęcie mandatu kredytowanego miało miejsce w momencie jego podpisania przez obwinionego. Od niedawna, za przyjęty uważa się mandat kredytowany wysłany pocztą, gdy odbiorca poświadczy przyjęcie przesyłki poleconej za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. – Ta zmiana ma usprawnić całe postępowanie i skrócić czas.  – wyjaśnia Aleksandra Kobylska z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Trzy opcje do wyboru

Każdy kierowca zada sobie jednak pytanie, czy mandat dostanie z automatu podpisując się u listonosza nie mając szans na obronę? Jak podkreśla Aleksandra Kobylska każdy kierowca będzie wiedział o tym, że przekroczył przepisy dużo wcześniej. Przykładowo kierowca jedzie zbyt szybko i fotoradar robi mu zdjęcie. Następnie do domu właściciela auta przychodzi druk z GIDT oraz data i miejsce popełnienia wykroczenia. W formularzu należy napisać kto kierował pojazdem i wybrać jedną z 3 opcji. Pierwsza opcja to ta kiedy wypełnia osoba, która kierowała pojazdem w chwili wykroczenia. Przy kolejnej opcji druk wypełnia właściciel lub użytkownik pojazdu wskazując kierującego pojazdem lub innego użytkownika, któremu pojazd powierzył. W przypadku trzecim formularz wypełnia także właściciel lub użytkownik pojazdu, który jednak nie wskazuje osoby kierującej pojazdem.

Po odesłaniu formularza otrzymasz mandat

Następnie wypełniony formularz musi być odesłany do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Jeżeli sprawca wykroczenia został pouczony i wyraził zgodę na przyjęcie mandatu, to system generuje mandat karny i zostaje mu wysłany list polecony. W takim przypadku potwierdzeniem przyjęcia mandatu jest poświadczenie doręczenia przesyłki zawierającej mandat.

Grzegorz Anton

4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz
Łukasz
4 lat temu

Gitd generalnie nas okrada. Z góry nakładają najwyższy możliwy mandat nie biorąc pod uwagę przedziału wynikającego z taryfikatora. Więc albo nas odpadają albo są na tyle mało rozgarnięci że nie umieją ocenić powagi popełnionego wykroczenia. Co innego bowiem przekroczyć prędkość pod szkołą a co innego w szczerym polu, co normalny inspektor powinien umieć rozróżnić. Wszak po to jest zrobiony przedział od do żeby inspektorzy i funkcjonariusze używali trochę głowy do czegoś więcej niż tylko noszenie czapki.

ekar
ekar
9 lat temu

A co będzie jeśli ja tego listu poleconego nie przyjmę?