Podręczniki będą zmieniane co trzy lata

- Dostałam w szkole zestaw podręczników do szóstej klasy i już wydałam na nie 360 zł - mówi Dorota Rasińska z córką Anną. – Dla mnie to duży wydatek. Popieram pomysł żeby te same podręczniki obowiązywały przez trzy lata. Wtedy w szkole można byłoby je trzymać w szafie i kolejne roczniki uczniów mogłyby z nich korzystać. Dla rodziców byłyby to spore oszczędności. Fot. Wojciech Piątkowski

KRAJ, PODKARPACIE. Uczniowie skorzystają z używanych książek i rodzice sporo na tym zaoszczędzą.

Nowe podręczniki dla uczniów będą ważne przez trzy lata. Dzięki temu sporo zaoszczędzą rodzice. Nie będą już wydawać po 500, czy 700 zł na komplety książek. W tym okresie dzieci będą mogły korzystać z używanych podręczników.

Od lat wydawnictwa modyfikują podręczniki i to nieznacznie tylko po to, żeby je sprzedawać jako nowe książki. W ten sposób zarabiają rocznie 700 mln zł. Rodzice wydawali spore kwoty na książki, nawet po 600 do 700 zł za komplet do pierwszej klasy gimnazjum, czy liceum.

MEN postanowił jednak powstrzymać niecny proceder wydawnictw. Od wczoraj weszło w życie rozporządzenie i wydawcy są zobowiązani do modyfikacji podręczników dopiero po trzech latach od dopuszczenia ich do użytku przez resort edukacji.

Jeżeli rodzic zakupił podręczniki np. w lipcu lub zamierza je kupić w sierpniu albo we wrześniu, to książki te będą ważne do 2015 roku. Dopiero za trzy lata uczniowie będą zmuszeni korzystać z innych podręczników lub tych samych, ale ze zmienionymi treściami.

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty, nauczyciele mają prawo wybrać podręcznik, a dyrektorzy szkół do 15 czerwca ogłaszają zestaw podręczników obowiązujący od początku roku szkolnego. Listy książek, które już otrzymali rodzice w podkarpackich szkołach są więc ważne przez 3 lata.

***
Wreszcie rodzice nie będą mieli zrujnowanych budżetów domowych. MEN mógł jednak pójść dalej i zobowiązać wydawnictwa żeby dopiero po 5 latach zmieniały podręczniki.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
HK
HK
8 lat temu

Tak ………bo po 3 latach 2+2 równać się będzie=5!!!!!