Podrożeje chleb, mleko i wódka

- Nie będziemy przyglądać się cenom podczas Euro 2012, bo jest to kwestia mechanizmów wolnorynkowych. Konsumenci muszą po prostu uważać i porównywać ceny w różnych miejscach - mówi Agnieszka Majchrzak z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Fot. UOKiK

PODKARPACIE. Zbliża się miesiąc “eurodrożyzny”. Ceny podniosą nie tylko hotelarze ale też handlowcy, kantory i stacje benzynowe.

Już niedługo zaczynają się mistrzostwa Europy w piłce nożnej, a wraz z nimi czas wysokich cen. Podrożeją nie tylko miejsca w hotelach. Podwyżki będą też dotyczyć pieczywa, mleka, alkoholu i przekąsek. Podrożeje też paliwo i powinniśmy uważać na kantory.

Piłkarskie święto, będzie też świętem handlu. Tłumy kibiców z zagranicy to jest to, na co z niecierpliwością czekają handlowcy – szczególnie w miastach, gdzie będą rozgrywane mecze. Jednak szaleństwo cenowe, nie będzie dotyczyć tylko Gdańska, Warszawy czy Poznania. Drożej będzie w okolicy ważnych dróg. Na Podkarpaciu na pewno będzie tak przy drodze krajowej nr 4, którą kibice pojadą na Ukrainę.

Co podrożeje? Najbardziej w górę pójdą ceny hoteli, niektórzy hotelarze planują nawet dwukrotnie podnieść opłatę za noc hotelową. Zdrożeje też paliwo. Nie wiadomo czy podskoczy cena hurtowa, ale stacje benzynowe przy ważniejszych trasach będą korzystać z okazji i cena benzyny znów może zbliżyć się do 6 zł za litr.

Z artykułów pierwszej potrzebny na pewno podrożeje pieczywo, mleko i przetwory mleczne, czyli jogurty, sery itp. Więcej zapłacimy też  za towary związane z kibicowaniem w domu takie jak piwo, słone przekąski oraz karkówka i kiełbasa na grilla. Producenci wyrobów mięsnych chcą podnieść ceny nawet o 30 procent. Droższe będą też napoje, nie tylko te rozweselające. To, że podrożeje piwo i wódka to wręcz pewne. Ale więcej kosztowała też będzie butelka wody mineralnej czy napoje, zwłaszcza te znanych marek.

Jeśli wybierzemy się w podróż podczas mistrzostw, uważajmy szczególnie w pobliżu dużych dworców kolejowych – tam ceny mogą być wręcz astronomiczne. Mało tego – swoje żniwo będą zbierać wtedy też taksówkarze. Urząd ochrony Konkurencji i Konsumentów zwraca uwagę na wymianę walut. Podczas Euro powinniśmy zachować w tej kwestii szczególną ostrożność i bacznie śledzić kursy walut.

Artur Getler

do “Podrożeje chleb, mleko i wódka”

  1. cynik

    Stanieją za to domy na Florydzie

  2. VV

    „pio” ma niestety racje. pozdrozeje a potem juz tak zostanie. a rudy cudak bedzie cos belkotal o ekonomii i finansach wspolnie ze swoim glupkowatym ministrem finansow.

  3. pio

    podrożeje i tak zostanie oto cała Polska

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.