Podzielili wyborcze łupy

Co prawda, reelekcja starosty Chrabąszcza była możliwa dzięki koalicji, ale niejako wzmocniło ją poparcie wyborców. Głosowało na niego najwięcej, bo aż 2111 osób.

MIELEC. Centrolewicowa koalicja wzięła wszystko. PiS musiał obejść się smakiem.

W poniedziałek (29 ub. m.) frukta władzy podzielili między sobą przedstawiciele: „Porozumienia Samorządowo-Gospodarczego”, Platformy Obywatelskiej i lewicowego „Razem dla Ziemi Mieleckiej”. Zapewniło to kolejną kadencję staroście Andrzejowi Chrabąszczowi (PS-G), Henrykowi Niedbale i Markowi Bryle (PO) dało stołki: szefa Rady Powiatu oraz wicestarosty. A ósemkę radnych PiS zepchnięto do roli statystów.

Co prawda, reelekcja starosty Chrabąszcza była możliwa dzięki koalicji, ale niejako wzmocniło ją poparcie wyborców. Głosowało na niego najwięcej, bo aż 2111 osób.

Platforma bierze stanowiska

PSG utrzymało dwa miejsca w zarządzie powiatu dla Andrzeja Kurdziela i Eugeniusza Ryby. Wiceszefem Rady Powiatu został inny przedstawiciel Porozumienia Maciej Jemioło. W sumie komitet starosty wprowadził 8 radnych. Nowi to Bogusław Peret i Michał Deptuła. Nie zobaczymy za to: Zofii Jarosz-Piejko, Stanisława Kopacza, Jacka Matuszkiewicza, a zwłaszcza Adama Chrabąszcza, który przegrał również batalię o el prezydenta Mielca.

Z ramienia Platformy przewodniczącym Rady Powiatu został znany przedsiębiorca Henryk Niedbała, a urząd wicestarosty objął Marek Bryła (48 l.). Łącznie PO reprezentuje 5 radnych, w tym trzech nowych: Grzegorz Tychanowicz, Lech Stacho i Tadeusz Lipko.

Lewica traci na znaczeniu, PiS w opozycji

O porażce może mówić lewicowe RdZM, które ma tylko czwórkę radnych. Zabrakło wśród nich Jana Mysony, Ryszarda Majdańskiego i zmarłego w b.r. Zdzisława Tyńca. Mała liczba radnych przekuła się na stanowiska. Józef Smaczny co prawda miejsce w zarządzie powiatu utrzymał, ale stracił stanowisko wicestarosty. O degradacji może mówić także Marek Paprocki, który przez osiem lat był przewodniczącym Rady, a teraz jest tylko jego zastępcą.

PiS do samorządu powiatu wprowadził aż ósemkę radnych. Nie ma wśród nich aktywnych w ub. kadencji: Alicji Łabędzkiej, Marka Kamińskiego i Jerzego Skrzypczaka. W ich miejsce są: Maria Napieracz, Stanisław Głodzik, Andrzej Osnowski i Zbigniew Tymuła. Mimo tak licznej reprezentacji, PiS nie miał szans na wprowadzenie swego człowieka – Marii Napieracz – do prezydium Rady Powiatu. Koalicja dwukrotnie odrzuciła jej kandydaturę.

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments