Podziemną Trasę Turystyczną zwiedzimy w marcu

Odrestaurowane piwnice mają zachęcać do zwiedzania rzeszowian oraz turystów z całego Podkarpacia. Fot. Materiały UM Rzeszowa

Interaktywne opowieści o historii miasta, “skwer kultury” oraz prezentacje sylwetek zasłużonych rzeszowian – to tylko kilka atrakcji, które pojawią się w zmodernizowanej Podziemnej Trasie Turystycznej w Rzeszowie. Przebudowa obiektu, mająca nadać mu bardziej interaktywny charakter, trwa od wielu miesięcy. Przez pandemię otwarcie piwnic dla zwiedzających przesunięto z końca tego roku na początek przyszłego.

Podziemna Trasa Turystyczna składa się z 40 komnat i 25 piwnic. Obiekt w ostatnich latach nie cieszył się zbyt dużą popularnością, szczególnie wśród młodych widzów, którzy obcując na co dzień z rozwiązaniami elektronicznymi oczekują podczas zwiedzania bodźców interaktywnych. Miasto szybko zdało sobie sprawę z problemu i w listopadzie ubiegłego roku władze ratusza wybrały firmę (Asseco Data Systems) jako wykonawcę gruntownej przebudowy piwnic.

Renowacja obiektu trwa od 7 stycznia i od tego czasu trasa jest całkowicie wyłączona z możliwości zwiedzania. Mimo niedawnych zapowiedzi o postępie prac, termin zakończenia inwestycji wydłuży się. – Okres prac wykonawcy zostały przedłużony z końca listopada na luty przyszłego roku. Powodem opóźnień jest pandemia. Planujemy udostępnić zmodernizowany obiekt niedługo po zakończeniu inwestycji, najpewniej w marcu – zapewnia dziś Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego UM Rzeszowa.

Ratusz przekonuje, że warto poczekać jeszcze kilka miesięcy na otwarcie piwnic, gdyż będą one pełne nowoczesnych rozwiązań. Zwiedzający będą bohaterami interaktywnej opowieści o historii miasta. Efekt iluzji osiągnięty zostanie dzięki zastosowaniu modeli świetlnych, dźwiękowych, powietrznych, teatralnych oraz wizualnych przedstawionych zarówno w rzeczywistej, jak i wirtualnej przestrzeni. Jak słyszymy, oglądając historię wielkiego pożaru miasta z 1681 r., słychać będzie trzask palonego drewna, a specjalne urządzenia rozpylą sztuczny dym. Zwiedzający będą także mogli zapoznać się z sylwetkami słynnych mieszkańców miasta poznając ich zasługi oraz rodzinne korzenie.

Trasa zyska także „skwer kultury”, który powstanie obok wejścia do piwnic. Mowa o miejscu, które stanie się przestrzenią wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Wyposażone zostanie ono m.in. w posadzką ledową, mobilną scenę i interaktywną studnię z efektami świetlno-dźwiękowymi. Koszt całego zadania to blisko 22 mln zł.

Kamil Lech

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pniok rzeszowski
pniok rzeszowski
8 dni temu

Czy w podziemiach rynku w Rzeszowie bedzie komnata poswiecona ukrywajacym sie tam zydom z Rzeszowskiego GETTA przed wywozka do obozu zaglady ?
Rzeszowscy poszukiwacze skarbow pozydowskich wydali ich w rece GESTAPO jak ich znalezli w piwnicach pod rynkiem w Rzeszowie.

zenon
zenon
9 dni temu

A największą atrakcją nadal pozostanie plastikowy kościotrup…