Pogrzeb abp Tokarczuka. Człowiek, który sprawdzał się w walce

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

PRZEMYŚL. Liczni dostojnicy kościelni, przedstawiciele władz, parlamentarzyści i wierni uczestniczyli we wtorek (01.01.2013) w ostatniej drodze zmarłego w sobotę abp Ignacego Tokarczuka. Msza św. pogrzebowa odbyła się w archikatedrze.

Trumna z ciałem arcybiskupa ustawiona została przed prezbiterium. Na trumnie położono księgę Ewangelii, mitrę, czyli biskupie nakrycie głowy, oraz paliusz – taśmę ozdobioną krzyżami, zakładaną na ramiona – symbol władzy metropolity. Przed trumną ustawiono duży portret hierarchy.

Abp Tokarczuk zostanie pochowany w podziemiach archikatedry przemyskiej. Spocznie nieopodal swojego poprzednika, biskupa Franciszka Bardy. Był 67. biskupem przemyskim i pierwszym metropolitą przemyskim.

Swojego poprzednika na stolicy biskupiej w Przemyślu wspominał przed Eucharystią abp Józef Michalik. Mówca podkreślił, że Zmarły otrzymał wiele talentów i odważnie je przez całe życie rozwijał. Metropolita przemyski powiedział, że śp. abp Tokarczuk nie był człowiekiem łatwego charakteru i może dzięki temu sprawdzał się w walce.

Zmarły 29 grudnia w wieku 94 lat abp Tokarczuk od 1966 do 1993 roku kierował diecezją, a potem archidiecezją przemyską, gdzie bez zgody władz PRL wybudował ok. 430 kościołów i kaplic. Utworzył 220 nowych parafii.

Goscniedzielny/ps

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o