Pojedynek prawdziwego chłopa z rakiem

Nie pękaj! Zmierz się z prostatą! - prowokuje mężczyzn trener Dariusz Bańka
Nie pękaj! Zmierz się z prostatą! – prowokuje mężczyzn trener Dariusz Bańka

STALOWA WOLA. Starosta wyłożył pieniądze, a mistrz karate ciężkie argumenty. Obaj namawiają mężczyzn do badań, które wielu mogą wydłużyć życie. Zobaczymy, ilu ich posłucha.

Mężczyzna nie lubi pokazywać swej słabości. Nie lubi też chodzić do lekarza, zwłaszcza, gdy ten ma mu zaglądać w intymne miejsca. Ale w naturze mężczyzny nie ma też poddawania się. – Wydaje ci się, że jesteś twardy? Rak powala twardszych od ciebie – ostrzega prawdziwy twardziel Dariusz Bańka, wychowawca sportowej młodzieży, posiadacz czarnego pasa karate.

Bańka „dał twarz” do powiatowej akcji badania mężczyzn w kierunku prostaty. Pomysł został podrzucony na jednym ze spotkań włodarz powiatu z mieszkańcami. Tworzono wtedy zręby Programu Profilaktyki i Promocji Zdrowia. Od słów przyszedł teraz czas na czyny.

Jak masz zdrowie, to je szanuj
Na pierwszy rzut w powiatowej profilaktyce idzie rak gruczołu krokowego. Dlaczego? Bo jest jednym z nowotworów złośliwych najczęściej atakujących mężczyzn. Jego wyleczalność rośnie, ale wszystko zależy od tego, jak wcześnie zostanie wykryty. Kobiety już zrozumiały, jak ważne są badania profilaktyczne. Mężczyźni tego konkretnego badania boją się jak ognia. Może dlatego, iż kojarzy się ono z mało przyjemnym badaniem per rectum. Włodarze powiatu postanowili oszczędzić męskiej części populacji ściągania spodni w gabinecie lekarskim, fundując darmowe badania PSA (Prostatic Specyfic Antygen). To zwykłe pobranie próbki krwi, która potem jest badana. Pacjent nie traci fasonu, a gdy w próbce laboranci znajdą coś niepokojącego, zostanie zaproszony na konsultacje lekarskie.

Powiat zafundował takie badania tylko 450. mieszkańcom. Akcja „Mężczyźni kontra rak prostaty” skierowana jest do 40-latków i starszych. Rozpocznie się 26 bm. w laboratorium Powiatowego Szpitala Specjalistycznego i trwać będzie do osiągnięcia limitu 450. przebadanych. Następni za badania będą już musieli płacić. – Sport nauczył mnie, że jeśli masz zdrowie, to masz też obowiązek je szanować – mówi z plakatu triathlonista Dariusz Bańka. – Ja się zbadam i ciebie też zachęcam.

jam

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments