Pokolenie 1500 zł brutto

30 proc. naszego społeczeństwa zarabia ustawowe minimum. Płaca minimalna dotyczy głównie absolwentów, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. 30 proc. naszego społeczeństwa zarabia ustawowe minimum.

Jak podaje jeden z portali internetowych, 30 proc. naszego społeczeństwa zarabia ustawowe minimum. Płaca minimalna dotyczy głównie absolwentów, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy. Jak to zmienić?

Nie wszyscy młodzi ludzie są skazani na wstąpienie w szeregi przedstawicieli tego pokolenia. Aby tego uniknąć trzeba zacząć się starać o zdobywanie cennych doświadczeń zawodowych już kilka lat przed dyplomem.  Niestety są jednak i tacy, którzy mają ponad dziesięcioletni staż pracy, żadnych perspektyw na podwyżkę, a z roku na rok coraz mniej szans do zmiany miejsca zatrudnienia. Adam i Anna z Rzeszowa są małżeństwem. Oboje mają wyższe wykształcenie i pracują już kilka lat. Ich miesięczny dochód na rękę to niecałe 3 tys. zł. Z tej sumy nie są w stanie nic odłożyć. – Wystarcza nam na opłaty i spłatę kredytu. Pomagają nam finansowo rodzice i teściowie – podsumowują małżonkowie.

***

Obecnie bardzo trudno znaleźć pracę. Ludzie cieszą się jak już ją znajdą nawet za płacę minimalną. Warto jednak inwestować w siebie, aby mieć większe szansę na lepiej płatne zajęcie.

Justyna Paszkiewicz

Dr Tomasz Soliński, ekonomista WSIiZ Rzeszów:
– Warto w trakcie studiów uczestniczyć w praktykach zawodowych, w wolontariacie oraz wyrabiać sobie kontakty. Dyplom to nie wszystko. Pracodawcy oceniają naszą wiedzę, kompetencje i kwalifikacje. Dobrym pomysłem jest też założenie własnej działalności gospodarczej. Warto inwestować w siebie.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
zgrzyt
zgrzyt
9 lat temu

Do ~nolleyt~ zarabiałem przez rok czasu na stażu 900 zł, po kilku latach 1200 zł. Majster, czy brygadzista zarabiał w zakładzie 1500 zł. Najtańszy garnitur kosztował wtedy 800 zł, Zegarek marki Błonie 700 zł., mała lodówka 6500 zł. Więc pampersie nie p….. na dziadziusiów i na kler.

xyz
xyz
9 lat temu

Młodzi głosowali na Tuska to teraz mają…

Stefan
Stefan
9 lat temu

Młodzi jeszcze mają wyjście – mogą wiać jak najdalej stąd. Ale ryży chce, abyśmy pracowali do 67 roku życia. To dopiero tragedia. Pracownika po 40-stce już żaden pracodawca nie zatrudni. Będziemy siedzieć na bezrobociu, bez prawa do zasiłku i czekać na szybką śmierć jak na wybawienie. A wybawiony będzie tylko ZUS, bo nie będzie musiał wypłacać nawet części tego, co zabiera nam przez całe życie. Za to elyty będą bawić się dalej w IPN-y, agencje, duperele. NIK ma rację, państwo w tym kraju nie działa od dawna, jest totalny burdel, a politycy i kler dbają tylko o własny chlew.

nolleyt
nolleyt
9 lat temu

Ludziom wchodzacych na rynek pracy ten los frajera niewolnika zgotowali ich dziadusiowie i tatusiowie! Zafundowali im los frajerów, którzy dziś nie mają pracy, nie mają z czego się utrzymac. Wasi dziadusiowie i tatusiowie zamienili swoją socjalistyczną biedę, i zafundowali wam „demokratyczno-kapitalistyczną” nędzę, los niewolnika. Pośród was młodych przechadzają się w glorii bohaterów sprawcy waszej nędzy! Wojtyła jest waszym guru, a jego udział w obecnej nędzy milionów jest nie do przecenienia! Czy widział ktokolwiek z was, po roku 1989 starjk, głodówkę z rozpaczonych skopanych ludzi który towarzyszył klecha? czy ktoś słyszał o takim cudzie? Od roku 1989 nigdy, w zadnym strajku,… Czytaj więcej »

Jakub
Jakub
9 lat temu
Reply to  nolleyt

Ten los zgotowali im raczej 30 letni emeryci z służb, przerośnięta administracja, która nie wiadomo po co jest. Socjal i zapomogi dla nierobów oraz narzekaczy. Ten los zgotowali im też solidaruchy siedzące na stołkach w zakładach państwowych i biorących kasę za nic. Ten los zgotował im kler żyjący z naszych pensji. Ten los zgotowali im ci wszyscy nieudacznicy z gmin, którzy nie mają pojęcia jak zarządzać samorządem terytorialnym. W Polsce brakuje nam 2 rzeczy : prawdziwego kapitalizmu bez tych socjalistycznych zapomóg, zasiłków i marnowania pieniędzy przez urzędników, oraz drugiej jaką jest dobrze zarządzanie tym co mamy w tym kraju. Młodsze… Czytaj więcej »

TOMI
TOMI
9 lat temu

POKOLENIE POLSKIE 6000ZŁ BRUTTO WIELKA BRYTANIA DZIEKI POZDRAWIAM