Pokrzyżował plany „drugich Bolestraszyc”

W planach miejskich w tym zrujnowanym dworze miało być Muzeum Kresów albo miejsce spotkań wycieczkowych. Planów prywatnych nie znamy, ale wiadomo, że przywrócenie świetności temu zabytkowi będzie kosztować dużo więcej niż akt własności. Fot. Jerzy Mielniczuk
W planach miejskich w tym zrujnowanym dworze miało być Muzeum Kresów albo miejsce spotkań wycieczkowych. Planów prywatnych nie znamy, ale wiadomo, że przywrócenie świetności temu zabytkowi będzie kosztować dużo więcej niż akt własności. Fot. Jerzy Mielniczuk

STALOWA WOLA. Miasto przez lata skupowało nieruchomości po Lubomirskich, a gdy do kupienia została ostatnia ich cząstka, magistratowi zabrakło pieniędzy. Czy to możliwe, czy też ktoś sprawę zawalił?

Park podworski w Charzewicach ma w przyszłości stać się atrakcją Stalowej Woli. Miasto plany ma ambitne, ale na razie nie ma pieniędzy na ich realizację. Być może już nic nie będzie musiało wydawać, bo plany „drugich Bolestraszyc” zawisły na włosku. Pokrzyżował je prywatny biznesmen, który wykupił dwór w samym środku zabytkowego parku. Bez tego dworu odbudowywanie reszty nie ma sensu. – Ten ktoś też się chyba nie zastanawiał kupując dworek, z którego nic nie będzie miał – odcina się prezydent Andrzej Szlęzak.

Charzewice były kiedyś rodową własnością Lubomirskich. Książęca rodzina opuściła włościa po wojnie, a w latach siedemdziesiątych ub. wieku cała wieś została włączona do Stalowej Woli. W międzyczasie piękny park z zabudowaniami niszczał. Główny dwór, nazywany przez Lubomirskich „pawilonem”, zajmowało najpierw PGR, a potem szkoła i biblioteka.

Miasto się nie biło, obcy to wykorzystał
Michał Lubomirski-Pierre, ostatni z książęcej linii, próbował jeszcze gospodarować w Charzewicach, dzierżawiąc rodzinny majątek od Agencji Rolnej Skarbu Państwa, ale dał za wygraną. Wtedy, a było to dokładnie 5 lat temu, miasto Stalowa Wola przejęło przeszło 13-hektarowy park. Są w nim egzotyczne nasadzenia i specjaliści twierdzą, że po rewitalizacji mógłby się stać atrakcją porównywalną do arboretum w Bolestraszycach. Prezydent Szlęzak zatrudnił nawet tych samych przyrodników do opracowania koncepcji odbudowy parku charzewickiego i zaczął skupować pozostałości po Lubomirskich leżące w granicach parku lub jego sąsiedztwie. W planach jest nawet linia kolejowa, która zostanie podciągnięta pod park. Pociągi wtedy będą się zatrzymywać na stacji Stalowa Wola – Park Lubomirskich.

Wszystko znalazło się pod znakiem zapytania kilka dni temu. Przez fakt, że w dworku była szkoła ogrodnicza, jego właścicielem było Starostwo Powiatowe. Szkoła wyprowadziła się z ruiny i starosta ogłosił przetarg na sprzedaż dworu. Za “pawilon” chciał nieco ponad 1,2 mln zł. Naturalnym było, że o dwór zabiegać będzie miasto Stalowa Wola, a nawet zamieni się z powiatem nieruchomościami i zabytek przejdzie w komunalne ręce bez przetargu. Nic takiego jednak się nie stało. – Miasto Stalowa Wola nie było zainteresowane przetargiem – odpowiada Alicja Mach, naczelnik Wydziału Inwestycji i Mienia Powiatu Stalowowolskiego. Cenę wyjściową minimalnie przebił właściciel jednego ze stalowowolskich zajazdów i on będzie wkrótce gospodarzem dworu, w którym podobno sypiały nawet koronowane głowy.

Kupił dwór z problemami
Andrzej Szlęzak był zaskoczony takim rozstrzygnięciem przetargu. Nie spodziewał się, że dworek ktoś “sprzątnie mu sprzed nosa”. – Miasto ma bardzo napięty budżet i nie mieliśmy nawet miliona na kupno tej ruiny – mówi włodarz Stalowej Woli. – Nie wiem, jakie plany w stosunku do niej ma nabywca, ale wiem, że będzie miał z dworkiem poważne problemy.

Problemy nowego właściciela dworu będą miały źródło w planie zagospodarowania przestrzennego. To w tej chwili jedyny oręż miejskiego samorządu, który dał się wykiwać prywaciarzowi. Na pewno dworku nie przerobi na hotel z myślą o zarobkach, bo radni będą go w tych zamiarach blokować. Może co najwyżej dwór odbudować i w nim zamieszkać. Będzie wtedy miał ładne widoki z okna, bo miasto przejmując park, zobowiązało się do jego rewitalizacji.

Jerzy Mielniczuk

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
olo
olo
7 lat temu

Odkupcie za 2x tyle co on kupił i po problemie. Głąby a naród niech tyra na wasze zachcianki.