Pół miliarda z naszych kieszeni

Fot. NBP

KRAJ. Koniec antybelkowych lokat jednodniowych

Jak uniknąć płacenia 19-procentowego podatku od odsetek naliczanych przez banki od pieniędzy na koncie? Obecnie banki oferują sposób bardzo prosty. Naliczają odsetki codziennie. Ministerstwo Finansów postanowiło zamknąć tę furtkę i od 1 lipca tego roku zmieni się sposób opodatkowania bankowych odsetek. Fiskus szacuje, że w tym roku zyska na tym 100 mln zł, a w przyszłym – 440 mln zł. Te pieniądze będą pochodziły z kieszeni wszystkich Polaków.

Obecnie podstawa opodatkowania i podatek zaokrąglane są do pełnej złotówki według zasad matematycznych. Jeżeli ktoś trzyma np. 15 tys. zł na rocznej lokacie oprocentowanej w wysokości 6 proc., to po roku zostanie mu naliczone 900 zł odsetek. Od tego zapłaci 171 zł podatku, czyli na konto wpłynie mu 729 zł. Banki wymyśliły, jak uniknąć tego haraczu.

Odsetki od lokaty są obliczane codziennie i wynoszą 2,46 zł. Po zaokrągleniu w dół, do opodatkowania przyjmuje się 2 zł. 19-procentowy podatek od 2 zł wynosi 38 gr i ta kwota również zaokrąglana jest w dół. Podatek wynosi 0. W ciągu roku klientowi zostanie dopisane na konto 894,25 zł.

Na tych pieniądzach fiskus kładzie łapę. Od 1 lipca tego roku podstawa opodatkowania i podatek będą zaokrąglane do pełnego grosza w górę. W powyższym przykładzie do codziennego opodatkowania zostanie przyjęte 2,46 zł, 19 proc. tej kwoty to 0,4674 zł. Podatek wyniesie 47 gr. Klientowi zostanie dopisane tylko 1,99 zł, a więc 726,35 zł w ciągu roku.

Jeżeli na czyimś koncie widnieje tylko symboliczna złotówka, a ROR jest oprocentowany w skali 4 proc. rocznie, To już w grudniu tego roku fiskus zabierze grosika od odsetek. Z takich właśnie drobnych, grosików i złotówek dopisywanych do chudych kont emerytów, Ministerstwo Finansów planuje uzbierać w tym roku 100 mln zł, w przyszłym – 440 mln zł, a w kolejnych latach jeszcze więcej.

Marek Belka, obecnie prezes NBP, jako minister finansów wprowadził w grudniu 2001 roku podatek od dochodów kapitałowych, czyli od odsetek z lokat bankowych. Banki szybko znalazły sposoby na unikanie tego podatku. Teraz Ministerstwo Finansów planuje uszczelnienie tego systemu i powiększenie dochodów dziurawego budżetu państwa.

Krzysztof Rokosz

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments