Polacy chcą odejścia Jarosława Kaczyńskiego na emeryturę

Fot. MWMedia

KRAJ. Zdaniem części opinii społecznej oraz wielu ekspertów, były premier powinien zerwać z polityką m.in. ze względu na swój podeszły wiek.

O tym, że prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, powinien odejść na emeryturę, wielu Polaków mówi głośno od dawna. Nastroje społeczne w tym kierunku potwierdzają także najnowsze wyniki sondażu Instytutu Badań Pollster. Z badań wynika, że aż 71 proc. ankietowanych chciałoby aby były premier dał sobie spokój z polityką.

W ostatnich latach Polacy w kwestii poglądów politycznych są mocno podzieleni. Podobnie jest z entuzjastami jak i przeciwnikami działań partii rządzącej. Zaskakuje jednak fakt, jak duża część społeczeństwa chciałaby, aby obecny prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, definitywnie odszedł  z polityki.  Sondaż w tej sprawie przeprowadził Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu”. Jak się okazuje, jego wyniki nie pozostawiają złudzeń. Z badania wynika, że aż 71 proc. respondentów chciałoby, aby po zakończeniu trwającej kadencji Sejmu, były premier wycofał się z polityki. Orędowników jego dalszego pozostania w parlamencie jest zaledwie 13 proc., natomiast osób, które nie wyrobiły sobie opinii na ten temat 16 proc.

Z czego wynikają takie, a nie inne nastroje społeczne? – Za odejściem Kaczyńskiego z polityki przemawia jego wiek, a z mediów wiadomo, że prezes szykuje swojego następcę Mateusza Morawieckiego, co też przemawia za tym wariantem – mówi w rozmowie z „Super Expressem” prof. Henryk Domański, socjolog z PAN.

Co ciekawe, badania instytutu dotyczą także drugiego ważne polskiego polityka, który w ostaniach latach funkcjonuje na arenie międzynarodowej. Mowa o obecnym przewodniczącym Rady Europejskiej, Donaldzie Tusku. Jego przejścia na emeryturę po zakończeniu pracy w Brukseli chciałoby 39 proc. Polaków. Co w tym przypadku może być głównym powodem takiej decyzji? Zdaniem ekspertów, były szef Platformy Obywatelskiej może już nie mieć szans na „osiągnięcie czegoś więcej”.

Rodzi się także pytanie, skąd tak duża dysproporcja pomiędzy oceną sytuacji w stosunku do Kaczyńskiego a Tuska? – Tusk nie pokazuje nikogo, kto miałby go zastąpić. Wręcz przeciwnie, robi wszystko, by odegrać jeszcze jakąś rolę po powrocie do Polski – tłumaczy w rozmowie z „Super Expressem” Domański. Trudno jednak nie przypuszczać, że do owego powrotu ostatecznie dojdzie.

kl

24
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
hijenasemi1marynarzLolekWSTYD Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
semi1
Gość
semi1

Wróci PO do władzy to znowu policja nocą będzie wchodziła do redakcji gazet jak było z Wprost. Widzę do tego Wam tęskno do takiego poziomu „demokracji”?

marynarz
Gość
marynarz

Polacy chcą odejścia Kaczyńskiego w jakikolwiek sposób, byle szybko :-)

hijena
Gość
hijena

Kto na jego miejsce?Może podzielisz się swoimi przemysleniami ,czytelnicy czekają

Lolek
Gość
Lolek

Rozumiem że można nie lubić Pisu , ale nierozumiem jak można lubić PO.Tylko Ruch Narodowy

WSTYD
Gość
WSTYD

Tego co chce TVN, Wyborcza, Newsweek chce i SN? Już wiem dlaczego wam sprzedaż leci na łeb na szyje.

stary58
Gość
stary58

Grubymi nićmi szyjecie :)

Czyli rozumiem Polacy chcą powrotu podwyższonego wieku emerytalnego, afer pokroju Amber Gold, kolejnej kradzieży składek pracowniczych OFE, likwidacji 500+ i przyjmowanie islamistów?

A tego chcą zdrajcy z PO!

Żelazny Feliks
Gość
Żelazny Feliks

Już czas na was Jarosławie Rajmundowiczu Pierwosortnyj.

Już czas !

kolo
Gość
kolo

prawdziwy patroci nie dadza sie na to nabrac. rzumiem, ze ci co chca jego odejscia zamiast jego wola kolejne 500 mld zlotych dlugu jakie PO nam zrobila przez 8 lat, chca gendera i sexualizacji dzieci,a takze wymiaru niesprawiedliwosci

jan
Gość
jan

Zwłaszcza aferałowie i agenci-TW

zet
Gość
zet

Nie Polacy chcą odejścia Kaczyńskiego,tylko POlacy..

Leon
Gość
Leon

Badanie robiono na reprezentacyjej grupie przy ulicy Czerskiej

Rychu
Gość
Rychu

Pod kościołem na Czerskiej