Polacy, nic się nie stało?

Unia Europejska zablokowała 4 miliardy euro dotacji na polskie inwestycje drogowe realizowane przez GDDKiA. Fot. GDDKiA

PODKARPACIE. Prokurator oskarżył 11 osób. Rząd idzie w zaparte i twierdzi, że zmowy nie było.

Przed trzema tygodniami jak grom z jasnego nieba na Polskę spadło wstrzymanie unijnych funduszy na drogi. Powodem było prokuratorskie śledztwo ws. podejrzenia zmowy przetargowej przy przetargach na polskie autostrady, m. in. na podkarpacki odcinek A4 z Radymna do Korczowej. Prokuratura oskarżyła 11 osób. Rząd natomiast wysyła do Komisji Europejskiej dokumentację, z której wynika, że nic się nie stało. – Czy my się czasem nie ośmieszamy? – zastanawia się poseł Stanisław Ożóg.

- Ponadprzeciętną konkurencyjność w przetargach GDDKiA oraz brak symptomów zmów przetargowych, stwierdzono po dokonaniu zalecanego przez Komisję Europejską przeglądu kontraktów budowlanych realizowanych przez GDDKiA. Wyniki kontroli zostały przekazane już Komisji Europejskiej – taka informację opublikowała we wtorek na swojej stronie Generalna Dyrekcja dróg Krajowych i Autostrad, powołując się na Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Odpowiedź przesłana do Komisji Europejskiej nie wykazała występowania symptomów zmowy przetargowej. – Po szczegółowym zbadaniu 100 przetargów, można wnioskować, iż nie miała miejsca sytuacja, w której wykonawcy, biorący udział w danym postępowaniu, dokonywali manipulacji, mających na celu uzyskanie danego zamówienia – czytamy w oświadczeniu MRR opublikowanym też przez GDDKiA.

- Przecież prokuratura oskarżyła 11 osób, mamy więc do czynienia  nie z podejrzeniami, ale z aktem oskarżenia – mówi poseł PiS Stanisław Ożóg. – Tymczasem to wygląda tak, jak gdyby urzędnicy stwierdzili, że prokurator się pomylił i zmowy nie było.

Przymnijmy; prokuratura oskarżyła 10 byłych i obecnych menedżerów dużych firm budowlanych oraz jednego państwowego urzędnika, byłego dyrektora jednego z wojewódzkich oddziałów GDDKiA. Osoby te usłyszały zarzuty uczestnictwa w zmowie przetargowej. Unia Europejska w odpowiedzi na to zablokowała Polsce środki finansowe na budowę dróg.  – Padają różne kwoty, ale chodzi w sumie o 4 miliardy euro – mówi Stanisław Ożóg. – W tej chwili krajowy Fundusz Drogowy jest bankrutem, nie ma pieniędzy na wypłaty dla wykonawców, którzy obecnie realizują swoje kontrakty.

***
Działania polskiego rządu są w tej chwili groteskowe. Padły prokuratorskie oskarżenia o zmowę przetargową, sąd sprawy jeszcze nie rozpatrzył, a już rząd stwierdził, że nic się nie stało i zmowy nie było. To co było? Pomyłka prokuratora, działania ukrytych wrogów i nieznanych sprawców, a może masowa halucynacja? Krótko mówiąc: Polacy, nic się nie stało… Zobaczymy co na to Komisja Europejska.

Artur Getler

do “Polacy, nic się nie stało?”

 1. Toja

  No pewnie, że nic się nie stało, to krecia robota opozycji. Idziemy haratnąć w gałę, bo szkoda czasu na pierdoły. Kto nie wytrzeźwiał jeszcze po imprezie u Radka, marsz w ławy sejmowe, tam można spać, na boisku ma być zaangażowanie. Jutro raut u Bronka – Macho Roku 2012, odpocznie się po wysiłku z piłką.

 2. lex

  Uwierzyliście w 1989 r. w drugą Japonię i w to, że chleb z szynką jeść będziecie, to teraz nie rozdzierajcie szat. Jeszcze kilka lat i parobkami u Chińczyków będziecie. W polskim kapitalizmie żyje się dobrze tylko kombinatorom, krętaczom i władzy z rodzinami.

 3. emigrant

  Za duzo zlodziei jest w Polsce. Za duzo !!

 4. Polak

  zmienić cały rząd wszystkich zamienić młodymi bo na kogo tu głosować od 30 lat te same skorumpowane gęby zmieniają ino partie nabijają sobie kasę kosztem naszym a jak się wywali wszystkich polityków to ludzie nowe młode osoby w polityce będą chyba ze 20/50 lat o ile nie więcej wyciągać Polskę z długów nasze pokolenie nie dozna słodkiego życia a stare ryje się spakują i za granice się wyniosą bo tyle kasy już nabili POLSKA PLAJTUJE JUŻ JEST PRAWIE BANKRUTEM czemu o tym w tv nie mówią a ino o jakiś zabujstwach dzieci itd zamydlają nam oczy a my Polacy do 5 lat usłyszymy i zobaczymy będziemy drugą Grecją przemyślcie to ludzie !!!!!!

 5. GoldFinger

  Gdyby GDDKiA przekazała do KE informacje, że przetargi są ustawiane, że kwitnie korupcja i należy zabrać dofinansowanie do budowy dróg w Polsce to opozycja natychmiast podniosła by larum, że pracownicy GDDKiA działają przeciw interesom własnego kraju. A tak to opozycja alarmuje, że staramy się odzyskać wstrzymane fundusze bo przecież komu są potrzebne budowane autostrady.

 6. olo

  panie Ożóg ośmieszacie się. Kosztem czego to zdobywanie taniej popularności???

 7. ROMAN

  śmiem twierdzić że historia zatacza koło; rok 1772 [ znaczny potencjał gospodarczy] nieudolność w przeprowadzeniu reform [ brak stałego opodatkowania szlachty i duchowieństwa] sławetna zdrada targowicy[ magnaterii - duchowieństwa - szlachty] – tajny układ sąsiadów w sejmie konwokacyjnym 1764 .
  no i stało się [ 1772 -1793 - 1795 ]- wszystko załatwiano przy zielonym dyplomatycznym stoliku jako decyzje polityczne – a dotyczyły suwerennego państwa ;
  - za sobą mamy jeszcze ; korekty rozbiorów – [ 1807-1815 ] Księstwo Warszawskie – 1814/ kongres wiedeński i 1939 / pakt Ribbentrop- Mołótov i 1943 / Teheran – a 1989 / okrągły taboret –
  a co mamy dzisiaj ? według Euler Hermes Collections – dostawca raportów handlowych w m-cu styczniu tego roku padło 90 firm -spółek akcyjnych 8 – robót drogowych 6 firm- mieszkaniówka 9 przedsiębiorstw -

 8. ~Edmund

  Forumowiczu Ambroży. Ten tekst ktory napisałes jest po prostu trafiony jak 10/10. Jescze Polska nie zginela poki sa tacy ludzie ktorzy nie boja sie nazwac rzeczy po imieniu czyli zgodnie z prawda. Jeszcze przyjdzie czas rozliczenia kłamców, mataczy i ich kolegów z jednego koryta ale wtedy blagania o litosc nie pomoga.

 9. marian

  Oj. takie panie Ożóg ośmieszacie się. Jak większość polityków nie wspominając już o partiach. Takie same dziadostwo odstawiają pana koledzy w Starostwie Powiatowym, tworzenie sztucznych miejscpracy aby tylko znajomych i rodzinę zabezpieczyć. Co tam autostrady i inne inwestycje jak tak chorą mamy władzę.

 10. Ambroży

  Przyjdzie walec i wyrówna !!, jak śpiewał Młynarski.
  A jest co z ostatnich dni: balanga najwyżej postawionych policjantów w tym rzeszowskiego w Zakopanem u posła Guta-Mostowego.
  Balanga z udziałem kilku ministrów , w tym szwedzkiego kumpla na urodzinach Radosława Sikorskiego w Helenowie pod dozorem wojskowych i policji !!
  Na siłę przepychany pakt fiskalny !. A co dla NAS : WIELKI POST!, matka Madzi , ŁOBAMA, małżeństwa jednopłciowe , podwyżki podatków prądu, gazu, radary – aby nie wyjechać poza swoją wieś?, nie słyszeć nic poza to co podają media Niesiołowskiego (przeznaczone dla bydła) , Dworaka , ” cesarza Kaliguli”.
  No i te futra ukradzione przez byłą ministrową Drzewiecką na Florydzie- smród !!!!!!! nie do zawalcowania!

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.