Polacy płacą za cukier kilkakrotnie więcej niż Niemcy!

Fot. Archiwum

PODKARPACIE, KRAJ. Kto zarabia na cukrze?

Wykreowany sztucznie deficyt powoduje, że producenci cukru windują jego ceny do absurdalnie wysokich poziomów. W wyniku wprowadzenia kwot cukrowych Polscy konsumenci i przetwórcy przepłacili za cukier już 2 mld zł. To główne twierdzenie koalicji organizacji walczących z drogim słodzeniem.

W roku 2012 cena światowa cukru białego wynosiła 464 euro za tonę, podczas gdy w tym samym czasie w UE – 708 euro tonę, a w Polsce sięgnęła nawet 820 – 850 euro za tonę. Niemcy w teorii płacili za cukier tyle co Polacy. Jednak porównując siłę nabywczą polskich konsumentów i przedsiębiorstw z niemieckimi, rzeczywista wartość cukru w Polsce była czterokrotnie wyższa niż w Niemczech.

Powodem takiego stanu rzeczy, według walczących z kwotami cukrowymi, są właśnie kwoty cukrowe. Polska może wyprodukować rocznie 1,4 mln ton cukru. Natomiast rocznie zużywamy trochę ponad 1,6 mln ton. Łatwo policzyć, że aby zaspokoić potrzeby, brakuje nam 0,2 mln ton. I nieważne, że nasze cukrownie mogłyby to wyprodukować. Unia zabrania.

Aby walczyć z tą sytuacją, powstała nawet koalicja indywidualnych i przemysłowych użytkowników cukru, która zrzesza organizacje konsumenckie i przetwórców. Koalicja wyliczyła, że w całej Unii konsumenci i przetwórcy przepłacili za cukier ok. 5 mld euro, a w Polsce ok. 500 mln euro, czyli ponad 2 mld złotych. To kwota, za którą można by wybudować ponad 100 kilometrów autostrady. Kto zgarnia te pieniądze?

Koalicja wskazuje na beneficjantów tego stanu rzeczy, czyli koncerny cukrowe. Zdaniem organizacji walczących o tanie słodzenie, kwoty cukrowe faworyzują właśnie koncerny, które dzięki nim mogą czerpać nieuzasadnione zyski.

– Wszelkie tego typu zarzuty są obliczone wyłącznie na wywołanie efektu medialnego. Traktujemy to jako wyraz braku argumentów merytorycznych – Marcin Mucha, dyrektor Biura Związku Producentów Cukru, zrzeszającego cztery koncerny zajmujące się w Polsce produkcją cukru.

– System kwot cukrowych jest to mechanizm stabilizujący rynek w dłuższym czasie, zapobiegający silnym wahaniom cen na rynkach światowych i dający pewność zaopatrzenia dla odbiorców indywidualnych oraz przemysłowych – broni rozwiązania Marcin Mucha.

Zwolennicy systemu kwotowego też przytaczają swoje dane. Po wprowadzeniu kwot cukrowych średnia cena cukru w Polsce od lipca 2006 r. do grudnia 2010 r. spadła o blisko jedną czwartą. W tym okresie słodycze i słodzone napoje podrożały o kilkanaście procent. Zdaniem zwolenników kwot cukrowych świadczy to o tym, że dotychczasowe korzyści wynikające z obniżek cen cukru konsumowane były przez przetwórców.

Artur Getler

7
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
galicjokmmmROMANKubaKasia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
galicjok
Gość
galicjok

To po co bylo likwidowac cukrownie w Polsce.
Taka cukrownie w Przeworsku wybudowal hrabia Potocki i do tego kolej aby udostepnic zbiorke plonow z pol do cukrowni. Zmarnowaliscie to co bylo dla ludzi tego okregu zarobkiem i uczynilo tych ludzi otwartymi na kulture i swiat poprzez zarobki.
Zreszta o czym tu mowic jak z jakala se nie pogada a ze smarkatym se nie poje.

mmm
Gość
mmm

Poseł Gabriel Janowski miał rację? Pewne dosypali mu czegoś do herbatki, zrobili z niego wariata, a teraz mamy tego efekty.

ROMAN
Gość
ROMAN

przypomnę; rynek cukrowy jest w Polsce bardzo atrakcyjny – 38 milionów konsumentów/ spożycie cukru to 40 kg. na osobę /
-produkcja cukru; 2008/09 to 1,28 mln ton / 2009/10 to 1,60 mln ton
aktualnie jest 4 producentów ; Polska Krajowa Spółka Cukrowa S.A.
i 3 firmy zagraniczne ; Sudzucker / Pfeifer-Langen / Nordzucker
aktualnie aktywnych jest; 18 cukrowni a było ; 2004/05 – 43 cukrownie – 2006/07 -31 cukrowni – od 2009/10 – 18 cukrowni . – no to wiadomo że cena idzie w górę a jeszcze import – i wszystko jasne.

Kasia
Gość
Kasia

Lepiej jak ludzie zamiast cukrem będą słodzili wywołującym raka Aspartamem, czyli E951, bo więcej nie dożyje emerytury, które są wielkim problemem tego Rządu.

Ambroży
Gość
Ambroży

Wystarczyło że Tusk z Rostowskim wykończyli kilka cukrowni i po sprawie!! .

Kuba
Gość
Kuba

Tak na sam początek, nie jestem żadnym zwolennikiem Tuska i jego bandy. Trafia mnie jednak gdy ktoś pisze głupoty. Kto wykończył polskie cukrownie? Rudy z swoim kasjerem? Gdy obejmowali władzę to cukrownie już były wykończone, zrobili to ich poprzednicy z pod znaku SLD i AWS. Chcesz się o tym dowiedzieć to przyjedź do Przeworska.

Ambroży
Gość
Ambroży

Mnie nie chodzi o zamknięcie dwóch małych cukrowni w całej Polsce , ale przyjecie bardzo niskiego limitu produkcji cukru w Polsce!,