Polacy zadłużają się na potęgę

Polacy coraz łatwiej mogą wziąć pożyczkę. Fot. pixabay

KRAJ, PODKARPACIE. Długi w firmach pożyczkowych ma już 328 tysięcy osób. Na Podkarpaciu mieszka ponad 10 tys.

Aż 1,49 mld zł – tyle mają do oddania Polacy firmom pożyczkowym bez udziału banków. Krajowy Rejestr Długów właśnie opublikował najnowsze dane, z których wynika, że w ciągu 4 lat kwota zadłużenia wzrosła prawie trzykrotnie. Co więcej, zobowiązania na 500 zł z krótkim terminem spłaty to już przeszłość. Obecnie Polacy zapożyczają się nawet na 15 tys. zł, a raty rozkładają na kilka lat.

W 2015 r. w bazie danych KRD widniało 240 tys. dłużników pożyczkowych. W ciągu 4 lat ta liczba wzrosła o połowę, a dziś to 328 tys. osób. Najbardziej zadłużeni są mieszkańcy miast, którzy mają do oddania firmom pożyczkowym 1,2 mld zł. Na wsiach zaległości są znacznie mniejsze i wynoszą niespełna 272 mln zł.

– Patrząc na zadłużenie przez pryzmat wielkości miejscowości widać, że największy problem ze spłatą pożyczek mają osoby żyjące w tych do 5 tys. mieszkańców. Mają one do oddania prawie 353 mln zł. Rynek pracy jest tam ograniczony, a pensje niewysokie. Nasze najnowsze badanie „Dlaczego Polacy się zadłużają” pokazuje, że pożyczki najczęściej pomagają kupić sprzęt RTV i AGD oraz zrobić remont w domu – tłumaczy Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. – Mocno zadłużeni są też mieszkańcy dużych aglomeracji powyżej 300 tys. mieszkańców. Wynagrodzenia są tam wyższe niż w małych miasteczkach, ale i pokusy większe. Zazwyczaj o wzięciu pożyczki-chwilówki decyduje chęć dorównania poziomem życia osobom z pracy lub z kręgu towarzyskiego, ale także ich łatwa dostępność. Z naszych danych wynika, że mieszkańcy dużych ośrodków nie zapłacili firmom pożyczkowym niemal 257 mln zł – twierdzi.

Jeszcze 4 lata temu długi Polaków wobec firm pożyczkowych, notowane w KRD, wynosiły 589 mln zł. Od tego czasu wzrosły niemal trzykrotnie! Dziś wynoszą do 1,49 mld zł. Statystyczny Polak ma do oddania firmie pożyczkowej średnio 4 531 zł. W 2015 r. zobowiązania te wyniosły o połowę mniej. Zdaniem ekspertów, tendencja do zaciągania pożyczek na wyższe kwoty nie jest zaskoczeniem, ponieważ wzrosła wysokość średniego dochodu.

Co mówią statystyki

Decyzję o wzięciu kredytu ułatwiają również nowoczesne technologie. Bardzo szybko można znaleźć firmę oferującą pożyczkę, a i jej niezaciągnięcie nie jest zbyt skomplikowane. To zachęta zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy chętnie sięgają po „szybkie pieniądze”. Nie dziwi więc fakt, że najbardziej zadłużoną grupą są osoby pomiędzy 26 a 35 rokiem życia.  Najwyższy średni dług mają za to osoby powyżej 65 roku życia.

Które z województw ma największe długi w firmach pożyczkowych? Najwięcej, bo aż  235,5 mln zł muszą oddać mieszkańcy województwa. Kolejne jest Mazowsze – mieszkańcy tego regionu nie zapłacili 181,5 mln zł. Na trzecim miejscu lokuje się Wielkopolska, gdzie zobowiązania wynoszą prawie 142 mln zł, a tuż za nią Dolnośląskie z blisko 133 mln zł długów. Najmniej do spłaty mają mieszkańcy woj. podlaskiego – 30,4 mln zł, Opolszczyzny – 34,5 mln zł oraz województwa świętokrzyskiego – 41,8 mln zł. Na Podkarpaciu mamy 10293 dłużników, zadłużonych średnio na 4,6 tys. zł. Łącznie wzięli pożyczki na kwotę 47,5 mln zł.

KOMENTARZ
Artur Chmaj, dyrektor Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości WSIiZ

– Zadłużanie się nie jest domeną Polaków, bo na potęgę zadłuża się cały świat. Dziś w zasadzie nie ma nikogo, niczego niezadłużonego. Coraz chętniej sięgamy po różnego typu długi. Dlaczego? Powodów jest kilka. Pierwszy związany jest z tym, że gospodarka w coraz większym stopniu jest pustą, opartą na pieniądzu. Gdyby się cofnąć do gospodarek nawet po II wojnie światowej, było to powiązanie ilości pieniądza w obiegu z rzeczywistą gospodarką, natomiast od tego udało się odejść i zaczął się pojawiać taki pusty pieniądz. Kiedyś sięgnięcie po kredyt było znacznie trudniejsze, bo nie było go gdzie wziąć. Dziś tych instytucji oferujących pieniądz, jest mnóstwo. Żyjemy w czasach, kiedy wystarczy telefon albo SMS, żeby wziąć kredyt. Po drugie, przestaliśmy się bać zadłużenia. 30-lat temu mało kto decydował się na kredyt. Dziś rynek pracy kwitnie, w związku z tym mamy mniej oporów przed zaciąganiem kolejnego zadłużenia. Trzecia przyczyna to chęć posiadania różnego typu dóbr, zwłaszcza tych luksusowych. Nawet jeśli nas na coś nie stać, to pożyczymy, żeby nie odstawać. Trzeba trochę opamiętania, tylko z drugiej strony czy jest na to szansa, jeśli cały świat galopuje w zadłużenie? Współczesny świat sprzyja modelowi konsumpcji na kredyt.

Wioletta Kruk

11
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
emigrantciotka z RopczycleonKazimierzLech Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
emigrant
Gość
emigrant

Dlaczego Banki w Polsce nie sprawdzaja wyplacalnosci pozyczkobiorcy ZANIM udziela im pozyczki ?
Na zachodzie zanim Bank udzieli pozyczki dokladnie bada stan wyplacalnosci klienta i jego zasoby majatkowe.
Praktycznie osoba bedace na zasilku emerytalnym NIGDY NIE DOSTANIE POZYCZKI.
To samo dotyczy osob bedacych na innych zasilkach np chorobowych, poszukiwania pracy ITD ITP

ciotka z Ropczyc
Gość
ciotka z Ropczyc

Nieprawda !
Przezes PiS-u powiedzial ze winien jest TUSEK i PO, a slowa przesa sa swiete !

Kazimierz
Gość
Kazimierz

Polska jest krajem afer i my się niczego z tych afer nie uczymy.

Lech
Gość
Lech

Ludzie pożyczają bo nie wystarcza im od 1 do pierwszego takie zarobki są tutaj jedne z niższych w skali kraju.

adi
Gość
adi

Opłacamy cudze dzieci za 500+, teraz doszła emerytura 4+ a w kuluarach mówi się, iż emerytura obywatelska też przejdzie na +. Z czego mamy żyć?!?

postronny obserwator
Gość
postronny obserwator

Nie sztuka pozyczyc.
Sztuka to ODDAC co sie pozyczylo i to z procentem !

olo
Gość
olo

Kolejnym etapem rządowej linii „barachło +”, będzie „kredyt +” – najmniej zamożni, wyborcy jedynie słusznej partii będą mogli liczyć na spłatę zadłużenia z kieszeni „krezusów” zarabiających ~3k brutto :)

leon
Gość
leon

Przypomnij sobie co bronek twoj towarzysz powiedział młodemu chłopakowi,aby sobie wziął kredyt itd.Więc idąc dalej posłuchaj go i walnij się dechą,może POmoże.

Bonifacy Krufka
Gość
Bonifacy Krufka

Frankowiczom prezydent obiecuje pomoc, to mają prawo liczyć na taką samą pomoc w razie niewyplacalności. Wszyscy obywatele Rzeczypospolitej są równi!