Polacy ze wschodu muszą wrócić do kraju

Majdańskie osiedle Podlasek. Czy tu nowy rozdział w życiu rozpoczną repatrianci ze wschodu?

MAJDAN KRÓLEWSKI. Jerzy Wilk chce sprowadzić repatriantów ze wschodu.

– Nasi rodacy ze wschodu powinni zostać ściągnięci tu co do ostatniego. Jeżeli ktoś mówi mi, że nie ma na to pieniędzy, to wyrządza tym ludziom moralną krzywdę. Jeżeli dalej będziemy się tak zachowywać, to w końcu sam Pan Bóg się o to upomni – irytuje się wójt Jerzy Wilk, który chciałby ściągnąć repatriantów do Majdanu Królewskiego.

Kresy wschodnie i ich związki z Polską to swoisty konik Jerzego Wilka. – Dużo o tym czytałem, we Lwowie byłem też kilka razy. W pasji wójta jest również wątek osobisty.

„Choćby powiedział słowo po polsku”

– Mój stryj ożenił się z kobietą, której dwaj bracia 17 września 1939 r. schwytała Armia Czerwona i ślad po nich zaginął. Do tej pory nie wiadomo, gdzie są ich mogiły. W czasach PRL pomoc w ich szukaniu ze strony państwa była żadna. Wtedy o takich rzeczach się nie mówiło. Stryj z żona zmarli w latach 70-tych XX wieku, nie poznawszy prawdy.

– Dlatego powinniśmy zabierać stamtąd każdego – uważa wójt. – Nawet takiego, który umie powiedzieć tym ludziom, a chce tutaj wrócić. Bo on dla mnie bardziej wartościowy, jak wielu naszych polityków. Jeżeli ktoś mówi mi, że nie ma na to pieniędzy, to wyrządza moralną krzywdę ludziom, którzy tyle wycierpieli przez tą czerwoną zarazę.

Nie chcę się wypowiadać, jako wójt, bo nie wiem, jaką opinię w tej sprawie wyraziliby nasi radni. Ale, jako Jerzy Wilk chciałbym sprowadzić tych ludzi do Majdanu. Chciałbym tylko, żeby ich utrzymaniem nie zajmowała się tylko i wyłącznie gmina.

Komentarz:

Paweł Michno, prezes Kolbuszowskiego Klubu Turystycznego „Salamandra”, historyk i miłośnik kresów wschodnich:

– Pomysł pana wójta uważam za bardzo dobry. Pamiętajmy jednak, że byłoby to duże przedsięwzięcie i należałoby go zrealizować z głową. Istotna byłaby pomoc tym ludziom już tu na miejscu, w Polsce. Należałoby zabezpieczyć im przede wszystkim mieszkania i pracę. Tak, aby ci ludzie nie żałowali, że tu przyjechali.

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments