Policja to wizerunek państwa

Niedawno odwiedziłem pewien policyjny budynek w Rzeszowie. Otóż w jednym z pokoi na dużej pancernej szafie wisiała sobie dosyć duża kartka wydrukowana na drukarce, z napisem: „Policja to wizerunek państwa”.

No więc patrzę na ten wizerunek i co widzę? Na ziemi leży pudełko, na którym pisze – odcisk buta, a tak zakurzone, że ten odcisk ktoś tam chyba włożył gdzieś na przełomie lat 80. i 90. Szafki i biurka pamiętające PRL i zapewne siedzieli przy nich jeszcze milicjanci. Jak już jesteśmy w czasach głębokiej komuny, to na szafie wisi poczciwa „blondyna”, czyli biała pałka. No istny skansen. W rogu kilka starych butelek po mineralnej, strzelone w kącie brudne ręczniki, w tle słychać muzykę z radioodbiornika, choć trudno to nazwać muzyką, bo tak trzeszczy. Ściany brudne i malowane zapewne 20 lat temu. No i krzesło, z którego policjant strzepuje jakieś śmieci i brud przed tym, jak mam na nim spocząć. Ogólnie brud, smród i ubóstwo, coś jak kiedyś dworcowe kible. Różni te miejsca tylko to, że w komendzie nie śmierdzi moczem.

Tyle wygląd. Podczas innej wizyty policjant powiedział mi, żebym u siebie w domu wydrukował rzecz, której zgłoszenie dotyczyło, bo jak od niego usłyszałem: – No niech pan zobaczy, jak mi Internet chodzi. Tu nic się nie da ściągnąć, a pan to sobie ściągnie w domu i druknie.

Jakiś czas temu znajomi policjanci opowiadali mi, że zepsuła im się pewna rzecz potrzebna w pracy. Oczywiście, musieli się złożyć z własnej kasy w myśl żołnierskiej zasady: „masz głowę i ch… to kombinuj” (nie napiszę, o co chodziło i gdzie, bo jeszcze ci funkcjonariusze będą mieć dyscyplinarki za ujawnienie „tajemnicy służbowej”). Nie wiem jak jest obecnie z papierem toaletowym, bo kiedyś taki rarytas policjant musiał sam przynieść do komendy, podobnie z długopisem i wieloma rzeczami.

I jak tak na to wszystko patrzę, to ta kartka z napisem „Policja to wizerunek państwa” jest w 100 proc. trafna. Tak jest w tym kraju prawie ze wszystkim. Owszem, trafi się od czasu do czasu jakiś nowy komisariat, ale ogólnie to bida z nędzą i tak też jest w każdej dziedzinie naszego codziennego życia. Ale za to polska policja ma nowe logo, co jest niezmiernie ważne zarówno dla ofiar przestępstw, jak i dla policjantów walczących na pierwszej linii z bandytami.

Grzegorz Anton

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
wit Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
wit
Gość
wit

Panie Redaktorze !
Gdyby możnowładcy naszego Państwa przekazali na policję czyli jej potrzeby choć część tego co wydajemy na wspomaganie nowego „jedynie słusznego sojusznika” czyli na „pokojowe” misje (Irak,Afganistan) to nasza policja byłaby lepsza od tego Państwa. Proszę prześledzić portale internetowe. Co rusz chwalimy się a to nowym karabinem, a to nowym działem, a to nowym dronem czyli sprzętem do zabijania. Przeraża mnie kult śmierci niestety – jak powiedział ostatnio Papież Franciszek – w imię pieniądza. Szaleństwo !
Mam takie obawy, że ani Pana tekst ani inne apele nie dodadzą policji funduszy. Są sprawy „ważniejsze”.