Policjanci będą mogli strzelać do dzieci i ciężarnych kobiet!

Fot. kujawsko-pomorska.policja.gov.pl

PODKARPACIE. MSW opracowało kontrowersyjny projekt przepisów.

Możliwość strzelania przez policjantów do dzieci, kobiet będących w widocznej ciąży oraz kalek to projekt założeń nowej ustawy, którą przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Czy takie przepisy są rzeczywiście potrzebne? – To jakaś głupota przynajmniej w naszej służbie. My nie żyjemy w krajach gdzie gówniarz 10-letni wysadza się obwieszony ładunkiem wybuchowym, a w swojej karierze nie spotkałem się, żeby kobieta w ciąży lub facet na wózku machał giwerą przed oczami policjanta – mówi nam jeden z doświadczonych rzeszowskich policjantów.

Obecnie według przepisów broń oczywiście w uzasadnionych przypadkach można użyć w stosunku do osoby, która ma więcej niż 13 lat. Policjant nie może jej jednak użyć do młodszych dzieci, kalek, kobiet z widoczną ciążą i starców.

Z projektu do którego dotarliśmy wynika, że funkcjonariusz mógłby użyć broni w stosunku do np. dziecka lub kobiety ciężarnej jeśli ci dopuściliby się m.in. zabójstwa, zamachu terrorystycznego, rozboju, kradzieży rozbójniczej, zgwałcenia, czy umyślnego ciężkiego uszkodzenia ciała, a istniałaby obawa, że mogą użyć broni lub niebezpiecznego narzędzia. – Szczerze to gdyby weszły w życie te przepisy, to nie odważyłbym się strzelić nawet w przypadku zagrożenia mojego życia do kobiety ciężarnej – mówi nam jeden z funkcjonariuszy. – To teraz strach wyciągać broń i strzelać do groźnego bandyty, bo prokurator może uznać, że przekroczyłem uprawnienia, a tu wymyślają strzelanie do dzieci, czy kobiet w ciąży – dodaje.

Bez strzału ostrzegawczego

Zmiany maja dotyczyć również oddania strzału ostrzegawczego oraz obowiązkowej procedury poprzedzającej użycie broni. Jak jest obecnie? – Policjant przed użyciem broni palnej musi krzyknąć “Policja”, wezwać do zachowania zgodnego z prawem, następnie gdy osoba nie podporządkuje się krzyknąć “Stój, bo strzelam”, oddać strzał ostrzegawczy – wyjaśnia podkomisarz Paweł Międlar, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji. Co ważne te procedury nie stosuje się np. wobec bandyty strzelającego do funkcjonariusza.

Gdy wejdą w życie nowe przepisy. Policjant nie będzie musiał oddawać strzału ostrzegawczego. Pomysłodawcy projektu uważają, że oddanie strzału w powietrze, w miastach może spowodować, ze rykoszet trafi postronną osobę. Z kolei mówienie przez policjanta obowiązkowych formułek zwiększa zagrożenie utraty życia przez policjanta, czy postronną osobę.

***

Pomysłodawcy projektu tłumaczą zmiany tym, że m.in. przestępcy upodabniają się do osób traktowanych przez ludzi jako mało groźne, a dzięki temu łatwiej jest im popełnić przestępstwo. Jakoś trudno mi jednak wyobrazić sobie, że gangster, zabójca, czy sprawca rozboju przebierze się za dziecko lub kobietę ciężarną. Proponowałbym przede wszystkim, żeby nadgorliwi prokuratorzy nie czepiali się policjantów strzelających do prawdziwych bandytów. I niech nad tym popracują urzędnicy, a nie wymyślaniem przepisów pozwalających na strzelanie do dzieci.

Grzegorz Anton

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
asfdfdas
asfdfdas
8 lat temu

rudy 67 wie,że ludzie mogą wyjść na ulice i metodycznie się do tego przygotowuje,

jacek
jacek
8 lat temu

No moi drodzy znalezli wreszcie sposób na większe dochody do ZUS ,tani sposób by nie dożyć 67 lat !!!

czacza
czacza
8 lat temu

Co z tego że będą mogli strzelać skoro nie mają z czego, hahahaha

Grzegorz Anton
Grzegorz Anton
8 lat temu

lukas to nie jest ściema. Zobacz BIP MSW i tam znajdziesz projekt tej ustawy, a policja nie ma nic do tego, czy wejdzie w życie czy nie.

Igor
Igor
8 lat temu

Niestety, to NIE ściema. Ograniczenie prawa do zgromadzeń, majstrowanie przy prawie prasowym, notoryczne nadużywanie podsłuchów, teraz jeszcze to. Dziękujemy Ci Platformo, wolności ostojo! Sprawdza się tu chyba też stare przysłowie – kto z kim przystaje, takim się staje….A od starych – nowych przyjaciół Moskali nie jedno można się nauczyć. Da zdastwujet Donałd Putin!

bpkl
bpkl
8 lat temu

hmmm powiem tak w zadnym kraju najgrozniejsze grupy przestepcze,kartele,klany, gangi, niestrzelaja do cięzarnych i dzieci.

NO NIESTETY WRESZCIE SIE OBUDZIŁEM GDZIE ZYJĘ…….. BO NAPEWNO NIE W NORMALNYM KRAJU…….

lukas
lukas
8 lat temu

przeciez to ściema jedna z gazet ogólnopolskich opublikowała podobny tekst a rzecznik Sokołowski już się wypowiedział że Policja nie żąda zwiękrzenia uprawnien w tymn zakresie bo nie ma takiej potrzeby a tu ponownie mielona jest dawno przeżuta papka. Zostają takie same uprawnienia jak były i nic się tu nie zmienia. ściema, ściema i tyle :)

Jaka
Jaka
8 lat temu

poje*** im sie w głowach