Policjanci chcą zarabiać więcej. Będą protestować?

Policjanci skarżą się m.in. na niskie pensje. Fot. Wit Hadło
Policjanci skarżą się m.in. na niskie pensje. Fot. Wit Hadło

KRAJ, PODKARPACIE. Mundurowi skarżą się, że ich praca wiąże się z ogromnym ryzykiem, a płace wciąż stoją na niskim poziomie.

Od kilku tygodniu sporo mówi się o niezadowoleniu policjantów wynikającym m.in. z niskich płac oraz trudnych warunków pracy. Mundurowi chcą zarabiać więcej, dlatego gotowi są na ogólnopolską akcję manifestacyjną. Potwierdza to chociażby internetowa ankieta zainicjowana przez policyjny związek zawodowy. Wypełniło ją ponad 14 tys. funkcjonariuszy i… aż 99,4 proc. z nich chce protestów.

Jeśli w najbliższych tygodniach nic nie zmieni się w kwestii warunków pracy funkcjonariuszy, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że dojdzie do ogólnopolskich protestów. Mundurowym chodzi przede wszystkim o to, że w codziennej pracy poświęcają oni swe zdrowie i życie, a w zamian otrzymują niskie pensje. Dla młodych policjantów na Podkarpaciu, którzy dopiero zaczynają prace na ulicy, i która to praca rzeczywiście rodzi spore zagrożenie, wynagrodzenie na poziomie 2,4 tys. zł netto nie jest wystarczające. – Nocne patrole, ryzyko utraty zdrowia oraz masa stresu wyceniana jest na ponad 2 tys. zł. Przecież to śmieszne – skarży się jeden z rzeszowskich funkcjonariuszy (nie chce podawać nazwiska). Podobna sytuacja dotyczy wielu innych mundurowych m.in. w Stalowej Woli, Krośnie, Przemyślu oraz całej Polsce. Czego oczekują policjanci? Około 650 zł podwyżki, pełnopłatnych zwolnień lekarskich oraz reformy w emeryturach.

Jeśli funkcjonariusze nie osiągną porozumienia z MSWiA, prawdopodobnie rozpoczną protest. Taką chęć w internetowej ankiecie zadeklarowało 99,4 proc. policjantów. Nie wiadomo jeszcze, jaką formę miałby przybrać strajk. Wśród głównych propozycji wymienia się m.in. nienakładanie mandatów za wykroczenia, pikietę w Brukseli, masowe zwolnienia L-4 i „protest włoski”. Czy manifestacje ostatecznie są więc nieuniknione? – Dotarliśmy już do takiego etapu, że jeżeli nic się nie zmieni, to będziemy protestować – wyjaśnia Rafał Jankowski, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim”. Pierwsze rozmowy działaczy resortu i związków zawodowych służb mundurowych odbyły się kilka dni temu, lecz porozumienia nie osiągnięto. Obie strony będą dyskutować jeszcze w najbliższych tygodniach.

Widmo protestu nie napawa optymizmem, zwłaszcza że niedawno związkowcy przypomnieli o olbrzymich lukach kadrowych w Policji. – W polskiej policji brakuje 5329 funkcjonariuszy. To tak jakby dwa województwa lubuskie nie miały funkcjonariuszy – wskazywali, posiłkując się wyliczeniami od Komendy Głównej Policji.

Kamil Lech

14
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
KrzychualanMmelakoko Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Krzychu
Gość
Krzychu

Super! już się wielu zwolniło i znalazło robotę w UK. A Wy przyjaciele drodzy i przedmowy miejcie świadomość tego ze takich co mają już dość nadstawiania czterech liter za Wasze dobrze pojete dobro, jest coraz więcej. Niedługo z interwencją będziecie dzwonić na pogotowie gazowe bo na komendzie będzie tylko sprzątaczka. Jak nie wierzycie ze tak może być to sprawdźcie co się dzieje w zachodniej Polsce. Tam już sa takie braki ze na powiat jest jeden patrol na weekend. Zgadnijcie z czym się to wiąże? A z tym ze na interwencję trzeba czekać godzinami, a jak w kilku miejscach jest zagroźenie… Czytaj więcej »

gosc
Gość
gosc

Poitrafi zabić i to w mundurze i swoje zale kiedy go w podstawówce popychano rozwiązywać na komendach kiedy jest ciemno,takich mamy gliniarzy odważnych

Krzychu
Gość
Krzychu

Nie no proste. Super ocena. A Ty jak nauczyciel w szkole. Jak jeden chłopak był niegrzeczny to wszystkich ukarano. Nie porównuj i nie wrzucaj wszystkich do jednego worka.

gosc
Gość
gosc

A jak tak ma być pies psem ma na łańcuchu być i to krótko a jak zacznie szczekać to bierzesz buka do łapy i po krzyzach dla opamiętania

Krzychu
Gość
Krzychu

Coś Ci się pomyliło gościu… Nie wiem w jakim wymiarze żyjesz, ale wydaje mi się że w innym niż ja. Piszesz od rzeczy i nie na temat po to zeby krewać swój profil, a nie żeby coś mądrego napisać. Może Ty stałbyś się bohaterskim „psem” skoro tak krzyczysz… Pozdrawiam. Rozmowa z mojej strony jest zakończona.

mela
Gość
mela

Przecież brakuje rąk do pracy sezonowej, chociażby przy truskawkach, niech sobie trochę dorobią !!!

koko
Gość
koko

I tak już za dużo zarabiają, Jak im nie pasuje to niech się zwolnią. W polu brakuje rąk do pracy

ala
Gość
ala

NIKT ICH NIE ZMUSZA BYĆ POLICJANTAMI – ZAWSZE MOGĄ SIĘ ZWOLNIĆ

Uważaj, co piszesz.
Gość
Uważaj, co piszesz.

Policja posiada dużo przywilejów, choćby emerytalne. Skarżenie się na zarobki w porównaniu innych grup zawodowych wygląda śmiesznie.

M
Gość
M

Jakie przywileje emerytalne? PO wszystko zabrało

alan
Gość
alan

A jakież to przywileje emerytalne ? Chyba nie masz pojęcia o czym piszesz.

ada
Gość
ada

Podwyżka może się należy, ale zwolnienia płatne 100%- to absurd, jakie logiczne uzasadnienie?

gosc
Gość
gosc

Noż kuzwa znowu chcą kasy jak im nie pasuje taka praca niech ją zmienią ,Dopiero co zamordowali chłopa bo im się do domu śpieszyło, Ja bym wam obniżył pęnsje o połowa i tak by zaden się nie zwolnił Debile do roboty a jak nie pasuje to do zbierania truskawek potrzebuje ludzi nie będzieci siedzieć na zaczerni i grać w karty i chlać wóde,powinny zabrać wam jeszcze mundurówkę mieszkaniówke i remontówke a wiek emerytalny podnieśc jak każdemu

slave2121
Gość
slave2121

sluzby nie pojmuja, ze „wajchowy” polozyl na nich ch..a – nie przyjmuja do swiadomosci faktu, ze juz nie sa pupilami wladzy, bo ta nie jest w warszawie, ani nawet w moskwie czy brukseli. Trend jest nieodwaracalny, i tak jak tzw. polska wladza dostala rozkaz sprowadzic na ziemie bujajace w oblokach towarzystwo z sadow, tak samo nastal koniec cackania sie z mundurowka. Zreszta tym w kitlach tez sie bardzo urwalo… a to dopiero koniec. Nadchodza czasy, gdzie lekarz, sedzie, prokurator czy oficer bedzie takim samym wyrobnikiem-niewolnikiem jak reszta tzn. ze jesli bedzie na niego zapotrzebowanie to „zarobi”, a jesli nie to… Czytaj więcej »