Policjanci walczyli o miejsce w finale ogólnopolskiego konkursu

Test Stewarta. Fot. Autor

PRZEMYŚL. Koniec wojewódzkich eliminacji, znamy najlepszych z Podkarpacia.

W minioną środę na ulicach miasta odbył się drugi etap wojewódzkich eliminacji konkursu „Policjant Ruchu Drogowego 2012”  Z najlepszymi wynikami do finału zakwalifikował się  sierż. sztab. Maciej Długosiewicz z Komendy Powiatowej Policji w Nisku oraz mł. asp. Radosław Urban z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie. Obaj będą reprezentować Podkarpacie w walce o miano Policjanta Ruchu Drogowego 2012.

Funkcjonariusze najpierw musieli przejść testy m.in. ze znajomości przepisów prawa drogowego, karnego oraz wykroczeniowego. Sprawdzono też ich w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej ofiarom wypadków drogowych. Wszyscy kandydaci przeszli ponadto test wyszkolenia strzeleckiego, który został przeprowadzony w jarosławskiej komendzie. – W strzelnicy policjanci wykonywali strzelanie do dwóch tarcz, z wymianą magazynka. Było to strzelanie z wcześniejszym dobiegnięciem, czyli pokonaniem 100 metrów, a następnie oddanie strzałów z jednego magazynka do tarczy, ustawionej na odległość 15 metrów i po wymianie magazynka, oddanie sześciu strzałów do tarczy usytuowanej na odległość 25 metrów – relacjonuje st. asp. Marta Gałuszka z Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu.

Funkcjonariusze, którzy uzyskali najlepsze wyniki dalej współzawodniczyli z kolegami w drugim etapie w Przemyślu. Najpierw pod okiem jury każdy policjant biorący udział w zawodach musiał wykazać się praktycznymi umiejętnościami kierowania ruchem drogowym na skrzyżowaniu ulic Focha, Krasińskiego i Borelowskiego. Był to także test dla przemyskich kierowców. Zdarzyło się, że niejeden nie rozumiał poleceń policjanta.

Następny etap odbył się na ulicy Franciszkańskiej, gdzie kandydaci podeszli do kolejnych, dwóch konkurencji. – Rywalizację o miano najlepszego policjanta drogówki zakończyła jazda sprawnościowa motocyklem i samochodem osobowym. Uczestnicy musieli przejechać specjalnie przygotowane tory w jak najkrótszym czasie – mówi mł. asp. Bogusława Sebastianka z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu. Policjanci przeszli tzw. „Test Stewarta” polegający na jeździe samochodem z umieszczonym na masce talerzem z piłeczką tenisową. Chodziło o to, aby nie zgubić piłeczki.

Zmagania policjantów w obydwu etapach w Przemyślu bacznie obserwowali mieszkańcy miasta. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem i wzbudzał emocje widzów. Reprezentanci Komendy Powiatowej Policji w Nisku i Komendy Miejskiej Policji w Krośnie wkrótce wezmą udział w ogólnopolskim finale w centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

Ewa Faber

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.