Policjant na drodze równy sędziemu w todze

Zdawałoby się, że ekipa rządząca Polską już nas niczym nie zdoła zaskoczyć. A tu proszę. Okazuje się, że owszem! W myśl nowego pomysłu Zjednoczonej Prawicy nie będzie można już nie przyjąć mandatu. Trzeba będzie przyjąć, zapłacić, a potem ewentualnie przed sądem udowadniać swą niewinność. Już samo to świadczy o tym, że rządzący mają za nic prawo, także to prawo, na którym opiera się większość systemów prawnych cywilizowanego świata, czyli prawo rzymskie, bowiem zasada praesumptione innocentiae, czyli domniemania niewinności, z prawa rzymskiego się wywodzi. No, ale jak już wiemy od pana prezydenta Dudy, „nie będą nam tu w obcych językach mówić, jak mamy Polską rządzić”. Tak więc teraz odchodząc od zasady domniemania niewinności idziemy w kierunku państwa policyjnego, w którym to nie obywatelowi trzeba winę udowodnić, a to on ma udowadniać, że jest niewinny. Zasady mniej więcej takie jak w afrykańskich „sądach klanowych” i taki poziom.
Przyznać jednak trzeba, że władza policjantów mocno znobilitowała swoim pomysłem, parafrazując znane powiedzenie teraz „policjant na drodze, równy sędziemu w todze”. A prosto mówiąc – już nie sędzia w todze i z godłem na szyi będzie decydował o tym, czyśmy popełnili coś, do czego się nie poczuwamy, a pan policjhant według swego widzimisię, zwanego ładniej uznaniem. Z całym szacunkiem dla policjantek i policjantów, normalnie jednak jest tak, że oni są od zbierania dowodów na czyjąś winę, prokuratorzy od formułowania aktów oskarżenia, a od sądzenia to jednak sędziowie są. Zjednoczona Prawica tak się zagalopowała w „naprawianiu” polskiego wymiaru sprawiedliwości, że z policjantów sędziów awansem zrobiła.
A dlaczegóż to nasza władza obecna uznała, że taka zmiana będzie dobra? To dopiero kuriozum! Otóż projektodawcy zmiany uzasadniają to tak: „Odmowa przyjęcia mandatu przez sprawcę niejednokrotnie ma charakter impulsywny i nieprzemyślany, a w konsekwencji powoduje konieczność podjęcia szeregu czynności związanych z wytoczeniem oskarżenia w sprawie o wykroczenie”. Tłumacząc to zdanie z języka PiS-owskiego na polski – Polacy to idioci, którzy pod wpływem emocji nie przyjmują mandatów, a potem muszą się w związku z tym po sądach włóczyć. Władza chce im pomóc! Teraz tak czy siak przyjmą, zapłacą i po ich kłopotach! Dodać należy, że tu również policjantów władza znobilitowała; o ile bowiem obywatel może być pod wpływem emocji i uczynić coś nieprzemyślanie, o tyle dzielny policjant emocjom nie ulega, a i zawsze dwa albo i trzy razy pomyśli, nim coś zrobi. No i też rozbraja ubolewanie twórców tego pomysłu, że przez tych, co to mandatów nie przyjmują, policjant ma więcej pracy. A przecież jego do bohaterskich czynów Bóg stworzył, a nie do jakiejś papierkowej roboty! Fakt, że aby odwołać się od mandatu do sądu i tam jeszcze udowadniać swą niewinność obywatel będzie musiał sporo się natrudzić, władza taktownie pomija, bo kogo to obchodzi.
Zdziwieniem napawa, że właśnie teraz, w środku pandemii, nasi rządzący wpadli na ten genialny pomysł. Nie jest to bynajmniej przypadek. Władza bardzo systematycznie i z uporem godnym lepszej sprawy odbiera nam kolejne fundamenty demokracji i państwa prawa. Wiosną zeszłego roku obostrzenia epidemiczne wprowadzone zostały z naruszeniem prawa, w tym Konstytucji RP. Policja była wykorzystywana do egzekwowania niezgodnych z prawem rozporządzeń rządu, czemu zresztą gorliwie się poddała. Jeśli do tego dodać tłumienie pokojowych demostracji i zatrzymywanie obywateli, które to sądy za bezprawne zatrzymania uznają, to mamy obraz tego, jak rządzący podporządkowali sobie policję. Stróże prawa stają się narzędziem w ręku tej, powiedzmy sobie to szczerze, nieobliczalnej władzy. A prawo w Polsce dalekie już jest od rzymskiego i wkrótce będziemy mieć prawodawstwo oparte nie na prawie rzymskim, ale na prawie Kaczyńskiego i Ziobry.

Redaktor Monika Kamińska

4.7 14 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
23 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
maniek
maniek
2 dni temu

Dzisiaj wulgarna feministka niszczy farbą elewację jakiegoś budynku i odmawia przyjęcia mandatu. Po zmianie ciągle może bronić swoich prymitywnych i buraczanych praw, nikt jej tego nie odbiera, ale przynajmniej odpadnie koszt pilnowania jej sprawy, sama musi wnioskować, mandat tak czy tak byłby do zapłacenia.

radek
radek
2 dni temu

Niektórzy,ogłupieni propagandą rządzącej partii,nie znając porządku prawnego w Niemczech czy w innych demokracjach,przywołują praktykę rzekomo tam stosowaną, związaną z karaniem za wykroczenia nie znając tamtejszych realiów.W Niemczech nie istnieje pojęcie „mandat”. Można na sprawcę wykroczenia nałożyć dwa typy kary: Upomnienie,połączone z karą do 55 euro lub orzeczenie grzywny.Jeśli ukarany w ciągu 7 dni nie zapłaci grzywny związanej z upomnieniem,organ /nie tylko Policja/ nakładający karę wydaje orzeczenie o ukaraniu karą pieniężną /grzywną/ i jesli nadal ukarany nie płaci /ma 14 dni/,wówczas organ albo sprawę umarza albo kieruje do prokuratora. O sposobie postępowania ciągle decyduje zainteresowany. W Polsce,posługując się półprawdą,wmawia sie obywatelom… Czytaj więcej »

Gość
Gość
2 dni temu

Kamińska , dlaczego Ty tak nienawidzisz PIS u

maniek
maniek
2 dni temu
Reply to  Gość

Bo kodziarze i feministki nienawidzą wszystkiego co jest niekodziarskie i niefeministyczne. Ich świat to świat rządzony przez niemieckie PełO.

zawodowy kierowca
zawodowy kierowca
3 dni temu

Po zmianach prawa będzie jak w Niemczech Belgii i Holandii.
Teraz jest tak że podczas kolizji stłuczki są emocje, nerwy a trzeba podjąć decyzję czy przyjmuje się mandat i całą odpowiedzialność czy mandatu się nie przyjmuje i sprawa trafia do sądu.. A tak człowiek będzie miał na to całe 7 dni.

Tutaj też nikt o tym nie napisał ale dziś sądy rozpatrują sprawy (nie przyjętych mandatów) bez wysłuchania stron – zaocznie. To też się ma zmienić. Będzie 7 dni na powiedzenie VETO i sąd będzie miał obowiązek wysłuchać tłumaczeń kierowcy! Będzie po prostu uczciwiej jak było.

maniek
maniek
2 dni temu

Jaki lewak to zrozumie, daj spokój.

Job twoja mać
Job twoja mać
3 dni temu

Przecież kazdy do tej pory mial prawo do odmowy, o co ten larum ????jeździć z przepisami!!

Kwaśniewskisztajn
Kwaśniewskisztajn
3 dni temu

A gdzie jest ten cudak „prosto z chlewu” kakakakaja sia

Poeta Mosze Doopensztajn
Poeta Mosze Doopensztajn
3 dni temu

Karyś jełopie będziesz protestował żopie

olek
olek
3 dni temu

Bardzo słuszny i logiczny projekt, może przepędzi chamstwo i dzicz z ulic.

Hune Jajec Goldenblat
Hune Jajec Goldenblat
3 dni temu

Widzicie kodziarze jak was pisiory wydymały,już nie będziecie łazić z waszym pierdolamento.A użytkownikowi radek minusowanie zablokowane.Ta gazeta to zmanipulowany ściek.Ale lubię sobie czasem popisać i dewianckiego kwiku posłuchać

radek
radek
3 dni temu

Nie sądzę aby ustawa znalazła poparcie w parlamencie. Możliwość odwołania się do sądu od grzywny jest prawem obywatela a nie łaską władzy.Kiedy likwidowano kolegia do spraw wykroczeń,należało przewidywać,że sprawy o wykroczenia trafią do sądów jeśli nie stworzy się oddzielnego organu do rozpatrywania wykroczeń.Były różne propozycje ale PiS pozostawał na nie głuchy,uznano bowiem,że kiedy podporządkują sobie sądownictwo wszelkie sprawy rozpatrywane będą w szybkim trybie bez szacunku dla gwarancji procesowych.Oni ciągle nie rozumieją,czym jest państwo prawa.

zygmunt63
zygmunt63
3 dni temu
Reply to  radek

To PO, TVN i KOD, Wyborcza i Janda wmawiają ludziom że obywatel straci możliwość odwołania się do sądu. Tak naprawdę będziesz miał na to 7 dni. Teraz prawo mówi że decydujesz kilka chwil po wypadku. Ja tam wolę przegadać z rodziną złapać dystans a nie tak at hot.

radek
radek
3 dni temu
Reply to  zygmunt63

Nie grzeszysz zbytnią wyobraźnią w tej sprawie. Teraz ciężar dowodu i czynności spoczywa na tym,kto mandat nakładał /uprawniony organ,nie tylko Policja/. Po uchwaleniu tej,niezwykle szkodliwej ustawy,wniosek do sądu musisz napisać samodzielnie,czyli praktycznie za pośrednictwem adwokata.Media wiele razy w przeszłości informowały o „wytycznych” różnych przełożonych dla policjantów,wyznaczających ilość mandatów do nałożenia podczas służby/np. na drogach/. Podejrzewam,że będziesz jednym z pierwszych,którzy będą krytykować tę ustawę,kiedy otrzymasz mandat od Inspekcji Drogowej, Straży Granicznej, Pożarnej,Miejskiej,Gminnej lub Leśnej czy od Sanepidu.Kiedy już wniosek napiszesz i opłacisz jego koszty,będziesz oczekiwał na termin rozprawy a twoja forsa będzie leżała na koncie urzędu zamiast w twojej kieszeni.

asesor
asesor
3 dni temu

Redaktorka z KOD ładnie swoje androny podpiera rzymskimi cytatami zasad prawa, praesumptione innocentiae, czyli domniemania niewinności ale zmiana zaproponowana przez ministra sprawiedliwości tej sentencji nie dotyczy a bardziej Dura lex, sed lex – rzymskiej zasady prawa mówiącej o twardych konsekwencjach i nieuchronności kary jaka czeka ludzi JAWNIE łamiących prawo. Teraz czyn karalny i nieprzyjęcie mandatu = z przełożeniem w czasie wykonania kary na rok dwa a nawet trzy. Zmiany na + Policjant widząc np. lewaczkę rzucającą jajka w fasadę zabytkowego kościoła albo rolnika który wyrzuci 3 tony obornika na środek ruchliwej ulicy musi mieć prawo nałożyć mandat a społeczeństwo domagać… Czytaj więcej »

stary
stary
3 dni temu

Rządzący robią dobrze że zmieniają kulawe prawo. Ludzie nadużywają prawa i masowo nie przyjmują mandatów. A to prowadzi do zwykłej anarchii. Niszczą kościoły biorą udział w nielegalnych protestach, zakłócają msze święte. A z policjanta który ma dba o porządek się śmieją. Mandatu nie przyjmują a sąd za 2-3 lata może się sprawą zajmie albo się przedawni.

No tak nie może być.

kolo
kolo
3 dni temu

Sprawy sądowe lubią się przeciągać, a tak pis kretyni będą mieli kasę na przepier.dolenie od ręki :) Kasa dla nierobów i pisowskiej patologii musi się zgadzać, niezależnie od wszystkiego :)

twardy
twardy
3 dni temu
Reply to  kolo

Niedawno Agrounia przyjechała traktorami kupionymi za unijne dotacje i wysypała warzywa na główne ulice Warszawy paraliżując ruch w całym mieście. Domagają się nałożenia ceł na unijne produkty co jest sprzeczne z podpisanymi przez kraje członkowskie uni porozumienia i wiadomo że Polska nie może tego postulatu spełnić. No chyba że z UE wyjdzie…

Oczywiście nikt nie przyjął mandatu z Agrouni. Pytanie czy tak powinno być? Czy tak ma działać prawo w Polsce że przez kilku głupków 2 mln miasto w korku? Czy jednak rząd powinien jakoś to niedziałające prawo zmienić i móc karać takich ludzi?

prawdziwa demokracja nie dla wszystkich
prawdziwa demokracja nie dla wszystkich
3 dni temu
Reply to  twardy

Ty nie porównuj zwykłego mandatu za przejście przez drogę z wysypywaniem obornika na ruchliwej jezdni. Ale na pewno to co robią to jest ograniczenie naszych praw niedługo możemy być tak traktowani jak w KOREI bo w CHINACH też za bardzo to nie wyszło. Pytam się czy to jest normalny kraj jeżeli pod domem Kaczyńskiego stoja całą dobe policjanci i to opłacanii z naszych podatków, czym się zasłużył i dlaczego jest lepszy od innych.

emigrant
emigrant
3 dni temu

Tak samo jest w krajach zachodnich.
Musisz zaplacic a potem sie odwolywac od decyzji ukarania przez policjanta.
Czesto tacy ktorzy maja powody do odwolania wygrywaja takie sprawy jako ze Sadownictwo w tych krajach jest niezalezne od ZADNEJ PARTII.

twaróg
twaróg
3 dni temu
Reply to  emigrant

I tak powinno być i u nas.
Ja jeszcze bym wprowadził utratę auta za jazdę po pijanemu i mandat oparty nie o taryfikator tylko mandat uzależniony od % dochodów. Dlaczego bezrobotny za przekroczenie prędkości ma płacić tyle co szef firmy?
Dla szefa firmy jest to kwotą jaką wydaje na zapałki. Więc mandat nie jest karą a być powinien. A gdyby zapłacił 10% swoich dochodów to by go zabolało dokładnie jak tego bezrobotnego.

gdzie ten złoty srodek?
gdzie ten złoty srodek?
3 dni temu
Reply to  twaróg

Odpowiedz jest prosta po co ma ich boleć nikt nikomu nie każe wsiadać po pijanemu za kierownicę. Co do zarobków to jest indywidualna sprawa każdego i nic tu do tego policjantowi. Szef pewno pojedzie dobrym samochodem i według Ciebie go ukażą a ten biedak pojedzie samochodem kupionym na giełdzie za 500 zł. i będzie robił to często i śmiał się z tego prawa, bo tak naprawdę co mu zabiorą i zrobią a jak zamkną to jeszcze z naszych pieniędzy przyjdzie go utrzymać.

pro - prawu nierówne
pro - prawu nierówne
3 dni temu
Reply to  emigrant

Nie pajacuj jak nie wiesz, jak przebywasz w innym kraju i nie znasz ich prawa to tak Ci się wydaje że jesteś przegrany. Powiem Ci jak to wygląda w prawdziwych krajach demokratycznych na przykład w USA jak nie popełnisz wykroczenia to policjant Cie za krzaków nie skontroluje. Ale jak już to wykroczenie popełnisz to zabiera Ci prawo jazdy a w zamian daje Ci wezwanie do SĄDU na konkretny dzień i godzinę a co będzie dalej to decyduje sędzia a nie policjant z reguły sędzia wysyła Cię na film o bezpieczeństwie a po filmie odbierasz prawo jazdy bez żadnych konsekwencji i… Czytaj więcej »