Policji kończą się mandaty. Zawinili urzędnicy

Brak druków mandatowych spowoduje, że osoby łamiące prawo będą musiały ponieść większe koszty. Na razie z problem borykają się mieszkańcy woj. śląskiego. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Urzędnicze niedbalstwo może nas słono kosztować!

Policjanci biją na alarm – zaczyna brakować druków mandatowych. To, że za wykroczenie nie dostaniemy mandatu, nie powinno być jednak powodem do radości. W najgorszym wypadku sprawa może zostać skierowana przez policjanta na drogę sądową. I tak, zamiast zapłacić np. 500 zł mandatu, będziemy mogli zapłacić nawet ponad 5 tys. zł grzywny wraz z kosztami sądowymi. Wszystkiemu winna jest urzędnicza opieszałość.

Problem braku mandatów poruszyli policjanci z województwa Śląskiego, które jak co roku zmaga się z niedostateczną liczbą druków mandatowych. W tym roku kłopot jest o tyle większy, że okazało się, iż druków w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych po prostu już nie ma. Dlaczego? Urzędnicy spóźnili się z ogłoszeniem nowego przetargu.

Województwo śląskie musi teraz druki pożyczać od innych samorządów, a zapasy wszystkich bardzo szybko się kurczą. Może zatem dojść do sytuacji, w której policjanci w całym kraju nie będą mieli możliwości wypisywania mandatów.

Pouczenie lub sąd
Brak mandatów nie oznacza, że osoby łamiące przepisy mogą czuć się bezkarnie. Policjant poza wypisaniem mandatu ma do wyboru jeszcze inne możliwości: w najlepszym wypadku zastosowanie pouczenia, w najgorszym – skierowanie sprawy do sądu.

– Wszystko zależy od szkodliwości czynu, jaki został popełniony. Inaczej zostanie potraktowana osoba, która przebiega przez ulicę w niedozwolonym miejscu, bo na przykład biegła za autobusem, a inaczej, ktoś kto z premedytacją łamie przepisy, na przykład jeżdżąc na motorze slalomem między autami, tym samym stwarzając zagrożenie dla innych – wyjaśnia komisarz Paweł Międlar, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji.

Uspokaja jednak, że problem braku druków mandatowych nie grozi województwu podkarpackiemu. – Nie mamy takich sygnałów z urzędu wojewódzkiego – mówi. Województwo śląskie do tej pory pożyczyło już ponad 4 tys. druków od innych województw i nie jest wykluczone, że będzie chciało pożyczać od nas.

Przetarg na nowe druki został już rozstrzygnięty w MSW, ale województwo będzie musiało jeszcze poczekać na ich dostawę.

***
Bałagan spowodowany przez urzędników jak zwykle godzi prosto w zwykłych obywateli, którzy muszą ponosić konsekwencje ich zaniedbań. Niby ciągle walczą o nasze bezpieczeństwo, poprzez zmiany ustaw czy zaostrzenia w prawie, ale nie potrafią dopilnować tak banalnej rzeczy, jaką jest ogłoszenie przetargu.

Ewelina Nawrot

11
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
res^DRAMATTTTTTTTblokerswolfemeryt Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
res^
Gość
res^

Pracodawca okrada pracownika na wynagrodzeniu a pracownik okrada pracodawcę przez tylną bramę :D

res^
Gość
res^

Pracownik mówi : jaka płaca taka praca , pracodawca mówi „jaka praca taka płaca i się kręci

DRAMATTTTTTTT
Gość
DRAMATTTTTTTT

A JESZCZE NA DODATEK PO NP. 35 LAMIE MI SIE KRĘGOSŁUP !

DRAMATTTTTTTT
Gość
DRAMATTTTTTTT

CO KTO ROBI LASKE , CZLOWIEKU LUDZIE NIEKTORZY PRACUJA TAK CIEZKO ZE NP 2000 TYS TO MALO . A CI CO SIEDZA NO STAOLKU TO TAK I MAJA 3500 , I O CO CHODZI TERAZ WYTLUMACZ emeryt. dlaczego ten co siedzi 8 H na dupie ma dostawac 3,500 tys za co? pytam sie

blokers
Gość
blokers

zawinili urzednicy.Konkretnie, szeregowy Kowalski,czy jakis wysoko uposażony koles z teamu Donalda?

wolf
Gość
wolf

Nie. Ludzie w Polsce udają że pracują a pracodawcy udają że im płacą.

ROMAN
Gość
ROMAN

emeryt- masz rację ; jedni uważają że pracują/ drudzy że płacą / inni że rządzą / kolejni że pilnują / i tak można wypisywać bez końca nie ? tylko dlaczego to się wszystko kręci a nie ” dupnęło”

emeryt
Gość
emeryt

W Polsce nigdy nie będzie porządku.
Dlaczego ?
Poniewaz ludzie robią łaske że pracują.

asior
Gość
asior

wczoraj tradycyjnie w Kolbuszowej schowali się tak dobrze w krzakach, że nawet po info na CB można ich było nie zauważyć, KW powinna urządzić mistrzostwa w kamuflażu, oraz drugą konkurencję spanie w radiowozie

socjolog
Gość
socjolog

ja mogę wydrukować druczki mam zaje***stą drukareczkę.

ROMAN
Gość
ROMAN

a ja nie widzę problemu- w latach 50-tych ubiegłego wieku też nie było białego papieru pakowego ; stosowano szary , a nawet gazety np. Trybunę Ludu i się dało a teraz problem- mogą pisać na czym kolwiek a jest 21 wiek – mogą wystawiać mandaty elektronicznie – zacipować wszystkich kierowców – kupią im czytniki i już – interes kręci się dalej – nie ?