Politechnika Rzeszowska współtwórcą nowoczesnego motoszybowca. ZDJĘCIA

Motoszybowiec AOS-71 rozwija w powietrzu prędkość nawet do 260 km/h. Przez 5 lat pracował nad nim 60-osobowy zespół. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. – To próba sięgnięcia poza horyzont – mówi Rektor PRZ prof. Marek Orkisz.

Nowoczesna konstrukcja z włókien węglowych, składany do kadłuba elektryczny zespół napędowy i imponujące osiągi w powietrzu – to główne cechy motoszybowca nowej generacji AOS-71, który powstał dzięki współpracy Politechniki Rzeszowskiej z Politechniką Warszawską. We wtorek na PRZ miała miejsce jego uroczysta prezentacja, koronująca 5-letnie prace studentów i inżynierów obydwu uczelni.

ZOBACZ ZDJĘCIA

– To próba sięgnięcia poza horyzont – powiedział dumny ze swoich podopiecznych kierownik projektu Rektor PRZ prof. Marek Orkisz. Łącznie nad AOS-71 pracowało 60 osób, a jego głównym konstruktorem jest mgr inż. Wojciech Frączek z PW. – To droga, którą powinny kroczyć uczelnie wyższe, zwłaszcza techniczne – mówił w Rzeszowie Rektor PW Jan Szmidt.

Nowoczesny motoszybowiec będzie wykorzystywany m.in. jako latające labolatorium Akademickiego Ośrodka Szybowcowego w Bezmiechowej, a w przyszłości prawdopodobnie w straży granicznej, straży pożarnej czy w wojsku.

Arkadiusz Rogowski

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o