Politechnika wchodzi w miejsce AGH

Jednym z efektów współpracy Mielca z Politechniką Rzeszowską jest utworzenie studiów podyplomowych dla pracowników Polskich Zakładów Lotniczych. Fot. Paweł Galek
Jednym z efektów współpracy Mielca z Politechniką Rzeszowską jest utworzenie studiów podyplomowych dla pracowników Polskich Zakładów Lotniczych. Fot. Paweł Galek

MIELEC. Umowę o współpracy z rzeszowską uczelnią podpisał nie tylko Urząd Miasta, ale również sztandarowa firma – Polskie Zakłady Lotnicze.

Krakowska Akademii Górniczo-Hutniczej po ośmiu latach funkcjonowania w Mielcu opuściła budynek przy ul. Marii Curie Skłodowskiej. Stało się tak ze względów na ustawę, która zakazuje prowadzenia takim uczelniom jak AGH zamiejscowych ośrodków dydaktycznych. Życie jednak nie znosi próżni. Dlatego wolną przestrzeń w Mielcu sukcesywnie wypełnia Politechnika Rzeszowska. Są już pierwsze efekty.

Politechnika podpisała m.in. umowę z Polskimi Zakładami Lotniczymi w Mielcu, na mocy której uruchamia studia podyplomowe o kierunku „technika śmigłowcowa”. Inicjatywa jest skierowana głównie do pracowników PZL – producenta helikoptera Black Hawk.

Politechnika uruchomi filię w Mielcu?
Rzeszowska uczelnia zawarła też pakt z Urzędem Miasta. Współpraca ma dotyczyć kształcenia na studiach dziennych i zaocznych absolwentów szkół średnich z terenu Mielca. Zarówno magistrat jak i Politechnika mają kreować wspólną ofertę dydaktyczną m.in. pod potrzeby Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Mielcu. Mówi się, że rzeszowska uczelnia zajmie miejsce po AGH w budynku przy ul. Marii Curie Skłodowskiej i uruchomi tam swoją filię.

Nie wyklucza tego Arkadiusz Gałkowski, naczelnik Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta: – W umowie dużo się mówi o współpracy w zakresie rozwoju lotnictwa i pilotażu oraz wykorzystanie lotniska w Mielcu jako bazy dydaktyczno-badawczej. To jest na razie umowa o współpracy, ale mam nadzieję, że to ziści się ona w formie materialnej – zaznaczył.

„Może mniej na uczelnie, a bardziej na szkoły?”
Układ z Politechniką chwali Bogdan Bieniek, wiceprzewodniczący Rady Miasta: – Wiele dobrego dała nam współpraca z AGH. 150 inżynierów ukończyło tę mielecką uczelnię, a 50 kontynuuje studia w Krakowie – podkreślił. – Liczę na to, że i Politechniką Rzeszowska będzie to kontynuować. Przy czym powinniśmy dbać zwłaszcza o młodzież z niezamożnych domów. Dobre techniczne studia dają kadrę, która przyciąga firmy do miasta i regionu.

Innego zdania jest radna Danuta Pazdro. Jej zdaniem miasto powinno skupić się na szkolnictwu zawodowym. – Duże braki odczuwamy w warsztatach, w tym przede wszystkim w działalnościach innowacyjnych – oświadczyła radna. – I może mniej finansujemy uczelnie wyższe, a więcej mieleckie szkolnictwo zawodowe: mechaniczne, budowlane i inne.

Paweł Galek

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o