Politycy chcą być bezkarni

Jarosław Gowin źle zniósł ostatnie upały. Jego kolejny chybiony pomysł dowodzi, iż nie jest w najlepszej formie. Fot. MWMedia

PODKARPACIE, KRAJ. Gowin zrobi z nich święte krowy?

Minister sprawiedliwości, Jarosław Gowin chce zniesienia kar dla polityków i urzędników, którzy złożyli fałszywe deklaracje majątkowe. Kontrowersyjny pomysł tłumaczy tym, że… i tak nie są karani.

Z legalności i wysokości swoich dochodów muszą się spowiadać urzędnicy państwowi i politycy, a każdy Polak ma wgląd do ich oświadczeń. Za podanie nieprawdziwych informacji grozi im nawet do 5 lat więzienia. Wkrótce może się to jednak zmienić, a urzędnicy, ministrowie i parlamentarzyści zostaną wyjęci spod ręki prawa. Dlaczego? Minister Gowin chce przymknąć oko na to, czy w swoich deklaracjach podają  prawdziwe czy nieprawdziwe dane. Swój pomysł tłumaczy tym, że w 2010 r. tylko dwie osoby zostały prawomocnie skazane za składanie fałszywych oświadczeń. Skoro tak, to jego zdaniem jest to martwy przepis, który śmiało można usunąć.

Panie ministrze, tak nie można!

Propozycja ministra sprawiedliwości wywołał lawinę oburzenia. Na forach internetowych zawrzało: “Skandal, Skandal Pnie Ministrze, niech Pan dopisze, by  karać tylko szarych ludzi którzy utrzymują się z głodowej pensji, zafundowanej przez wasze władze” (zachowana oryginalna pisownia) – pisze jeden z internautów. – “A jakim prawem Urząd skarbowy ściga zwykłych obywateli? Urzędnik i polityk jest nietykalny? – dodaje drugi.

Do pomysłu sceptycznie podchodzi również Julia Pitera, była pełnomocnik rządu do spraw walki z korupcją, mówiąc otwarcie w jednym z wywiadów: – Jeżeli zniknie kara, oświadczenia majątkowe nie będą wypełniane zgodnie z prawdą. Taka jest po prostu mentalność wielu osób. Zburzony zostałby cały system walki z korupcją.

***

W 2010 roku za składanie fałszywych oświadczeń majątkowych skazano jedynie 2 osoby. Ale czy jest to powód do usunięcia przepisu? Może zamiast pozwalać urzędnikom i politykom kłamać w oświadczeniach, warto było by lepiej przyjrzeć się ich deklaracjom? Przecież znosząc odpowiedzialność karną za składanie fałszywych deklaracji, damy zielone światło dla jawnych przekrętów, których i tak teraz jest niemało.

ksz (na podst. Puls Biznesu)

do “Politycy chcą być bezkarni”

  1. ZB

    Dlatego bronią Tymoszenko.

  2. narod

    nawet jakby rzad uchwalil ustawe zeby nas zabijac za byle co to i tak nic nie zrobimy nawet nie zaprotestujemy dlatego uchwalajcie sobie co chcecie narod juz do wielu absurdow sie przyzwyczail jeden w ten czy w tamten nie robi roznicy.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.