Politycy u psychiatry

Dlaczego system obsługujący sieć fotoradarów zapomniał o politykach? Fot. Wit Hadło

Fot. Wit Hadło

KONTROWERSJE. Czy przymus przechodzenia badań psychologicznych i psychiatrycznych zmieniłby coś w polskiej polityce?

Ze strony jednego z posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego padła propozycja, żeby wszystkich kandydatów na posłów i senatorów objąć obowiązkowymi badaniami psychologicznymi lub psychiatrycznymi. Czy Polakom taki pomysł się spodoba?

Poseł ludowców Paweł Bejda z okręgu sieradzkiego nie doprecyzował jeszcze, na jakim szczeblu badania miałyby być robione. Czy będą one dotyczyły kandydatów, czy już polityków, którzy zasiądą w Sejmie i Senacie. Trzeba by było również wraz ze specjalistami stworzyć listę zaburzeń, która dyskwalifikowałaby osobę z możliwości pełnienia funkcji posła czy senatora. PSL ma zaproponować poprawkę dotycząca badań psychologicznych dla polityków, jeśli Prawo i Sprawiedliwość zgłosi projekt zmian w ordynacji wyborczej do samorządów. Działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego nie ukrywają, że są przeciwko wprowadzeniu dwukadencyjności wójtów, prezydentów i burmistrzów.

Pomysł badania polityków przez specjalistów psychiatrów zdaje się być kontrowersyjny i wywołuje dyskusję na forach internetowych. Padają najróżniejsze opinie: „w końcu takie badania wyeliminują polityków niespełna rozumu”, „to nic i tak nie da, bo dojdzie do kupowania pozytywnych opinii”, „może od razu człowieka po skończeniu 18. roku życia wysłać na takie badania – to totalna przesada”.

Czy posłowie i senatorowie powinni przechodzić badania psychologiczne i psychiatryczne?
NIE
kontrowersje lenartdr Zbigniew Lenart, adiunkt w Zakładzie Kulturoznawstwa Instytutu Historii UR:
-
Nie stawiajmy bardzo ważnych kwestii na skraju absurdu. To stawałoby się mało poważne. To, że ktoś może reagować bardzo emocjonalnie, spontanicznie, to wcale nie oznacza, że jest niezrównoważony. Natomiast na pewno jakaś wstępna selekcja kandydatów, którzy mają pojawić się na listach wyborczych, powinna być. Przydałoby się tę sprawę załatwić w sposób ustawowy. Może to być jakaś instytucja przedwyborów w komitetach wyborczych czy też partiach. Przedwyborów, a nie prawyborów. Można również zobowiązać komitety do rzeczywistej analizy biografii kandydatów. Dobrze byłoby, żeby za kandydatem stał niekwestionowany obiektywnie dorobek życiowy, zawodowy tych ludzi, żeby to nie byli ludzie świetni, ale znikąd, za którymi nie wiadomo kto stoi, co stoi, a właściwie czyje pieniądze.

TAK
kontrowersje prendeckidr Krzysztof Prendecki, socjolog:
-
Badania dokonane przez naukowców w Instytucie Karolinska (Uniwersytet Medyczny w Solnie) w Szwecji dowodzą, że istnieje ścisły związek występowania zaburzeń psychicznych wśród osób wykonujących zawody wymagające kreatywności: malarzy, fotografów, pisarzy i naukowców. Do tej grupy nie zaliczono co prawda polityków, ale przecież i oni muszą często wbrew sobie co innego mówić, a co innego robić, kreatywnie dopasowywać przekazy dnia do złośliwych pytań dziennikarzy, mądrze migać się od obietnic wyborczych, wić się sprawnie niczym piskorz, byle tylko uzasadniać najgłupsze pomysły swoich kolegów i koleżanek. To wymaga wielkiego wysiłku psychicznego. Wszyscy powinni zostać odpowiednio przebadani przez specjalistów. Skoro badaniom psychotechnicznymi są poddawani kierowcy ciężarówek, to dlaczego nie politycy, którzy też bardzo często decydują o życiu ludzkim, choćby w kwestiach; in vitro, aborcji, kary śmierci, eutanazji czy pigułek dzień „po”?

Blanka Szlachcińska

do “Politycy u psychiatry”

 1. babka klozetowa

  Wydzie takie na mownice „LUDZKIE PANISKO” i ma sie za Bogwico !

 2. o.tadeusz

  Czy pedofilia byłaby wskazana, czy raczej nie, bo martwię się o jednego gościa i jego chłopaków.

 3. Tomasz

  Tiaaa, SBeki, UBeki, KODeki, Niemcy, Wegetarianie, Rowerzyści!

  Świry, wszędzie świry a największy świr w MON. Pojechał do NIEMIEC i na konferencji odleciał w swoim szaleństwie! „Na równi stawia wojnę z Gruzją, zajęcie Krymu i wojnę na Ukrainie oraz… katastrofę smoleńską”!!!! Świry, świry, same świry!!! Same śiwry jak Józef co szuka UBeków na mieście! Świry same świry!!!!

  http://natemat.pl/201853,macierewicz-w-monachium-wymienia-etapy-agresji-rosyjskiej-gruzja-ukraina-smolensk-czy-leci-z-nami-pilot

 4. Imię (wymagane)

  Demonstracje KOD-u:,,lata starzec po ulicy,szuka sobie ulicznicy”

 5. "czytelniczka"

  Na całej kuli ziemskiej nie ma psychiatry, który wyleczyłby głupotę naszych osłów. On sam po ich wizycie musiałby się leczyć u kolegi po fachu.

 6. docent kowal

  niech żyje Frans Timmermans, który przeczołgał polskiego wieprza !!!!!

 7. Zbigniew Z.

  brzydze się tym karaluchem któremu ciągle muszę laske robić, a jemu włosy, wręcz kudły z nosa i z uszu wystają.. Grozi mi, że pójde w odstawkę !

  poprzyjcie mnie bo zwarjuję !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 8. gold

  sejm byłby pusty…

 9. hijena

  Antonio Maciarewicz już dawno byc powinien przebadany przez szpeni od idiotyzmuów i jako osobnik niebezpieczny dla otoczenia przebywać na państwowym wikcie i opierunku w pensjonacie bez klamek.Podobnie wielu przedstawicieli Partii Oszustow

 10. POsraniec

  Gdyby wprowadzono takie badania to pis uległby delegalizacji, bo kto z tego ugrupowania przeszedłby pozytywnie tę medyczną weryfikację? No i jeszcze paru hecnych szusów z kukiz15

 11. ROMAN

  No badać wszystkich po kolei – kto tylko chce do koryta aby sprawdzić ich wszystkie predyspozycje czy stosunek do podstawowych wartości ma dobrze rozwinięte poczucie tego co godne / sprawiedliwe – a co złe i co to zgnilizna i bagno w którym potem są zanurzeni – czy te pozytywne wartości odnośnie prawdy/ otwarcie na drugiego człowieka / jego spraw jest na pierwszym miehscu a nie pierwszy miesce przy korycie.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.