Politycy wydadzą na kampanię 70 milionów złotych!

Mimo deklaracji partyjnych o oszczędnościach partie wydają coraz więcej na kampanie wyborczą do parlamentu.

PODKARPACIE. Każde wybory są coraz droższe dla partii politycznych.

Główne partie polityczne mogą wydać oficjalnie na jesienną kampanię wyborczą około 70 milionów złotych. To niby mniej niż cztery lata temu, gdy według sprawozdań finansowych wydały 112 milionów złotych, ale obserwatorzy sceny politycznej twierdzą, że rzeczywiste koszty kampanii będą znacznie wyższe  pokryją je zarówno podatnicy jak i osoby z pierwszych miejsc na listach partyjnych.

Wszystkie komitety wyborcze obowiązuje limit wydatków. W tym roku limit wydatków komitetu wyborczego, który zarejestruje kandydatów do Sejmu i do Senatu we wszystkich okręgach wyborczych, wyniesie 30 mln 612 tys. 295 zł. Z kolei limit wydatków dla komitetu wyborczego do Senatu, który zarejestruje jednego kandydata wynosi 55 tys. 102,13 zł.

Dla przeciętnego zjadacza chleba to ogromne kwoty, ale działacze poszczególnych partii twierdzą, że to… zbyt mało. Uważają, że koszty kampanii stale rosną, wydatki są coraz większe, należałoby więc zwiększyć dopuszczalny limit wydatków.

- Koszt kampanii to tak naprawdę równowartość rocznej pensji parlamentarzysty. Tyle trzeba wydać, by wejść nawet z czołowego miejsca na dobrej liście – mówi jeden z podkarpackich parlamentarzystów. Inny z byłych posłów twierdzi wręcz, że posłowanie kompletnie się nie opłaca.

- Gdy odliczy się wydatki na partie, na rozmaite cele społeczne, na obiady z interesantami to zostaje 2-3 tysiące złotych. Co to za interes? – narzeka jeden z byłych parlamentarzystów zapominając, że za te “nędzne resztki” żyje przeważająca większość społeczeństwa,
W czasie wyborów partie mają do dyspozycji nie tylko pieniądze od kandydatów – które są niemałe, bo nieoficjalnie wynoszą nawet kilkaset tysięcy złotych za “jedynkę” – ale i spore subwencje państwowe, do których prawo ma każde ugrupowanie które przekroczy próg 3 procent głosów. W tym roku PiS i PO otrzymają po ok. 20 mln złotych, PSL i SLD po ok. 8 mln.

Szymon Jakubowski

 

do “Politycy wydadzą na kampanię 70 milionów złotych!”

 1. imię

  Zabić polityków.

 2. maryjan

  napisalem wyksztalceni. a stoklosa to byl rzeznik, ktory do poityki trafil na takiej zasadzie jak burak do cukrowni

 3. maryjan

  polityka powinni zajmowac sie ludzie bogaci i wyksztalceni, ktorych stac na kampanie. to sa jakies jaja zeby lud placili za kampanie tych pajacow, a jak wygraja to jeszcze im pensje placimy z naszych kieszeni. a oni pierdziela glupoty przez cztery lata chleja wode i swietnie sie bawia. no kurcze super robota. tez sobie taka firme otworze

 4. roman

  a czemu to nie wydają swojej tylko naszą mamonę ?

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.