Polka wszech czasów

WARSZAWA. W plebiscycie Muzeum Historii Polski i Magazynu Historycznego “Mówią Wieki” wybrano najważniejszą kobietę w historii Polski

Podwójna laureatka Nagrody Nobla, Maria Skłodowska-Curie została uznana za Polkę wszech czasów w plebiscycie Muzeum Historii Polski i Magazynu Historycznego “Mówią Wieki”. Za nią znalazła się legendarna cichociemna, gen. Elżbieta Zawacka, a trzecią lokatę zajęła Irena Sendlerowa, która ratowała żydowskie dzieci.

Na liście do tytułu Polki wszech czasów znalazło się 15 pań. Za Skłodowską-Curie, Elżbietą Zawacką i Ireną Sendlerową uplasowała się św. Urszula Ledóchowska, a piąte zajęła również święta: Jadwiga Andegaweńska. Na szóstym pojawiła się gwiazda kina Pola Negri.

– Łacińska maksyma mówi: “Słowa uczą, ale przykłady pociągają”. Ogłaszając plebiscyt chcieliśmy pokazać wspaniałe kobiety, które powinny być wzorcem nie tylko dla dziewcząt i młodych, wchodzących w życie pań – powiedział dyrektor Muzeum Historii Polski (MHP),Robert Kostro.

Albo święte albo ladacznice

Do czasów nowożytnych dziejopisarze pisali niemal jedynie o kobietach, które były albo świętymi, albo kurtyzanami lub czarownicami. Inne nie stanowiły obiektu ich zainteresowań kronikarskich lub naukowych. Nie miały także wielu możliwości by przebijać się same, bo – jak wyjaśniła badaczka historii kobiet prof. Maria Bogucka – “jeszcze w XVII wieku, kobieta, która sama próbowała publikować swoje pisma przyrównywana była do ladacznicy”.

15 tysięcy internautów

Prawdziwa zmiana nastąpiła dopiero w latach 70. XX w., gdy na uniwersytetach pojawiły się specjalne katedry zajmujące się rolą pań i ich znaczeniem dla historii. O tym, że wkład kobiet w dzieje interesuje nie tylko naukowców świadczyć może – zdaniem organizatorów – szeroki udział w konkursie. Głosy w plebiscycie oddało ok. 15 tys. internautów. – To dużo jak na tego typu przedsięwzięcie – przekonuje rzecznik MHP Marek Stremecki.

Rodowicz za Skłdowską

Na Marię Skłodowską-Curie swój głos oddała m.in. piosenkarka Maryla Rodowicz. – Zadziwiająca kobieta o ścisłym umyśle. Niełatwe życie nie osłabiło jej dążenia do zgłębiania tajemnic nauki – w taki sposób uzasadniła swój wybór.

Duże uznanie dla Sendlerowej

Z kolei, na Irenę Sendlerową głos oddały m.in.: poetka, noblistka Wisława Szymborska, pisarka Katarzyna Grochola, aktorki – Beata Tyszkiewicz i Anna Dymna, a także dziennikarka Monika Olejnik. Dla Szymborskiej wybór Sendlerowej był czymś oczywistym i – jak podkreśliła – niewymagającym uzasadnienia. Dymna wyznała natomiast, że Sendlerowa jest dla niej wzorem. – O Pani Irenie Sendlerowej myślę bardzo często. Zastanawiam się czy potrafiłabym, choć w części być tak odważna, tak niezłomna, tak pewna swoich uczuć jak ona – powiedziała. Dyrektor MHP także głosował na Sendlerową. – Swoją postawą dała wspaniały przykład odpowiedzialności i miłości do drugiego człowieka, szczególnie wykluczonego. A takimi ludźmi w czasie okupacji byli Żydzi – uzasadnił swój wybór Kostro.
Kolejne zajęły: królowa Bona, Maria Konopnicka, Emilia Plater, Dobrawa (Dąbrówka), Helena Modrzejewska, Halina Konopacka, Hanka Ordonówna, Marysieńka Sobieska.

PAP, kp

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments