Polonusi rządzą Rzeszowem! ZDJĘCIA

Festiwal został otwarty tradycyjnym, barwnym korowodem.

RZESZÓW. Półtora tysiąca Polonusów z całego świata bierze udział w XV Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

ZOBACZ ZDJĘCIA

To tradycja trwająca od ponad czterdziestu lat. Co trzy lata do Rzeszowa ściągają polonijne zespoły folklorystyczne z całego świata. W tym roku rekordowa liczba: 42 zespoły niemal z każdego zakątku globu.

Najwięcej, bo aż 12 z Kanady, oprócz tego m.in. z USA, Brazylii, Australii, Ukrainy, Mołdawii i szeregu innych państw, w których wciąż kultywuje się polskie tradycje.

Największą atrakcją festiwalu jest zawsze jego uroczyste otwarcie. W miniony piątek wszystkie zespoły w nim uczestniczące w barwnym pochodzie przemaszerowały przez centrum Rzeszowa. Korowód spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem rzeszowian. Najmłodsi byli obdarowywani smakołykami i upominkami z krajów, z których przyjechali Polonusi.

“Z pieśnią do was przychodzimy, pieśnią pięknie się kłaniamy” – takie hasło przyświecało występom na rzeszowskim Rynku, które rozpoczęły się w sobotę. Uczestnicy festiwalu mają bardzo napięty program. Niemal każdy dzień to liczne próby, wyjazdy w teren, wreszcie “typowo polskie” spotkania z mieszkańcami Podkarpacia. Prawie do końca przyszłego tygodnia miasteczko akademickie Politechniki Rzeszowskiej będzie tętniło życiem przez 24 godziny na dobę.

Dzisiejszy dzień zespoły spędzą na próbach koncertowych i wycieczkach po Podkarpaciu. We wtorek odbędzie się zaś na rzeszowskim “Podpromiu” koncert “Tańce i Pieśni Krajów Zamieszkania” – jedna z największych atrakcji całego festiwalu, zaś w środę koncert galowy. W czwartek uczestnicy imprezy będą powoli powracać do domu. Wielu z nich planuje jednak zostać jeszcze nawet kilka tygodni w kraju ojców i dziadków.

Szymon Jakubowski

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments