Polsce nie zagraża faszyzm

Tadeusz Mazowiecki podczas spotkania z dziennikarzami w Wyższej Szkole Informatyki Zarządzania. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Tadeusz Mazowiecki o słowach Adama Michnika.

Pierwszy premier III RP przyjechał do Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania promować swoją książkę „Rok 1989 i lata następne”. Na konferencji prasowej nie zabrakło pytań o dzień dzisiejszy polskiej polityki. Dziennikarz Super Nowości zadał pytanie, czy w Polsce istnieje zagrożenie faszyzmem, przed czym ostrzegał na łamach weekendowego wydania „Gazety Wyborczej” Adam Michnik.

- Nie – odparł T. Mazowiecki. – Rozmawiałem z nim na ten temat. I powiedziałem mu, że wtłaczanie ruchów populistyczno-nacjonalistycznych pod pojęcie faszyzmu nie jest dobre, bo musi wywoływać u nich reakcję akceptującą, przyjmującą te wzory albo totalnego sprzeciwu. On mi powiedział, że nie taka była jego intencja. On też uważa, że nie należy wtłaczać, co bynajmniej nie zmienia faktu, że tendencje takiego łatwego populizmu występują nie tylko w Polsce, ale i w wielu innych krajach. On dziwnie się objawia, np. w Niemczech ugrupowanie „Alternatywa” stworzyli profesorowie. „Alternatywa”, jak i inne ugrupowania populistyczne potrafi mówić na „nie”, natomiast nie potrafią mówić na „tak”. Brakuje im programu pozytywnego – powiedział były premier i dodał: – Nie należy lekceważyć ruchów populistycznych, zwłaszcza jeśli są sprzęgnięte z nacjonalizmem, ksenofobią, niechęcią wobec imigrantów. Nie należy ich lekceważyć, ale i nie należy nakładać jednolitej kalki.

Piotr Samolewicz

do “Polsce nie zagraża faszyzm”

 1. witek

  Sam nie sprzedal bo mial wspolnikow.Ponadto to On jest autorem tzw.grubej kreski.

 2. Jan

  Icek Dicman ten, który za czasów komuny źle pisał o Żołnierzach Wyklętych ten, który ‚grubą kreska” rozgrzeszył zbrodnie czerwonych chce teraz robić za autorytet moralny? Pfuj.

 3. Michal31

  dlaczego uwazasz ze sprzedał Polskę ??

 4. kasia

  Dziadku sprzedałeś , zniszczyłeś Polskę i teraz boisz , że ludzie przejrzeli na oczy i się do d….py wam dobiorą ????????

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.