Polska da 1,5 mln euro na Czarnobyl

KIJÓW. Wczoraj w Kijowie na szczycie w sprawie bezpiecznego wykorzystania energetyki atomowej prezydent Bronisław Komorowski zadeklarował, że Polska przekaże 1,5 mln euro na fundusz czarnobylski. Podkreślił, że nasz kraj jest zainteresowany bezpiecznym wykorzystaniem atomu.

Prezydent podkreślił, że katastrofa, która miała miejsce w 1986 roku, była niewątpliwie najtragiczniejszą w historii energetyki jądrowej.

– Wyrażając współczucie narodom ukraińskiemu, białoruskiemu i rosyjskiemu trzeba zauważyć, że świat się zmienił, zmieniła się mapa polityczna, ale nie zmieniło się jedno. Do dnia dzisiejszego ludzie odczuwają na tym obszarze straszliwe skutki katastrofy – zaznaczył Bronisław Komorowski. – Po dwudziestu pięciu latach od tego wydarzenia głównym problemem jest dokończenie budowy bezpiecznego sarkofagu dla czwartego bloku elektrowni. Mamy świadomość, że solidarność ma niejeden wymiar, także czysto finansowy. Dlatego Polska włączy się do unijnego funduszu dodatkowego wsparcia finansowego i deklaruje wpłatę do tego funduszu w wysokości półtora miliona euro.

Dopytywany o środki, które Polska chce przeznaczyć na fundusz czarnobylski, Bronisław Komorowski powiedział, że to wysiłek na miarę możliwości państwa polskiego. Jak wyjaśniła Kancelaria Prezydenta, Polska ma swój udział w 110 mln euro, które na fundusz zadeklarował szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, a 1,5 mln euro, które deklaruje Polska, ma pochodzić z rezerwy budżetowej.

Prezydent Polski przypomniał też, że Polska w 2009 roku podjęła decyzje o wdrożeniu własnego programu budowy energetyki jądrowej. Podkreślił, że obecnie nie może zabraknąć nam wszystkim mądrości, by wspólnie wykorzystać energię atomu w służbie człowieka, w celach pokojowych i dla stałego rozwoju stosując najlepsze i najbezpieczniejsze technologie.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz podziękował polskiemu prezydentowi za wsparcie finansowe i przekazał wyrazy współczucia w związku z niedawnymi obchodami pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej oraz zbrodni katyńskiej.

PAP, kr

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Leon
Leon
9 lat temu

Tak Polska da Ukraińcom kasę a ci to przejedzą i przepiją, jednym słowem rozejdzie się to po kościach ukraińskiej mafii.
Szkoda kasy!

ZAWIERUCHA
ZAWIERUCHA
9 lat temu

W Polsce bieda aż piszczy ,wielu rodzin nie stać na podstawowe potrzeby bytowe,emerytów nie stać na wykupienie leków,ludzie mieszkają po dworcach i kanałach’,a prezydent jeżdzi sobie za pieniądze podatników i szasta lekką rączką naszymi pieniędzmi aby się przypodobać jaki to on jest miłosierny.Pózniej rząd szuka pieniędzy w kieszeniach żebraków żeby utrzymać armię darmozjadów.

roman
roman
9 lat temu

człowiekowi wydaje się że wszystko wie- może się okazać że / wszystkie madrości- zdadzą się psu na budę = jak coś pierdutnie to co wtedy- na co zdadzą się mądrości- a kto wtedy da nam na sarkofag – a może nie będzie już wtedy potrzebny.