Polska walka stulecia

Fot. PAP

BOKS. Tomasz Adamek to kozak jakich mało i znajdzie sposób na Witalija Kliczkę – mówi przed pojedynkiem o mistrzostwo świata Maciej Dziurgot, znany sędzia bokserski.

Na ring usytuowany w środku nowiutkiego stadionu we Wrocławiu wyjdą w sobotę przed północą. Oklaskiwać ich będzie 40 tysięcy kibiców i miliony przed telewizorami. 40-letni kolos Witalij Kliczko i Tomasz Adamek. Waleczny “góral” z Żywiecczyzny, który postara się zabrać Ukraińcowi mistrzowski pas.

- Takiego wydarzenia sportowego w Polsce jeszcze nie było – uważa Maciej Dziurgot, rzeszowski sędzia pięściarstwa, jeden z najlepszych w kraju oraz wiceprezes Podkarpackiego Związku Bokserskiego. Można się z tym zgadzać bądź nie, ale faktom zaprzeczyć nie sposób. Pierwszy raz w Polsce dojdzie do walki o tytuł mistrza świata w królewskiej wadze ciężkiej, pierwszy raz na stadionie, Adamek zarobi – bez względu na wynik – rekordowe 10 mln zł, pojedynek obejrzą kibice w ponad 120 krajach, akredytowało się prawie 400 dziennikarzy.

Siódemka szczęśliwa?

Dla Adamka, byłego mistrza świata wagi półciężkiej i junior ciężkiej, będzie to dopiero siódme starcie w najcięższej kategorii. “Góral” upokorzył Andrzeja Gołotę, potem zlał Jasona Estradę, Chrisa Arreolę, Michaela Granta, pierwszego olbrzyma (201 cm) na swojej drodze i Vinny`ego Maddalone`a. W kwietniu o sile ciosów Adamka przekonał się Irlandczyk Kevin McBride, ale prawdziwy egzamin nastąpi w nocy z soboty na niedzielę. Bo starszy z braci Kliczko z 44 stoczonych walk na zawodowym ringu wygrał 42, w tym 39 razy przez nokaut. Bo Ukrainiec, zaangażowany politycznie doktor Uniwersytetu Kijowskiego, walczy mało efektownie, ale do bólu skutecznie. Wykorzystując swoją ogromną siłę i zasięg ramion. – Tyle, że ja czekałem na tę walkę całe życie – odpowiada Adamek.

Krew się nie poleje

Jaką zatem taktykę powinien obrać Polak? – Przed Kliczką wszyscy uciekają, Tomek będzie wchodził do półdystansu i nękał go nieustannie – przewiduje Dziurgot – Ukrainiec ma w ręce wielką moc, ale Polak jest bardzo odporny na ciosy i raczej się nie przestraszy. Jeśli nie zaryzykuje, nie wygra – dodaje. Rzeszowski sędzia nie dziwi się bukmacherom, dla których zdecydowanym faworytem jest Kliczko. – Serce podpowiada zwycięstwo Adamka, rozum – wygraną Ukraińca przed czasem. Jednak uważam, że Tomka stać na dotrwanie do 12 rundy. Ten chłopak ma mocną psychikę i jeszcze większe serce do walki. To kozak jakich mało. Sam pojedynek nie musi być mega efektowny – tłum chciałby powrotu do czasów Mike`a Tysona, gdy na ringu był show i lała się krew, ale to niemożliwe. W sobotnią noc najważniejsza będzie taktyka – kończy.

Płać i oglądaj

Walka Adamek-Kliczko to także eksperyment medialny. Można ją będzie obejrzeć wyłącznie w systemie pay-per-view, sprawdzonym w USA, w Polsce do tej pory nie stosowanym, zamawiając transmisję, która kosztuje 40 zł. Usługa dostępna będzie na platformach cyfrowych Canal Plus i Polsatu oraz w sieci telewizji kablowych, m.in. Vectra i UPC. Posiadacze anten satelitarnych bądź telewizji N mogą liczyć na przekaz w RTL. O ile Niemcy nie zablokują sygnału.

tsz

do “Polska walka stulecia”

  1. dr

    wielki polski następca Stama!

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.