Polski ekolog wyjdzie na wolność

37-letni Dziemianczuk, pracownik Uniwersytetu Gdańskiego, wyjdzie na wolność, ale nie może opuścić Rosji. Fot. PAP
37-letni Dziemianczuk, pracownik Uniwersytetu Gdańskiego, wyjdzie na wolność, ale nie może opuścić Rosji. Fot. PAP

SANKT PETERSBURG. Sąd zmienił areszt tymczasowy na kaucję.

Polski aktywista Greenpeace’u Tomasz Dziemianczuk będzie mógł wyjść na wolność. Kalininski Sąd Rejonowy w Petersburgu zezwolił na jego wyjście za kaucją w wysokości 2 mln rubli (200 tys. zł). Dziemianczuk wyjdzie z aresztu w Petersburgu prawdopodobnie w piątek. Nie będzie mógł jednak wyjechać z Rosji.

Sąd w Petersburgu zmienił we wtorek areszt tymczasowy na kaucję kolejnym działaczom Greenpeace’u zatrzymanym po akcji na Morzu Barentsa. Na wolność, oprócz Dziemianczuka, będą mogli wyjść Rosjanin Andriej Allachwierdowow oraz Ana Paula Alminhana Maciel z Brazylii.

Komitet Śledczy FR wnioskował o przedłużenie aresztowania 37-letniemu Dziemianczukowi. Polak prosił sąd o zwolnienie za kaucją. – Nie mam przeszłości kryminalnej, dlatego proszę wysoki sąd o zastosowanie innego środka zapobiegawczego niż przebywanie w areszcie – powiedział na rozprawie Polak. Do tej prośby przychylił się prokurator.

Zwolnienie za kaucją nie oznacza zakończenia sprawy. Cała trzydziestka aktywistów ma postawiony zarzut chuligaństwa, co jest w Rosji zagrożone karą do 7 lat więzienia. Także pierwotne zarzuty piractwa nie zostały jeszcze formalnie oddalone, choć prokuratura zapowiedziała odstąpienie od nich. Prawnicy zatrzymanych, mimo próśb, nie dostali tej decyzji na piśmie.

18 września działacze Greenpeace’u z pokładu statku Arctic Sunrise usiłowali dostać się na należącą do koncernu paliwowego Gazprom platformę wiertniczą Prirazłomnaja na Morzu Barentsa, aby zaprotestować przeciwko wydobywaniu ropy naftowej w Arktyce. Interweniowała straż przybrzeżna Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), która zatrzymała statek i odholowała do Murmańska, a ekolodzy trafili do aresztu.

TVN 24/ps

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments