Polski emeryt 60 lat za Niemcem

Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Wciąż polscy emeryci żyją o wiele biedniej niż ich koledzy w Niemczech, Włoszech czy Francji, a nawet w Grecji.

Polskim emerytom powodzi się ciut lepiej niż czeskim, słowackim czy węgierskim, jednak do seniorów z Europy Zachodniej jest im bardzo daleko. Niemiecki emeryt przeciętnie dostaje dwa razy więcej niż polski i to nie tylko kwotowo, ale też pod względem siły nabywczej emerytury.

“Dziennik Gazeta Prawna” na podstawie danych Eurostatu przygotował zestawienie porównujące sytuacje emerytów w różnych państwach Europy. Wynika z niego, że w Polsce emeryci mają standard życia trochę lepszy niż w innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Jednak od emerytów z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii dzieli nas ogromna przepaść. Tam realne świadczenia są nawet ponad dwa razy większe niż w Polsce.

W zestawieniu użyto fikcyjnej waluty PPS. Ma ona na celu zniwelować różnice pomiędzy walutami i cenami w poszczególnych krajach. Za 1 PPS w przebadanych krajach można było nabyć tyle samo towarów i usług. Tym samym dane Eurostatu porównują nie tylko bezwzględną wysokość emerytur, ale także ich silę nabywczą.
Z zestawienia wynika, że w pogrążonej w kryzysie Grecji emerytom powodzi się znacznie lepiej niż w Polsce, nie wspominając o rzekomo stojących na krawędzi kryzysu Włochach. Tamtejsi emeryci muszą się zadowolić w kryzysowych czasach emeryturą wyższą realnie “tylko” dwa razy niż w Polsce.

Najfajniej jednak być seniorem w Luksemburgu. Tam emerytura wyrażona w walucie PPS jest trzy razy większa niż w Polsce i plasuje to ten niewielki kraj na pierwszy miejscu w Europie.

Jak podaje „Gazeta Prawna”, w ciągu ostatnich 5 lat polscy emeryci zbliżyli się do tych z Europy Zachodniej o niecały procent. W takim tempie na dogonienie poziomu emerytur, jakie otrzymują seniorzy w starych krajach Unii Europejskiej, Polacy potrzebują jeszcze ponad pół wieku, a dokładnie 59 lat.

***
PPS to umowna waluta, która niweluje różnice w sile nabywczej poszczególnych walut. Dzięki jej zastosowaniu możliwe jest porównanie nie tylko wysokości emerytur w różnych krajach, ale też standardu życia, jaki za taką emeryturę można w danym kraju utrzymać.

Artur Getler

do “Polski emeryt 60 lat za Niemcem”

 1. emeryt

  Ktos tu robi na forum smrod.
  Porownujac emerytury danego kraju nalezalo by przy tym podac ceny produktow zywnosciowych w stosunku do wysokosci emerytury. Na przyklad ile chleba mozna kupic w danym kraju za ta emeryture. Ile mleka, ile biletow komunikacji miejskiej itd itd.
  Emerytura nie jest po to aby sie dorabiac lub utrzymywac cala rodzine ale aby przezyc od wyplaty do wyplaty.

 2. gość

  A wiecie dlaczego mamy pracować do 67 lat?

  Żeby się Polscy emeryci nie szlajali po świecie tak jak z innych narodów :P

  Ciekawe czy któryś z podpisujących ustawę poszedłby na np. kolonoskopię do 67-letniego lekarza? :P

 3. Arek

  Acha i na emeryture to ja przejdę wtedy jak będe chciał a nie jak Tusk mi każde. Planuje tak za około 20 lat czyli jak skończe 50. Dziękuję.

 4. Arek

  A ja razem z żoną mamy 8 tys. zl z pensji/mies i jesteśmy w stanie odłożyć 5 koła co miesiąc na czarną godzinę, do tego własny dom pod miastem, (spadek – nie kredyt!), dwa auta audi a4 z 2008 i audi tt z 2003 r., dwa razy do roku lecimy gdzies na południe europy na wczasy. I powiem wam, że jak dla mnie Tusk może rządzić jeszcze 5 kadencji. Mnie krzywda się nie dzieje. Dziękuje.

 5. ROMAN

  no ci co burzyli komunizm dalej mają się bardzo dobrze – przetasowali się na szachownicy i im nie przeszkadza dzisiejsza sytuacja- są na fali.

 6. grześ

  z czego się cieszysz doktorku, że Ci emeryturę obcięli ?

 7. doktorek

  a ja się pytam gdzie są ci którzy burzyli komunizm ? to dzięki nim macie demokrację ! :D

 8. bandos-Żeromskiego

  Jesteśmy bandosami w europie , pracownikami najemnymi , dopóki nas potrzebuje Europa to nami pracuje , zobaczymy ile ludzi z nowej emigracji wypracuje emeryturę na zachodzie , domyślam się że niewielu albo mała garstka, reszta wyciśnięta do granic możliwości , wróci na ojczyzny łono , a tu płacz i chłód i głód ,bo nie miał kto budować dobrobytu , bo budowaliśmy zagranicą …………….

  Nic się nie zmieniło , w Polsce jak pisał Żeromski w „Słowie o Bandosie ” , tak jest i co najgorsze tak będzie ……………..Amen

 9. Ambroży

  adf- a więc wniosek jest prosty POLACY szanujmy się nawzajem i róbmy to co zaleca Jan Pietrzak w szopce noworocznej GP ( czyli walczmy z „mendami na górze”).

 10. czytelniczka

  Powinni się cieszyć,ze dożyli do emerytury,bo wielu ludziom nie jest to dane.

 11. adf

  W Polsce człowiek jest tylko ścierwem tyle wartym ile z niego można wydoić.

 12. ROMAN

  no bo tam liczy się człowiek pracy- jest na starość doceniany- ma szacunek- poważanie – u nas niewolnik jest potrzebny aby pracował – pracował- pracował- potem ma zdechnąć – najlepiej aby jeszcze aby nie chorował- nie pobierał emerytury- i pochowali go w prześcieradle aby forsa w zusie została
  - i to jest ta różnica – wszystko zależy od tego kto pociąga za cugle – i na ile ci pociągani pozwalają

 13. xyz

  A ja się pytam, gdzie są teraz Ci, którzy głosowali na PO…???

  • ps

   tutaj są . A drodzy Państwo wiedzą, że w krajach zachodnich już od dawna jest zmieniony wiek przechodzenia na emeryturę ? Niemcy, Szwecja już dawno wprowadziły podobne ustawy i tam wiek emerytalny to również 67 lat dla mężczyzn i dla kobiet. Należy zauważyć, że wiek 67 lat będzie osiągnięty dopiero w 2040 roku. To jest ustawa która jako jedna z niewielu wybiega w przyszłość. Macie dzieci ? Popatrzcie w roczniki statystyczne ilu jest małych polaków w wieku 1-10 lat ? dużo mniej niż w latach 80.
   To nie jest coś co sobie ktoś wymyśla, to czysta matematyka. Stąd też kolejna ustawa o 6 latkach w szkole : szybciej zaczniesz się uczyć to szybciej trafisz na rynek pracy. „nie rabotajesz nie kuszajesz” – niestety taka jest prawda. Wiem co powiecie, że rząd nie wspiera rodziny … hmm a w latach 80 wspierał ? Teraz zmieniła się kultura i ludzie nie żenią się w wieku 18-22 lata tylko około 30 czego konsekwencją jest to, że mają mniej dzieci. Tak samo jest na zachodzie, tam jest jeszcze starsze społeczeństwo, o tym mówi się od ponad 10 lat dlatego dziwię się, że się tak bulwersujecie. A apropo ataków na PO i wspieranie rodziny ? kto daje lepszy przykład dla rodzin jak nie Prezydent Bronisław Komorowski i jego pięcioro dzieci i wnuki, vs kto ? Niezadowolony z niczego kawaler Jarosław ? Czy św pamięci Lech Kaczyński, którego córka ma nieślubne dzieci i już drugi raz się rozwodzi i udowadnia przed sądem, że ojciec jej pierwszego dziecka nie jest ojcem – gdzie ta rodzina ? Ludzie zastanówcie się właśnie Wy na kogo głosujecie, cóż za obłuda w szeregach rządzących partią PiS plus o. Rydzyk. …

   Dodam jeszcze, że facet powinien mieć jaja i zapewnić rodzinie byt. Jak tak narzekasz to się ogarnij, poleć na rok za granicę odłóż 10 /20 tyś wróć weź dofinansowanie z Urzędu Pracy załóż małą firmę i zmieniaj Polskę i nasze piękne Podkarpacie, zatrudnij ludzi za średnią krajową a nie za najniższą krajową i pokaż jakim jesteś chrześcijaninem a nie narzekasz . Trochę oleju w głowie i mądrości życiowej. Proszę wybaczyć ale się zdenerwowałem na to narzekanie …

   PS

 14. dr rehabilitowany/2x/

  Na razie 67 lat – a potem się zobaczy, może 70?
  Tak na początek?

 15. iza

  Wyrazili zgodę na pracę do śmierci. Owszem w wieku 67 lat dostaną emeryturę ale w bardzo niskiej wysokości.
  System emerytalny został tak chytrze skonstruowany, że im poźniej podziesz to dostaniesz więcej. Tak, aby przeżyć z emerytury to trzeba przejść najwcześniej w 70 roku życia.

 16. wiesiek

  W Polsce naród jest zdrowszy od zachodnich emerytów społeczeństwo po konsultacjach wyraziło zgodę na pracę do 67 lat i odejście w tym wieku na emerytury

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.