Polski emeryt 60 lat za Niemcem

Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Wciąż polscy emeryci żyją o wiele biedniej niż ich koledzy w Niemczech, Włoszech czy Francji, a nawet w Grecji.

Polskim emerytom powodzi się ciut lepiej niż czeskim, słowackim czy węgierskim, jednak do seniorów z Europy Zachodniej jest im bardzo daleko. Niemiecki emeryt przeciętnie dostaje dwa razy więcej niż polski i to nie tylko kwotowo, ale też pod względem siły nabywczej emerytury.

“Dziennik Gazeta Prawna” na podstawie danych Eurostatu przygotował zestawienie porównujące sytuacje emerytów w różnych państwach Europy. Wynika z niego, że w Polsce emeryci mają standard życia trochę lepszy niż w innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Jednak od emerytów z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii dzieli nas ogromna przepaść. Tam realne świadczenia są nawet ponad dwa razy większe niż w Polsce.

W zestawieniu użyto fikcyjnej waluty PPS. Ma ona na celu zniwelować różnice pomiędzy walutami i cenami w poszczególnych krajach. Za 1 PPS w przebadanych krajach można było nabyć tyle samo towarów i usług. Tym samym dane Eurostatu porównują nie tylko bezwzględną wysokość emerytur, ale także ich silę nabywczą.
Z zestawienia wynika, że w pogrążonej w kryzysie Grecji emerytom powodzi się znacznie lepiej niż w Polsce, nie wspominając o rzekomo stojących na krawędzi kryzysu Włochach. Tamtejsi emeryci muszą się zadowolić w kryzysowych czasach emeryturą wyższą realnie “tylko” dwa razy niż w Polsce.

Najfajniej jednak być seniorem w Luksemburgu. Tam emerytura wyrażona w walucie PPS jest trzy razy większa niż w Polsce i plasuje to ten niewielki kraj na pierwszy miejscu w Europie.

Jak podaje „Gazeta Prawna”, w ciągu ostatnich 5 lat polscy emeryci zbliżyli się do tych z Europy Zachodniej o niecały procent. W takim tempie na dogonienie poziomu emerytur, jakie otrzymują seniorzy w starych krajach Unii Europejskiej, Polacy potrzebują jeszcze ponad pół wieku, a dokładnie 59 lat.

***
PPS to umowna waluta, która niweluje różnice w sile nabywczej poszczególnych walut. Dzięki jej zastosowaniu możliwe jest porównanie nie tylko wysokości emerytur w różnych krajach, ale też standardu życia, jaki za taką emeryturę można w danym kraju utrzymać.

Artur Getler

18
Dodaj komentarz

avatar
16 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
emerytgośćpsArekgrześ Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
emeryt
Gość
emeryt

Ktos tu robi na forum smrod.
Porownujac emerytury danego kraju nalezalo by przy tym podac ceny produktow zywnosciowych w stosunku do wysokosci emerytury. Na przyklad ile chleba mozna kupic w danym kraju za ta emeryture. Ile mleka, ile biletow komunikacji miejskiej itd itd.
Emerytura nie jest po to aby sie dorabiac lub utrzymywac cala rodzine ale aby przezyc od wyplaty do wyplaty.

gość
Gość
gość

A wiecie dlaczego mamy pracować do 67 lat?

Żeby się Polscy emeryci nie szlajali po świecie tak jak z innych narodów :P

Ciekawe czy któryś z podpisujących ustawę poszedłby na np. kolonoskopię do 67-letniego lekarza? :P

Arek
Gość
Arek

Acha i na emeryture to ja przejdę wtedy jak będe chciał a nie jak Tusk mi każde. Planuje tak za około 20 lat czyli jak skończe 50. Dziękuję.

emeryt
Gość
emeryt

Najpierw trzeba sobie na ta emeryture ZAPRACOWAC i osiagnac wiek emerytalny.
Chciec to mozesz ale sie wyssrrac !

Arek
Gość
Arek

A ja razem z żoną mamy 8 tys. zl z pensji/mies i jesteśmy w stanie odłożyć 5 koła co miesiąc na czarną godzinę, do tego własny dom pod miastem, (spadek – nie kredyt!), dwa auta audi a4 z 2008 i audi tt z 2003 r., dwa razy do roku lecimy gdzies na południe europy na wczasy. I powiem wam, że jak dla mnie Tusk może rządzić jeszcze 5 kadencji. Mnie krzywda się nie dzieje. Dziękuje.

ROMAN
Gość
ROMAN

no ci co burzyli komunizm dalej mają się bardzo dobrze – przetasowali się na szachownicy i im nie przeszkadza dzisiejsza sytuacja- są na fali.

grześ
Gość
grześ

z czego się cieszysz doktorku, że Ci emeryturę obcięli ?

doktorek
Gość
doktorek

a ja się pytam gdzie są ci którzy burzyli komunizm ? to dzięki nim macie demokrację ! :D

bandos-Żeromskiego
Gość
bandos-Żeromskiego

Jesteśmy bandosami w europie , pracownikami najemnymi , dopóki nas potrzebuje Europa to nami pracuje , zobaczymy ile ludzi z nowej emigracji wypracuje emeryturę na zachodzie , domyślam się że niewielu albo mała garstka, reszta wyciśnięta do granic możliwości , wróci na ojczyzny łono , a tu płacz i chłód i głód ,bo nie miał kto budować dobrobytu , bo budowaliśmy zagranicą …………….

Nic się nie zmieniło , w Polsce jak pisał Żeromski w „Słowie o Bandosie ” , tak jest i co najgorsze tak będzie ……………..Amen

Ambroży
Gość
Ambroży

adf- a więc wniosek jest prosty POLACY szanujmy się nawzajem i róbmy to co zaleca Jan Pietrzak w szopce noworocznej GP ( czyli walczmy z „mendami na górze”).

czytelniczka
Gość
czytelniczka

Powinni się cieszyć,ze dożyli do emerytury,bo wielu ludziom nie jest to dane.

adf
Gość
adf

W Polsce człowiek jest tylko ścierwem tyle wartym ile z niego można wydoić.

ROMAN
Gość
ROMAN

no bo tam liczy się człowiek pracy- jest na starość doceniany- ma szacunek- poważanie – u nas niewolnik jest potrzebny aby pracował – pracował- pracował- potem ma zdechnąć – najlepiej aby jeszcze aby nie chorował- nie pobierał emerytury- i pochowali go w prześcieradle aby forsa w zusie została
– i to jest ta różnica – wszystko zależy od tego kto pociąga za cugle – i na ile ci pociągani pozwalają

xyz
Gość
xyz

A ja się pytam, gdzie są teraz Ci, którzy głosowali na PO…???

ps
Gość
ps

tutaj są . A drodzy Państwo wiedzą, że w krajach zachodnich już od dawna jest zmieniony wiek przechodzenia na emeryturę ? Niemcy, Szwecja już dawno wprowadziły podobne ustawy i tam wiek emerytalny to również 67 lat dla mężczyzn i dla kobiet. Należy zauważyć, że wiek 67 lat będzie osiągnięty dopiero w 2040 roku. To jest ustawa która jako jedna z niewielu wybiega w przyszłość. Macie dzieci ? Popatrzcie w roczniki statystyczne ilu jest małych polaków w wieku 1-10 lat ? dużo mniej niż w latach 80. To nie jest coś co sobie ktoś wymyśla, to czysta matematyka. Stąd też kolejna… Czytaj więcej »

dr rehabilitowany/2x/
Gość
dr rehabilitowany/2x/

Na razie 67 lat – a potem się zobaczy, może 70?
Tak na początek?

iza
Gość
iza

Wyrazili zgodę na pracę do śmierci. Owszem w wieku 67 lat dostaną emeryturę ale w bardzo niskiej wysokości.
System emerytalny został tak chytrze skonstruowany, że im poźniej podziesz to dostaniesz więcej. Tak, aby przeżyć z emerytury to trzeba przejść najwcześniej w 70 roku życia.

wiesiek
Gość
wiesiek

W Polsce naród jest zdrowszy od zachodnich emerytów społeczeństwo po konsultacjach wyraziło zgodę na pracę do 67 lat i odejście w tym wieku na emerytury