„Polski Hektor” jest bezcenny tylko na rynku dzieł sztuki

piotr samolewiczPolski Hektor, autoportret Jacka Malczewskiego, jest najdroższym polskim obrazem. W środę, 4 grudnia, odbyła się jego licytacja. Cena wywoławcza wynosiła 1,5 mln zł.

„Polski Hektor” ze względu na swoją symbolikę jest bardzo ważnym dziełem w historii naszego malarstwa. Jest rok 1913, artysta w zbroi symbolicznie szykuje się do walki o niepodległość. Towarzysząca mu muza zdejmuje z jego ramion szynel – symbol uciemiężenia Polaków, co zwiastuje nadchodzącą niepodległość. Postacie, którym towarzyszy prowadzony przez Polonię Pegaz, stoją na tle kapliczki – symbolu chrześcijaństwa, którego wartości kultywuje malarz.

Malczewski przybrał pozę Hektora, najdzielniejszego greckiego bohatera, znanego z kart „Iliady” Homera, który oddał życie za ojca i Troję. Hektor był idealnym bohaterem, który dziś z pewnością nie zrobiłby kariery w zachodnim świecie, a tym bardziej w Polsce, bo nasza cywilizacja już dawno odrzuciła cnoty rycerskie. W naszym kraju takie postaci zeszły ze sceny wraz z nastaniem komunizmu.

PRL był państwem ufundowanym na wielkiej grabieży majątku oraz na kłamstwie: masom wmówiono, że mogą być szczęśliwe tu na ziemi tylko dlatego, że są masami. Jak wiemy, raj na ziemi zbankrutował, wszystkie jabłonie zostały wycięte w pień. Także w III RP bardziej się ceni cwaniaków i przekręciarzy niż wartościowych ludzi. PRL przynajmniej propagował czterech pancernych i psa, kapitana Klossa i trenera Kazia Górskiego, tymczasem w III RP najwyżej ceni się celebrujących swoje „ego” w mediach różnych celebrytów. Władza nie ma pozytywnego programu dla zwykłych Polaków, nie propaguje pozytywnych wartości. Nie jest w stanie powiedzieć im: jeśli będziecie uczciwie pracować, będziecie też godnie żyć. Platforma tzw. Obywatelska ma natomiast antyprogram: kradnijcie, a się dorobicie. Pokazują to ostatnie wielkie afery korupcyjne w kręgach władzy.

Szkoda, że „Polski Hektor” jest bezcenny tylko na rynku dzieł sztuki.

Piotr Samolewicz

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments