Polski mężczyzna umiera młodo

Statystyczny Polak żyje tylko 72 lata. Fot. Archiwum

KRAJ. PODKARPACIE. Polacy żyją krócej nie tylko od Polek, ale też od Szwajcarów i Włochów.

Polak żyje o 8,5 roku krócej niż Polka i o prawie 8 lat krócej niż Szwajcar, Włoch i Hiszpan. Dlaczego? W stosunku do kobiet chodzi przede wszystkim o geny, oraz o bardziej ryzykancki tryb życia (wypadki), nadużywanie alkoholu, palenie papierosów oraz niechęć do odwiedzania lekarzy. W przypadku innych nacji według demografów w grę wchodzą pozostałości po starym systemie politycznym.

Według danych GUS częstotliwość zgonów mężczyzn w wieku 20 – 24 lata jest nawet ponad czterokrotnie większa niż kobiet. W 2010 r. na każde 100 tys. osób w tej grupie wiekowej zmarło 107 mężczyzn, podczas gdy kobiet tylko 23. Dużo młodych mężczyzn zginęło w wypadkach drogowych i na budowie. Statystykę pogorszyły jeszcze wypadki na wsi, związane miedzy innymi z pracą w rolnictwie. Z danych GUS wynika, że głównymi przyczynami zgonów w Polsce są choroby układu krążenia i choroby nowotworowe (ponad 70 proc. wszystkich zgonów).

Prowadzą niehigieniczny styl życia, który ich zabija

Mężczyźni częściej wykonują prace wymagające siły fizycznej i są bardziej narażeni na wypadki. Częściej pracują na wysokościach, w wysokich temperaturach, w zapyleniu lub kontakcie z toksycznymi substancjami (lakiernie). – Mniej także dbają o siebie, między innymi częściej nadużywają alkoholu i palą więcej papierosów, a równoczesna ekspozycja na alkohol i dym tytoniowy zwiększa ryzyko wystąpienia raka krtani o około 300 razy!! – mówi dr n. med. Krzysztof Szuber, konsultant wojewódzki ds. otolaryngologii.

Palenie to prosta droga także do innych chorób prowadzących do przedwczesnej śmierci takich jak: przewlekła obturacyjna choroba płuc czy nowotwór płuc. – Tylko co szósty pacjent z rakiem płuc ma szansę przeżyć 5 lat – nie pozostawia złudzeń dr nauk med. Ryszard Olesiejuk, ordynator Oddziału Pulmunologii i Chemioterapii w Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie.

Tymczasem mężczyźni często także bagatelizują profilaktykę zdrowotną. Kiedy zgłaszają się do lekarza, to choroba jest już tak zaawansowana, że leczenie nie daje rezultatu.

Jesteśmy w ogonie Europy

Polacy nie mogą jeszcze pod względem długości życia porównywać się z mężczyznami z Zachodu. Od europejskiej stawki dzieli ich spory dystans, np. Szwajcarzy dożywają 79,9 lat, Włosi 79,1, Hiszpanie 78,6, a Anglicy 78,3 Francuzi a Niemcy niemal 78, nawet nasi południowi sąsiedzi  Czesi żyją ponad 74. Polscy mężczyźni natomiast tylko 72,1 lata, na Podkarpaciu 73.

Tendencje te, demografowie tłumaczą systemem politycznym, który funkcjonował u nas do 1989 roku i wiązał się z niewłaściwą dietą i trudnymi warunkamipracy. Przepowiadają jednak, że wkrótce te proporcje szybko zaczną się zacierać.

Anna Moraniec


 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
zamalo
zamalo
9 lat temu

No i co to źle czy dobrze?
Podejrzewam ,że rządowi ,czy ZUS-owi wcale nie zależy abyśmy długo żyli
wszak będziemy wtedy dłużej pobierać emeryturę,
a szkodliwe dla mocno obciążonego budżetu państwa.

KR
KR
9 lat temu

Za PRL-u gdyby był taki Rząd już dawno płonęłyby komitety partii a ludzie demonstrowaliby na ulicach a w niby wolnej Polsce ludzie boją się własnego cienia jednak NKWD to pikuś przy CIA.

wiesiek
wiesiek
9 lat temu

Młody lekarz przypuszczam krótko po ukończeniu uczelni Grzegorz Kobak nie wiedział o tym zbyt solidnie zajął się moją osobą. 11 lat w kwietniu przekroczę jak usunął mi płat płuca z rakiem. Zalecenia doktora innych młodych lekarzy stosowanie moje się do ich rad powoduję że oddycham skończyłem już 62 lata.Ordynator dr. Kądziołka dobrał sobie na oddział młodych lekarzy i psują statystykę. I to jest powód że ZUS już 2 lata mnie uzdrawia obniża rentę nawet zarzut słyszałem od orzecznik że nie brałem leków.

ROMAN
ROMAN
9 lat temu

tak właśnie władza dba o niewolnika- pracuj za grosze- płać gigantyczne podatki- pracuj dłużej niż inni- co chwila ci wszystko podnączą cenowo- ,miałcząc o kryzysie- potem dostaniesz coś lub nie – a najlepiej zdechnij- władza jest wtedy zadowolona – kasa którą ci zabrali to ci nie oddadzą a ty już będziesz z drugiej strony lustra – pięknie nie. prawie jak w korei – tylko cały czas równamy do standardów unijnych tylko nie w płacach ani w opłatach – pobutka.

rzeszowiak
rzeszowiak
9 lat temu

za duzo wodki pija !

Piotr
Piotr
9 lat temu

Poza tym np;francuzi pracują 35 godzin tygodniowo,polacy 40 godzin x 40 lat daje wymierny wynik, ale Donek o tym cicho sza. Mamy równać do europy. Przepisy Unijne dotyczą polaków tylko w zrównywaniu cen np;paliw ale nie zarobków.

polak parobek
polak parobek
9 lat temu

ja już mam cały arsenał broni , bo ten kraj czeka na wojnę domową , taka prawda ………

Kaptowaniec
Kaptowaniec
9 lat temu

W Polsce zawsze winien jest poprzedni ustrój nigdy aktualny, bo aktualnemu nie wolno się narażać zawsze w większości byliśmy lizusami jedzącymi z pańskiego stołu. Żyjemy krócej, bo żyjemy gorzej od innych mamy trudniejszy dostęp do leczenia i jesteśmy gorzej leczeni nie poruszam sprawy żywienia, bo jemy gorzej, niż gdy w Polsce były kartki, co potwierdzają dane statystyczne. Jeśli wydawało nam się, że w poprzednim ustroju było źle to wystarczy sobie uzmysłowić, że wtedy, czyli w latach 80tych było u nas tylko 150 tysięcy urzędników. Teraz jest ich grubo ponad 800 tysięcy a mamy przecież komputeryzację, tych urzędników trzeba opłacić, bo… Czytaj więcej »

ciekawski
ciekawski
9 lat temu

Wniosek – Drogie panie, bądzcie dla nas dobre na wiosnę!