Polskie łaziki marsjańskie najlepsze. Rzeszowianie odpadli

Studenci z Politechniki w Białymstoku zbudowali najlepszego marsjańskiego łazika. Nazywa się Hyperion. Fot. pb.edu.pl

UTAH, RZESZÓW. Ekipa z Politechniki Rzeszowskiej miała pecha.

Uratowali rannego astronautę i znaleźli życie na Marsie, a właściwie na pustyni w Utah, gdzie zakończyły się właśnie zawody University Rover Challenge. Studenci z Politechniki w Białymstoku zbudowali najlepszego marsjańskiego łazika i zdobyli główną nagrodę w tym kosmicznym konkursie.

– Ostatnie zadanie wykonaliśmy w 100 proc.! Zajęło nam to trochę ponad 13 minut. Sędziowie byli w szoku – donosili na Facebooku autorzy marsjańskiego łazika Hyperion, studenci z Białegostoku. Po takim przebiegu zawodów ich zwycięstwo nikogo nie powinno dziwić. Zdobyli aż 493 punkty na 500 możliwych, daleko w tyle zostawiając konkurencję. Białostoczanom mogli zagrozić tylko wrocławianie, których zespół Scorpio uplasował się na drugim miejscu, wyprzedzając amerykańskie uniwersytety i zawodników z Rzeszowa.

Pomoc rannemu astronaucie
Co musiały zrobić maszyny przygotowane przez studentów? M.in. udzielić pomocy „rannemu astronaucie w tarapatach” (to właśnie to zadanie zespół z Białegostoku wykonał w 13 minut). Wśród zadań, z którymi musieli się zmierzyć, znalazło się też pobranie próbki gruntu i przebadanie jej. Studenci mieli szukać życia, wypatrując śladów organizmów zawierających chlorofil.

Zawody University Rover Challenge organizowane przez Towarzystwo Marsjańskie odbywają się na pustyni w stanie Utah – w wyjątkowym miejscu na Ziemi, które najprawdopodobniej jest najbardziej podobne do marsjańskiego gruntu. Podłoże jest bardzo piaszczyste, sporo tam kurzu, do tego dochodzi jeszcze ekstremalnie suche powietrze.

Rzeszowianie walczyli z urzędnikami
Najmniej szczęścia miała ekipa z Rzeszowa – trzeci zespół, który reprezentował Polskę na URC. Ich marsjański łazik – Legendary Rover, dotarł na pustynię w Utah dopiero nad ranem 31 maja, kiedy zawody już właściwie wystartowały. Wcześniej studenci mieli problem z odprawą celną skrzyni z łazikiem – w Kalifornii przez trzy dni walczyli z urzędami.

W Utah rzeszowscy studenci przystąpili do składania i uruchamiania robota, niestety, poważana awaria anteny wyeliminowała ich z konkurencji rozgrywanych na początku. Po jej wykryciu i naprawie zespół z Rzeszowa wystartował w zawodach dopiero ostatniego dnia.

W Utah główną nagrodą oprócz grantu finansowego jest możliwość zaprezentowania łazika NASA.

TVN 24/ps

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
ROMAN Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ROMAN
Gość
ROMAN

no super wiadomość bo ; pojazd [ w miniaturze ] jest przetestowany / teraz tylko wytypować kandydatów w ten lot [ ja mam takich na widoku] / no i rakieta startowa – oczywiście lot dla dobra nauki w jedną stronę – nie ?