Polsko-słowacki gazociąg

PODKARPACIE. Operatorzy systemów gazowych z Polski i Słowacji chcą wspólnie inwestować

Na najbliższe lata zaplanowano w Polsce budowę ponad 1000 kilometrów gazociągów. Mówi się też o kolejnych takich inwestycjach. Jedną z bardziej interesujących może być gazociąg łączący Polskę ze Słowacją. Według planów przebiegałby przez Podkarpacie.

W tej chwili trwa rozbudowa krajowego systemu przesyłu gazu. Do 2014 roku spółka Gaz System wybuduje ponad 1000 km nowych gazociągów, które stworzą możliwość przesyłu większych ilości gazu w Polsce. A być może dołączy do nich gazociąg łączący Polskę i Słowację. W ub. tygodniu dwie firmy polski Gaz System i słowacki Eustream podpisały w tej sprawie list intencyjny.

– Koszt tej inwestycji to ok. 0,5 mld zł – mówi Super Nowościom Małgorzata Polkowska, rzecznik Gaz Systemu. – Na pewno będzie to interkonektor, czyli gazociąg pozwalający na transport gazu w obu kierunkach. W Polsce będzie przebiegał przez Radoszyce w powiecie sanockim.

– Chcemy uczestniczyć w tworzeniu zintegrowanej sieci gazociągów w Europie Środkowej – mówi Jan Chadam, prezes Gaz-System S.A. – Połączenie Polska-Słowacja mogłoby stanowić element korytarza Północ-Południe, który stworzyłby między innymi możliwość korzystania z terminalu do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu odbiorcom z Europy Środkowej z wykorzystaniem polskiej infrastruktury przesyłowej.

Obydwie firmy planują powołanie grupy roboczej, która przygotuje studium wykonalności i określi warunki biznesowe dla budowy połączenia ze Słowacją. O tym, czy inwestycja ostatecznie ruszy, dowiemy się w 2012 roku.

Adam Cyło

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments